Gündem Aşık Veysel kimdir, nereli? Halk Ozanı Aşık Veysel'in hayatı kısaca...

Aşık Veysel kimdir, nereli? Halk Ozanı Aşık Veysel'in hayatı kısaca...

21.03.2022 - 01:24 | Son Güncellenme:

Türk halk ozanı Aşık Veysel'in hayatı ve eserlerine dair detaylar araştırılıyor. Besteleri ve sözleri ile milyonlarca kişinin gönlüne taht kuran Aşık Veysel, Sivas Şarkışla'da doğdu. Hastalıktan ötürü iki gözünü de kaybeden Veysel, Ahmet Kutsi Tecer'in de desteği ile birçok ili dolaştı. Peki, Aşık Veysel neden ve ne zaman vefat etti?

Aşık Veysel kimdir, nereli Halk Ozanı Aşık Veyselin hayatı kısaca...

Uzun İnce Bir Yoldayım türküsü ile küçük, büyük herkesi etkilemeyi başaran usta halk ozanı Aşık Veysel, yaşadığı dönemde yaygın olan çiçek hastalığı nedeniyle kardeşlerini kaybetti. Sanatı ile gönüllere dokundu. Veysel, Köy Enstitüleri'nde saz hocası olarak görev aldı. İşte, Aşık Veysel hayatı...

Haberin Devamı

AŞIK VEYSEL HAYATI...

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Şatıroğlu'ndan önceki soyadı Ulu olan halk ozanının annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, o dönem yaşadıkları yerde yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü yitirdi.

Babasının, oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlayan Veysel, 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey'in de desteği ile birçok ili dolaşmaya başladı. Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Âşık Veysel'in çocuklarından öğretmen olan Bahri Şatıroğlu, babasının saz ve söz geleneğini sürdürmektedir.

Haberin Devamı

Eserlerinde yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk iç içedir. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.

1973 yılında akciğer kanseri sonucunda hayatını kaybeden Aşık Veysel'in Bahri Şatıroğlu, Ahmet Şatıroğlu, Menekşe Şatıroğlu Süzer, Zekine Şatıroğlu, Hayriye Özer adında beş çocuğu vardır.

AŞIK VEYSEL'İN ESERLERİ

Anlatamam Derdimi
Arasam Seni Gül İlen
Atatürk'e Ağıt
Beni Hor Görme
Beş Günlük Dünya
Bir Kökte Uzamış
Birlik Destanı
Çiçekler
Cümle Âlem Senindir
Derdimi Dökersem Derin Dereye
Dost Çevirmiş Yüzünü Benden
Dost Yolunda
Dostlar Beni Hatırlasın
Dün Gece Yar Eşiğinde
Dünya'ya Gelmemde Maksat
Esti Bahar Yeli
Gel Ey Âşık
Gonca Gülün Kokusuna
Gönül Sana Nasihatim
Gözyaşı Armağan
Güzelliğin On Para Etmez
Kahpe Felek
Kara Toprak
Kızılırmak Seni Seni
Küçük Dünyam
Murat
Ne Ötersin Dertli Dertli
Necip
Sazım
Seherin Vaktinde
Sekizinci Ayın Yirmi İkisi
Sen Bir Ceylan Olsan
Sen Varsın
Şu Geniş Dünya'ya
Uzun İnce Bir Yoldayım
Yaz Gelsin
Yıldız (Sivas Ellerinde)
Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz