Aşık Veysel

Aşık Veysel

Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur. Yaşamı 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı bir gözünü kaybetti. Kendi anlatımına göre:« Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe .yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. »Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti.Eserleri Anlatamam derdimi (5:24)Arasam seni gül ilen (4:18)Atatürk'e ağıt (5:21)Beni hor görme (2:46)Beş günlük Dünya (3:58)Bir kökte uzamış (4:55)Birlik destani (1:42)Çiçekler (3:05)Cümle âlem senindir (6:44)Derdimi dökersem derin dereye (4:51)Dost çevirmiş yüzünü benden (3:12)Dost yolunda (4:43)Dostlar beni hatırlasın (6:02)Dün gece yar eşiğinde (4:28)Dünya'ya gelmemde maksat (2:43)Esti bahar yeli (2:41)Gel ey âşık (5:35)Gonca gülün kokusuna (5:24)Gönül sana nasihatim (6:40)Gözyaşı armağan (3:32)Güzelliğin on para etmez (4:31)Kahpe felek (2:58)Kara toprak (9:25)Kızılırmak seni seni (4:58)Küçük dünyam (5:17)Murat (5:13)Ne ötersin dertli dertli (3:05)Necip (3:16)Sazım (6:02)Seherin vaktinde (5:01)Sekizinci ayın yirmi ikisi (4:43)Sen varsın (4:01)Şu geniş Dünya'ya (7:27)Uzun ince bir yoldayım (2:23)Yaz gelsin (3:02)Yıldız (Sivas ellerinde) (3:16)

Aşık Veysel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.207 asik veysel haberi bulunmuştur.
Kardeşim şiiri - Aşık Veysel Şatıroğlu
Kardeşim şiiri - Aşık Veysel ŞatıroğluAşık Veysel Şatıroğlu daha çocukluğunda çiçek hastalığından dolayı gözleri kaybetmiş ve hayata geriden başlamıştır. Bu olumsuz durum onun motivasyonunu ve azmini düşürmemiş aksine babasının da desteği ile Türk Halk müziğine adını altın harflerle kazımıştır. Pek çok eseri halk tarafından bilinen Aşık Veysel Türk Halk Müziği denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Şair kardeşlik isimli şiirinde de insanların birbirini ayırmaması gerektiğini herkesin aynı olduğunu ve kardeşçe yaşaması gerektiğini anlatmaktadır. İşte Kardeşlik şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
İlköğretim haftası şiirleri
İlköğretim haftası şiirleriOkulların açılmasının kutlanması ve eğitim hayatının öneminin vurgulandığı İlköğretim Haftası etkinlikleri her yıl kutlanır. Bu haftada okullarda şiirler okunur ve çeşitli kutlamalar yapılır. İşte İlköğretim haftası şiirleri
14.04.2021Şiirler
‘Modernleşmeden geri dönüş yok’
‘Modernleşmeden geri dönüş yok’Karabağlar Belediyesi, revizyon imar planlama süreci için Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bazı odalarla görüş alışverişinde bulundu.
10.04.2021Ege
Orman şiiri - Aşık Veysel Şatıroğlu
Orman şiiri - Aşık Veysel ŞatıroğluAşık Veysel Şatıroğlu daha çocukluğunda çiçek hastalığından dolayı gözleri kaybetmiş ve hayata geriden başlamıştır. Bu olumsuz durum onun motivasyonunu ve azmini düşürmemiş aksine babasının da desteği ile Türk Halk müziğine adını altın harflerle kazımıştır. Pek çok eseri halk tarafından bilinen Aşık Veysel Türk Halk Müziği denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Şairin doğa hakkında pek çok şiiri vardır. Orman şiiri de bunlardan biridir. İşte Orman şiirinin sözleri.
7.04.2021Şiirler
10 Kasım şiirleri
10 Kasım şiirleri10 Kasım 1938 Türk halkını derin yasa boğan bir gün olarak tarihe geçmiştir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği tarih olan 10 Kasım her yıl Türk halkı tarafından anılmaktadır. Saat 09.05'te sirenler çalmaya başladığında tüm halk Ataya olan saygısını gösterir. İşte 10 Kasım ile ilgili şiirler.
7.04.2021Şiirler
Türkiye’ye örnek
Türkiye’ye örnekİzmir Büyükşehir Başkanı Soyer’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ anlayışıyla süren çalışmaları ülkeye örnek oldu. Kooperatiflerden 340 milyon liranın üzerinde ürün alımı gerçekleştirildi
5.04.2021Ege
TCG Dumlupınar sırlarıyla anılıyor
TCG Dumlupınar sırlarıyla anılıyorÇanakkale’nin Nara Burnu’nda 68 yıl önce İsveç bandıralı Naboland gemisiyle çarpıştıktan sonra 78 askerimizle batan TCG Dumlupınar denizaltısı anılıyor. Denizaltının üzerindeki lanet olarak adlandırılan sekiz deniz kazasını inceleyen tarihçi Uğur Esmer, Türk donanmasında 10 yıl görev yapan TCG Dumlupınar’ın sırlarını açığa kavuşturuyor. TCG Dumlupınar adlı kitap, Aşık Veysel’in denizaltı için yazdığı ağıtını, Naboland’ın kaptanı hakkındaki Sovyet ajanı iddialarını, rota cihazının kasten bozulduğunu, misilleme için İsveç’te güreş turnuvasından ihraç edilen Türk güreşçiyi ilk kez dile getiriyor.
4.04.2021 Gündem
Son dakika... Otobüs şoförüne bıçakla ölüm tehdidi! Şok görüntüler ortaya çıktı
Son dakika... Otobüs şoförüne bıçakla ölüm tehdidi! Şok görüntüler ortaya çıktıGelen son dakika haberine göre; Antalya'da şehir içi otobüs şoförü Barış Aytar (30), Yeşildere Mahallesi'nde yol üzerinde bir kadının darbedildiğini görünce, aracını durdurup hemen olaya müdahale etti. Araca bindirilmek için saçından sürüklenen kadını kurtaran Aytar, bıçak çıkaran saldırganlar tarafından tehdit edildi. O anlar, saniye saniye kameraya yansıdı.
1.04.2021Gündem
Darp edilen kadını kurtaran otobüs şoförünün, bıçaklı saldırıdan yara almadan kurtulması kamerada
Darp edilen kadını kurtaran otobüs şoförünün, bıçaklı saldırıdan yara almadan kurtulması kameradaAntalya'da şehir içi otobüs şoförü Barış Aytar (30), Yeşildere Mahallesi'nde yol üzerinde bir kadının darbedildiğini görünce, otobüsü durdurup hemen olaya müdahale etti. Araca bindirilmek için saçından sürüklenen kadını kurtaran Aytar, bıçaklı saldırıya uğradı. Barış Aytar, anbean kameralara yansıyan olaydan yara almadan kurtuldu.
1.04.2021Haberler
Fazıl Say kimdir, nereli? Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan kimdir, ne zaman evlendiler?
Fazıl Say kimdir, nereli? Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan kimdir, ne zaman evlendiler?Ünlü piyanist Fazıl Say, meslektaşı Ece Dağıstan ile 2019 yılında İtalya'nın Milano kentinde hayatını birleştirmişti. Ünlü çiftin, "Sevgililiğe devam ediyoruz. Evlerimizi bile birleştirmedik. Birbirimize hâlâ sırt çantamızla gelip gidiyoruz" açıklaması gündem oldu. Vatandaşlar ise Fazıl Say kimdir ve Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan hakkında 'kimdir' aramasına geçti. İşte Fazıl Say ve Ece Dağıstan'ın biyografisi haberimizde...
25.03.2021Cadde
Aşık Veysel Buca’da anıldı
Aşık Veysel Buca’da anıldıBuca Belediyesi, unutulmaz halk ozanı Aşık Veysel’i 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde andı.
22.03.2021Ege
Emine Erdoğan: 'Engelli' kelimesini, eksiklikler olarak düşünmeyelim
Emine Erdoğan: 'Engelli' kelimesini, eksiklikler olarak düşünmeyelimCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, dünya çapında bir milyardan fazla engelli birey olduğunu  belirterek," Bu insanların her biri büyük bir potansiyel demektir. Onların iş hayatına katılımı tüm insanlığa sayısız faydalar sağlayabilir. 'Engelli' kelimesini, eksiklikler olarak düşünmeyelim lütfen" dedi.
22.03.2021Siyaset
Aşık Veysel mezarı başında anıldı
Aşık Veysel mezarı başında anıldıHalk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun ölümünün 48.  yılında, doğum yeri Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyündeki mezarı başında anma programı düzenlendi.
22.03.2021Kültür Sanat
107 yıllık! Büyük paralar teklif ettiler ama satmıyor...
107 yıllık! Büyük paralar teklif ettiler ama satmıyor...Sivaslı bağlama ustası Şentürk İyidoğan, ürettiği sazlara ilham kaynağı olan ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun 107 yıllık bağlamasına gözü gibi bakıyor.
20.03.2021Ekonomi
Mide bulandıran olay! Torunu yaşındaki kıza markette taciz
Mide bulandıran olay! Torunu yaşındaki kıza markette tacizAnkara'da, markette 10 yaşındaki Irak uyruklu S.H. adlı kızı taciz ettiği iddia edilen R.A. polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. Olay sırasında markette bulunan Hacı Karatay, "Hemen polisi falan aradım. O gün saat 03.00'e kadar polise ifade verdik, şahsı tarif etmeye çalıştık. Dün öğlen saatlerinde yakalandığını öğrendik" dedi.
13.03.2021Haberler
Mide bulandıran olay! Torunu yaşındaki kıza markette taciz
Mide bulandıran olay! Torunu yaşındaki kıza markette tacizAnkara'da, markette 10 yaşındaki Irak uyruklu S.H. adlı kızı taciz ettiği iddia edilen R.A. polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. Olay sırasında markette bulunan Hacı Karatay, "Hemen polisi falan aradım. O gün saat 03.00'e kadar polise ifade verdik, şahsı tarif etmeye çalıştık. Dün öğlen saatlerinde yakalandığını öğrendik" dedi.
13.03.2021Gündem
Ataşehir Posta Kodu Nedir? İstanbul Ataşehir Mahallelerinin Posta Kodları
Ataşehir Posta Kodu Nedir? İstanbul Ataşehir Mahallelerinin Posta KodlarıPosta kodu bir yerden başka bir yere yapılacak olan posta gönderisinde vatandaşlardan istenilen rakamların toplamıdır. İstanbul ilinde birçok ilçe bulunmaktadır. Her ilçenin de ayrı ayrı posta kodları kullanılır. Bu ilçelerden birisi de Ataşehir ilçesidir. Peki, Ataşehir posta kodu nedir? İstanbul Ataşehir mahallelerinin posta kodları nelerdir? Sizler için bu konuyu detayları ile derledik.
24.04.2020Posta Kodları
Kalkınmanın yolu tarımdan geçiyor
Kalkınmanın yolu tarımdan geçiyorİzmir Büyükşehir, yerel tohum merkezinin ikincisini açtı. Muğla Büyükşehir de, 81 ile Ata tohumlarını ulaştırıyor
3.03.2021Ege
Flaş yüz yüze eğitim paylaşımı! Milli Eğitim Bakanı 'velilerimize bilgi vereyim' deyip duyurdu
Flaş yüz yüze eğitim paylaşımı! Milli Eğitim Bakanı 'velilerimize bilgi vereyim' deyip duyurduGelen son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime başlayan ilkokullarda, teneffüslerde öğrencilerin, öğretmenleri eşliğinde temassız oyunlar oynarken çekilen fotoğrafını paylaştı. Öte yandan MEB yüz yüze eğitimin ayrıntılarını da duyurdu. İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un paylaşım haberinin ayrıntıları...
3.03.2021Gündem
Uzun ince bir yoldayım şiiri - Aşık Veysel Şatıroğlu
Uzun ince bir yoldayım şiiri - Aşık Veysel ŞatıroğluAşık Veysel Şatıroğlu daha çocukluğunda çiçek hastalığından dolayı gözleri kaybetmiş ve hayata geriden başlamıştır. Bu olumsuz durum onun motivasyonunu ve azmini düşürmemiş aksine babasının da desteği ile Türk Halk müziğine adını altın harflerle kazımıştır. Pek çok eseri halk tarafından bilinen Aşık Veysel Türk Halk Müziği denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Uzun ince bir yoldayım isimli şiirde şair hayatı uzun ve ince bir yola benzetmiştir. İşte uzun ince bir yoldayım şiirinin sözleri.
3.03.2021Şiirler
Anama şiiri - Aşık Veysel Şatıroğlu
Anama şiiri - Aşık Veysel ŞatıroğluAşık Veysel, Türk Halk şiiri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Şairin çileli hayatı onun kalemini de şekillendirmiştir. Aynı zamanda bir halk ozanı olan Aşık Veysel Türk tarihinde de unutulmaz bir yer edinmiştir. Anama şiirinde şair annesinin kendisini yetiştirdiğinde yaşadığı çileleri kaleme alır. İşte Anama şiirinin sözleri.
1.03.2021Şiirler
Esenyurt'ta silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı
Esenyurt'ta silahlı saldırıda 2 kişi yaralandıEsenyurt'ta 4 kişi otomobille geldikleri cadde üzerinde 2 kişiye silahla ateş açtı. Saldırı sonrası 2 kişi yaralanırken, şüpheliler de geldikleri araçla kaçtılar. Şüpheliler, saldırıda kullandıkları otomobili TEM Otoyolu Ankara istikameti, Başakşehir mevkiinde terk edip yaya olarak kaçtılar. Olaya ilişkin 3 kişi yakalanırken bir kişi ise aranıyor.
1.03.2021Gündem
Son dakika: Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: İnadına yapacağız buna da alışacaklar
Son dakika: Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: İnadına yapacağız buna da alışacaklarGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul 7. Olağan İl Kongresi'de konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Karşımıza kim dikilirse dikilsin, önümüze hangi engeller çıkartılırsa çıkartılsın, geride hangi oyunlar oynanırsa oynansın, ülkemize, milletimize ve İstanbul'a hizmet davamızdan asla vazgeçmedik." ifadelerine yer verdi. Erdoğan, Gezi olaylarına dair "Bundan sonra da ola ki böyle bir yola tevessül edecek olurlarsa bu millet bunun bedelini çok ağır ödetir." dedi. Kanal İstanbul hakkında da konuşan Erdoğan, "Engellemeye çalışıyorlar ya, şimdi tüm teknik çalışmalar tamamlandı. İnadına yapacağız buna da alışacaklar" dedi. Erdoğan "Önümüzdeki salı günü İnsan Hakları Eylem Planını milletimiz ile paylaşacağız." şeklinde konuştu. Öte yandan kongrede konuşmasına başlamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Ederlezi ve Karadeniz türküsüyle herkesi büyüleyen görme engelli Tuana Şahin, 'Beraber Yürüdük Biz Yollarda' şarkısını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Tuana'ya eşlik etti.
25.02.2021Siyaset
İstanbul'da panik anları! Sokağa döküldüler
İstanbul'da panik anları! Sokağa döküldülerAtaşehir'de bulunan gecekonduda yangın çıktı. Evdekiler ve mahalleli kendilerini sokağa attı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, evde yaşadığı öğrenilen bir kadın dumandan etkilendi.
17.02.2021Haberler
İstanbul'da panik anları! Sokağa döküldüler
İstanbul'da panik anları! Sokağa döküldülerAtaşehir'de bulunan gecekonduda yangın çıktı. Evdekiler ve mahalleli kendilerini sokağa attı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, evde yaşadığı öğrenilen bir kadın dumandan etkilendi.
17.02.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

ŞiiregeAşık VeyselAşık Veysel Şatıroğluizmir

Aşık Veysel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.