Gündem Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

20.02.2024 - 20:21 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Arnavutluk'un FETÖ ile mücadelesine değinerek "İlişkilerimizi zehirlemek için her yolu deneyen şer şebekesine fırsat vermeyeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, geçen yıl Türkiye ve Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100'üncü yıl dönümünü idrak ettiklerini hatırlatarak, "Çok yönlü iş birliğimiz 2021 yılında Başbakan Rama ile birlikte Ankara'da ilan ettiğimiz stratejik ortaklık temelinde gelişmeye devam ediyor. Bugün icra ettiğimiz konseyimizin ilk toplantısıyla münasebetlerimizi daha ileri seviyelere taşıma kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Türkiye'nin Arnavutluk'un kalkınmasına verdiği önemi, Arnavutluk halkının refahını arttırmasına yönelik desteğini bir kez daha vurguladım. İmzalanan anlaşmalarla iş birliğimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolar seviyesine çıkardık. Yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik" diye konuştu.

Haberin Devamı

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz
Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı. 

'3 AY GİBİ REKOR SÜREDE ARNAVUTLUK'TA FİER DOSTLUK HASTANESİNİ İNŞA ETTİK'

Erdoğan, özel sektörün gayretleriyle hedeflenen rakama kısa sürede ulaşılacağına inandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye 3 buçuk milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla Arnavutluk'taki en büyük 5 yabancı yatırımcı arasında yer alıyor. 600'ü aşkın Türk firması 15 binden fazla Arnavutluk vatandaşına istihdam sağlayarak ülke ekonomisine destek sağlıyor. Karşılıklı yatırımlarımızı artırmak ve iş çevrelerimiz arasındaki bağları daha da geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. TİKA vasıtasıyla Arnavutluk'un kalkınmasına yönelik projelere desteğimiz sürecek. TİKA'nın Tiran Koordinasyon Ofisi'nin statüsüne ilişkin olarak az önce imzalanan anlaşma bu alandaki iş birliğimize güç katacaktır. Başbakan Rama'yla Ocak 2021'de burada düzenlediğimiz basın toplantısında Arnavutluk'ta 3 ay içinde bir hastane inşa edeceğimizin müjdesini ve sözünü vermiştik. Hatta bu konuda Sayın Rama ile iddiaya da girmiştik. Hamdolsun sözümüzü tuttuk ve 3 ay gibi rekor bir sürede Fier Dostluk Hastanemizi inşa ettik. Arnavutluk'un her bölgesinden gelen hastaların şifa bulduğu bu hastaneyi birlikte işletmeye devam edeceğiz."

Haberin Devamı

 

'FETÖ'NÜN ARNAVUTLUK'TA AMACINA ULAŞMASINA FIRSAT VERMEYECEĞİZ'

Erdoğan, Türkiye'nin her daim Arnavutluk’un yanında olmayı sürdüreceğini kaydederek, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iyi veya kötü günlerinde Arnavutluk halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Sayın Başbakanın FETÖ ile mücadele konusundaki hassasiyetini biliyor, bunu takdirle karşılıyor. İlişkilerimizi zehirlemek için her yol ve yöntemi deneyen bu şer şebekesinin amacına ulaşmasına fırsat vermeyeceğiz. Arnavutluk makamlarının da bu gerçeğin farkında olduklarını görüyoruz. Karşılıklı anlayış çerçevesinde, örgütle mücadelemizi sürdüreceğiz. Halihazırda 2 bin öğrenciye eğitim hizmeti veren Türkiye Maarif Vakfı'nın faaliyetlerine sağladığı katkılar için Sayın Başbakana müteşekkiriz. Önümüzdeki dönemde bu desteğinin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Sayın Başbakanla bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye ve Arnavutluk, Balkanların barış ve istikrarlarının korunmasına katkı sağlayan 2 NATO müttefikidir.

Haberin Devamı

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

Arnavutluk'la Balkanlar'a ilişkin diyaloğumuzu yoğunlaştırarak devam ettireceğiz. Savunma sanayi ve askeri alandaki yakın iş birliğini de derinleştirmek arzusundayız. Az önce imzalanan 'askeri çerçeve anlaşması' bu irademizin en somut tezahürüdür. Arnavutluk'u başarıyla tamamladığı 2022- 2023 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinden ötürü tebrik ediyoruz" diye konuştu.

Arnavutluk'un FETÖ ile mücadeledeki hassasiyetini biliyoruz. Örgütle mücadelemiz artarak sürecek.İlişkilerimizi zehirlemek için her yolu deneyen şer şebekesine fırsat vermeyeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz.

