Geri Dön

Arslan, yeniden AYM Başkanı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na Zühtü Arslan yeniden seçildi.

Arslan, yeniden AYM Başkanı

Arslan’ın görev süresinin 10 Şubat’ta dolacak olması nedeniyle başkanlık seçimi gündemiyle önceki gün toplanan Genel Kurul’un toplantılarında hiçbir üyenin gerekli çoğunluğu sağlayamaması üzerine seçime dün de devam edildi. Yapılan seçimde, 15 üyeden 9’unun oyunu alan Zühtü Arslan yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine getirildi. Diğer üyelerden Rıdvan Güleç 5, Kadir Özkaya ise bir oy aldı. Seçim sonucuna göre Arslan, 4 yıl daha Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütecek.

Erdoğan’dan tebrik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan, AYM Başkanlığı’na yeniden seçilen Zühtü Arslan’a tebrik telgrafı gönderdi. Erdoğan’ın, Arslan’a başarı dileklerini ilettiği belirtildi.

Zühtü Arslan kimdir?

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 1964’te doğan Arslan, 1987’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı fakültede anayasa hukuku alanında yapan Arslan, 2002’de doçent, 2007’de ise profesör unvanını aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde 2001’de bir süre çalışan Arslan, 23 Aralık 2010’dan itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009’da başkanlığına atandığı Polis Akademisi’nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler veren Arslan, 2000-2003 yıllarında Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law”, 2003-2009 yıllarında da Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyaset” dersi verdi. Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Arslan, 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmişti. Arslan, evli ve 4 çocuk babası.

AYM üyeliğine Seferinoğlu seçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine Adalet Bakan Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu seçti. AYM üyesi Osman Ali Feyyaz Paksüt’ün emekli olmasının ardından boşalan üyelik için seçim yapıldı. Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun’un 6-7 ve 10. maddeleri gereğince üyeliğe Yıldız Seferinoğlu seçildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan corona virüs uyarısıCorona virüs vakalarıyla ilgili uyarıda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk bulaşıcı vakayı yurt dışından aldık. Özellikle İstanbul'da çok dikkatli olmalıyız. Çünkü yurt dışı temasımızın olduğu en güçlü il İstanbul ilimizdir. Şu anda şehirlerarası otobüs yolculukları yüzde 99.75 azalmıştır. Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek, bunun bulaşıcılığını kontrol altında tutma imkânına sahip olabiliriz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber