Aşık Veysel

Aşık Veysel

Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.   Yaşamı   1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı bir gözünü kaybetti. Kendi anlatımına göre: « Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe .yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. » Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı. Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır. Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı. 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Eserleri   Anlatamam derdimi (5:24) Arasam seni gül ilen (4:18) Atatürk'e ağıt (5:21) Beni hor görme (2:46) Beş günlük Dünya (3:58) Bir kökte uzamış (4:55) Birlik destani (1:42) Çiçekler (3:05) Cümle âlem senindir (6:44) Derdimi dökersem derin dereye (4:51) Dost çevirmiş yüzünü benden (3:12) Dost yolunda (4:43) Dostlar beni hatırlasın (6:02) Dün gece yar eşiğinde (4:28) Dünya'ya gelmemde maksat (2:43) Esti bahar yeli (2:41) Gel ey âşık (5:35) Gonca gülün kokusuna (5:24) Gönül sana nasihatim (6:40) Gözyaşı armağan (3:32) Güzelliğin on para etmez (4:31) Kahpe felek (2:58) Kara toprak (9:25) Kızılırmak seni seni (4:58) Küçük dünyam (5:17) Murat (5:13) Ne ötersin dertli dertli (3:05) Necip (3:16) Sazım (6:02) Seherin vaktinde (5:01) Sekizinci ayın yirmi ikisi (4:43) Sen varsın (4:01) Şu geniş Dünya'ya (7:27) Uzun ince bir yoldayım (2:23) Yaz gelsin (3:02) Yıldız (Sivas ellerinde) (3:16)