EDİ RAMA'NIN AÇIKLAMALARI

"DEPREMDE BİZİ ARAYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE"

Söylediğiniz söz gerçekleştiriliyor. Biliyoruz ki siz verdiğiniz sözü her zaman tutarsınız. Türkiye'nin yapmış olduğu hastane çok önemli yatırımdır. Size teşekkür etmek istiyorum. Bizi ağırladığınız için. Sizin ve hükümetiniz sayesinde Kosova Bağımsız Cumhuriyet olarak tanındı. İkinci olarak Arnavutluk çok ağır sonuçları olan depremle sarsıldığında siz bizimle iletişime geçen ilk kişiydiniz. Bana dediniz ki, Türkiye olduğu sürece Arnavutluk yalnız olmayacaktır. Önemli girişimlerde bulundunuz. Üçüncü olarak da Arnavutluk ve Arnavutluk halkı Batı balkanların diğer halklarıyla birlikte sudan çıkmış balık gibi hissettiler kendilerini. Özellikle dünya koronavirüs tarafından sarsıldığında. Eğer Türkiye olmasaydı ve siz olmasaydınız kim bilir kaç kişi hayatını kaybetmiş olurdu. Bunlar 3 önemli andır bizim için. Siz hastaneden bahsettiniz ama bunun ötesinde rekor zamanda hastane kuruldu. Bu sizin kırdığınız tek rekor değildir benim bildiğim kadarıyla. En önemlisi şu, o hastane Arnavutluk vatandaşları için öncelikli olarak tercih edilen hastanedir. Hem Arnavut hem Türk hekimlerden oluşan takım orada çalışmaktadır.

Haberin Devamı

Biz inanıyoruz ki sağlık sisteminin hizmetlerini yeni bir seviyeye çıkaracaktır bu çalışmalar. İstanbul Teknik Üniversitesinin Tiran'a getireceği projenin bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Bu Türkiye'nin mükemmeliyetini getirecek bize, çok önemli bir üniversite, dünyaca tanınıyor. Bu sayede hem Arnavutluk'taki öğrencilere hem de Balkanlar'daki diğer öğrencilere, dünyaca ünlü bir üniversiteye giriş fırsatını sağlayacaktır. Savunma ve güvenlik alanında iş birliğimizi daha da geliştireceğiz.

Haberin Devamı

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

Geçen yıl Arnavutluk'un yaklaşık 10 milyon turist tarafından ziyaret edildiğini gördük. Türk yatırımları her zaman beklenir Arnavutluk'ta. Ticari hacim konusuna da değinince onu da 1 milyarın üzerine çıkartmamız gerekecektir. Araç kullanım ehliyetlerini tanıdığınız için teşekkür ederim. Artık Arnavutlar kendi arabalarıyla kolaylıkla Türkiye içinde hareket edecek. Bizim için her zaman onur olmuştur ki, Cumhurbaşkanının fikirlerini dinlemek. Bölge ile ilgili sorunlar konusunda fikirlerinizi dinledik.

TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ BİR AKTÖRDÜR

Sayın Cumhurbaşkanı her zaman ilgili davranmıştır, bölgemizin gelişimi için Kosova ve Sırbistan konusunda ilgili davranmıştır. Ukrayna savaşı konusunda kendisine önümüzdeki günlerde Zelenskiy ile birlikte toplantı gerçekleşireceğiz, kendisine bu konuda bilgi verdim. Kendisine teşekkür etmek istiyorum yoğun bir programı olduğu halde sayın Cumhurbaşkanı bu davetimizi kabul etmiştir.

Gazze'de olanlar için acımızı ifade etmek isteriz. Eminiz ki ateşkesin zamanı gelmiştir. Rehinlerin serbest bırakılması gerçekleştirilmeli. İki devletli bir çözümü destekliyoruz. Türkiye vazgeçilmez bir aktördür. Yarının güvenliğini sağlamak için önemli aktördür.

TÜRKİYE İLE ARNAVUTLUK ARASINDA 6 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başkanı Edi Rama'nın katılımıyla Türkiye ile Arnavutluk arasında 6 anlaşmaya imza atıldı. Cumhurbaşkanlığı'nın sosyal medya hesabından 6 anlaşmaya ilişkin yapılan paylaşımda detaylar şöyle:

"TRT ile Arnavutluk Radyo Televizyonu Arasında İşbirliği Protokolü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Medya ve Enformasyon Ajansı arasında medya ve iletişim alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu arasında ormanların ve korunan alanların sürdürülebilir Yönetimi Alanında mutabakat zaptı.

Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında askeri çerçeve anlaşması.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi Arasında Kalkınma İşbirliği ve Arnavutluk'taki TİKA Program Koordinasyon Ofisinin Statüsüne İlişkin Anlaşma.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanlığı Arasında Çevre Alanında İşbirliğine ilişkin mutabakat zaptı."

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Rama, beraberindeki heyetle Anıtkabir'i ziyaret etti. Aslanlı Yol'dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine gelen Rama, buraya çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Arnavutluk ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: İlişkilerimizin zehirlenmesine fırsat vermeyeceğiz

Ardından hatıra fotoğrafı çektiren ve Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Rama, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Rama, deftere şunları yazdı: "Adında, modern Türk devletinin köklerini bulduğumuz ve mirasında, Türk toplumunun kimliğini renklendiren büyük lideri hatırlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün kalıcı varlığı, günümüzde bile eşine rastlanması zor bir kapsayıcılığı, barışı ve ilerlemeyi gösteriyor. Zekası, onun, kadınların özgürleşmesinin önemini fark etmesine yol açtı. Milletine olan sevgisi, onu, ilerlemeyi, okuryazarlığı sahiplenmeye ve gelişme tutkusu ile değerli vizyonunu kanıtlayan ekonomik reformları desteklemeye yöneltti.

Burada, Atatürk'ün ebedi istirahatgahının kutsal mekanında, onun sevgi ve barış gibi beklenmedik yollarla başarılan modern Türkiye vizyonunu kutluyoruz.