Aşık Veysel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.439 aşık veysel haberi bulunmuştur.
Sandık yemini ederek göreve başladılar
Sandık yemini ederek göreve başladılar İstanbul'da, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde sandık başında bulunacak görevliler, sandık yemini ederek göreve başladı.
31.03.2024 Haberler
Aşık Veysel şaşırttı!
Aşık Veysel şaşırttı! Dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu için ölümünün 51’inci yılında Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi.
23.03.2024 Cadde
Vefatından 51 yıl sonra robotu sahnede konser verdi
Vefatından 51 yıl sonra robotu sahnede konser verdi Sivaslı dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun insansı robotunu sahnede konser verirken görenler hayrete düştü.
21.03.2024 Haberler
Âşık Veysel ile uzun ince bir yol
Âşık Veysel ile uzun ince bir yol T.C. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, 21-23 Mart tarihleri arasında 1. Uluslararası Bilim, Sanat ve Toplumda Âşıklık Geleneği “Âşık Veysel” Sempozyumu düzenliyor.
20.03.2024 Kültür Sanat
Murat Kurum: İstanbul'umuzu güvenli bir limana ulaştıracağız
Murat Kurum: İstanbul'umuzu güvenli bir limana ulaştıracağız AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kağıthane'de düzenlenen 'Sivas Hemşehri Sahuru' programına katıldı.
17.03.2024 Haberler
Murat Kurum: İstanbul'umuzu güvenli bir limana ulaştıracağız
Murat Kurum: İstanbul'umuzu güvenli bir limana ulaştıracağız AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kağıthane'de düzenlenen 'Sivas Hemşehri Sahuru' programına katıldı.
17.03.2024 Gündem
‘Konuşan Resimler’ İspanya’ya konuk
‘Konuşan Resimler’ İspanya’ya konuk Ebru Ceylan’ın “Konuşan Resimler” sergisi, 19 Nisan’da Barselona’da sanatseverlerle buluşacak.
16.03.2024 Kültür Sanat
Özel bireyin söylediği türküye eşlik etti
Özel bireyin söylediği türküye eşlik etti Denizli Umut Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği’ni ziyaret eden Vali Ömer Faruk Coşkun, Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım adlı türküsünü sazıyla söyleyen görme engelli Fazıl Eskin’e eşlik etti.
10.02.2024 Ege
Murat Kurum: Bedeni İstanbul’da ancak ruhu başka yerlerde gezenlerden olmayacağız
Murat Kurum: Bedeni İstanbul’da ancak ruhu başka yerlerde gezenlerden olmayacağız Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Ataşehir’de iş insanlarıyla bir araya geldi. Buradaki konuşmasında İstanbul’a hizmetin durdurulduğunu ifade eden Kurum, “Mevcut CHP’li İBB yönetiminden önce şehircilikteki, ulaştırmadaki ve belediyecilikteki başarılarıyla dünya liginde zirveyi hedefleyen bu aziz şehir, kasten ve bilerek durdurulmuştur. Bu şehrin; 571 yıllık şanlı tarihi, 5 yıldır liyakatsiz ellerde kesintiye uğramış, geleceğimiz ihmal edilmiştir" dedi.
10.02.2024 Gündem
Okulun ilk günü büyük tedirginlik! 'Çocuğumla giderken üzerimize yığılabilir'
Okulun ilk günü büyük tedirginlik! 'Çocuğumla giderken üzerimize yığılabilir' Arnavutköy’de, ilkokul yolunda çöken istinat duvarı velileri tedirgin etti. Öğrencilerin kullandığı okul yolunda kısmi çöken duvar havadan görüntülendi.
5.02.2024 Haberler
Okulun ilk günü büyük tedirginlik! 'Çocuğumla giderken üzerimize yığılabilir'
Okulun ilk günü büyük tedirginlik! 'Çocuğumla giderken üzerimize yığılabilir' Arnavutköy’de, ilkokul yolunda çöken istinat duvarı velileri tedirgin etti. Öğrencilerin kullandığı okul yolunda kısmi çöken duvar havadan görüntülendi.
5.02.2024 Gündem
Türkülere devam
Türkülere devam Cem Adrian, türkü yorumları albümü ‘Seçkiler Essentials 4/CEM’le sevenlerine sürpriz yaptı.
26.01.2024 Cadde
Alaca Höyük İstanbul’a taşındı
Alaca Höyük İstanbul’a taşındı Yapı Kredi Müzesi’nde gerçekleşen “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” sergisi Alaca Höyük kazılarına ışık tutarken Cumhuriyet’in arkeolojiye verdiği önemi de hatırlatıyor.
22.01.2024 Arkeoloji
‘Halkının ozanı ol’
‘Halkının ozanı ol’ Abdullah Aren Çelik, “Revan”da Dadaloğlu ile Evdal’ın öyküsünü anlatıyor. Yazar, “Kendine ve halkına yaslanmayan hiçbir sanatçı ayakta kalamaz” diyor.
21.01.2024 Kültür Sanat
Buz pateni şöleni
Buz pateni şöleni İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşık Veysel Buz Sporları Salonu, ocak ayı içinde ulusal düzeydeki Türkiye Buz Pateni Federasyonu Artistik Buz Pateni 2’nci Bölge Yarışması ve uluslararası kategorideki Artistik Buz Pateni Ephesus Cup Yarışması’na ev sahipliği yapacak.
6.01.2024 Ege
İstanbul'da dehşet: Baba ve kızı vuruldu
İstanbul'da dehşet: Baba ve kızı vuruldu İstanbul Ataşehir'de, aralarında husumet olan iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyerek silahlı kavgaya dönüştü.
1.01.2024 Gündem
Son dakika: İstanbul'da korku dolu anlar! Kontrollü yıkım sırasında çökme
Son dakika: İstanbul'da korku dolu anlar! Kontrollü yıkım sırasında çökme İstanbul Esenyurt'ta 6 katlı binanın kontrollü yıkımı sırasında çökme meydana geldi. Bina caddeye çökerken yoldakiler büyük tehlike atlattı.
25.12.2023 Gündem
İki yol bir birbirine bağlandı: Yol süresi kısaldı
İki yol bir birbirine bağlandı: Yol süresi kısaldı Sivas’ta Alibaba Mahallesi Âşık Veysel Bulvarı ile Şeyh Şamil Mahallesi Necmettin Erbakan Bulvarı’nı birbirine bağlayan yol trafiğe açıldı.
11.12.2023 Ekonomi
Direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü ortalığı birbirine kattı
Direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü ortalığı birbirine kattı Esenyurt'ta ilerleyen sürücü, direksiyon hakimiyetini kaybedip park halde bulunan araba, motor ve aydınlatma direğine vurarak durabildi. Ortalık savaş alanına dönerken yaşanan kaza güvenlik kamerasına yansıdı.
11.12.2023 Haberler
Park halindeki araçlara otomobil çarptı
Park halindeki araçlara otomobil çarptı Başakşehir'de seyir halindeki bir otomobil park halindeki kamyonete çarptı. Kaza esnasında kamyonetin yanında park halinde bulunan bir otomobil ve 2 motosiklet de zarar gördü.
6.12.2023 Gündem
Dostlar Veysel’i Paris’te anıyor
Dostlar Veysel’i Paris’te anıyor Hoşgörüsü, yaşama sevinci, barışı ve adaleti esas alan yaşam felsefesiyle unutulmaz halk ozanı Âşık Veysel UNESCO’nun Paris’te bulunan genel merkezinde tiyatral bir gösteriyle anılacak.
4.12.2023 Kültür Sanat
Murat Yancı’ya ‘Yılın Televizyon Yöneticisi’ ödülü
Murat Yancı’ya ‘Yılın Televizyon Yöneticisi’ ödülü Uluslararası 4’üncü Sivas En’leri Aşık Veysel Ödülleri sahiplerini buldu.
4.12.2023 Cadde
Demirören Medya'ya bir ödül daha! TV Grup Başkanı Murat Yancı layık görüldü
Demirören Medya'ya bir ödül daha! TV Grup Başkanı Murat Yancı layık görüldü Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Sivas’ın En'leri Ödülleri sahiplerini buldu. Sanat, basın, eğitim, spor gibi birçok alanda başarılarıyla öne çıkanlar ödüllendirildi. Yılın Televizyon Kanalı Yöneticisi Ödülü ise Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı'ya verildi.
3.12.2023 Haberler
Demirören Medya'ya bir ödül daha! Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı layık görüldü
Demirören Medya'ya bir ödül daha! Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı layık görüldü Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Sivas’ın En'leri Ödülleri sahiplerini buldu. Sanat, basın, eğitim, spor gibi birçok alanda başarılarıyla öne çıkanlar ödüllendirildi. Yılın Televizyon Kanalı Yöneticisi Ödülü ise Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı'ya verildi.
3.12.2023 Gündem
DHA  Aşık Veysel ödülüne layık görüldü
DHA Aşık Veysel ödülüne layık görüldü Sivas Bileşenleri Konseyi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Sivas Enleri Aşık Veysel Ödülleri' kapsamında, Demirören Haber Ajansı (DHA) Genel Müdürü Celal Korkut'a Yılın En Iyi Haber Ajansı Yöneticisi Ödülü verildi. Ödülü Genel Müdür Celal Korkut adına DHA Yazı İşleri Müdürü Abdullah Köse aldı.
2.12.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Aşık Veysel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.