Geri Dön

‘Ateizmi yaymak gibi derdimiz yok’

Türkiye’nin ilk Ateizm Derneği’nin kurucusu Tolga İnci “Mücadelemiz dini ve ideolojik baskılara karşı” dedi...

Türkiye’nin ilk Ateizm Derneği kuruldu. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü, “Ateist de dinsiz de kendini yalnız hissetmeyecek” sloganıyla yola çıkan 11 kurucu üyesi ve 90 gönüllüsü bulunan dernekle ilgili “uygundur” dedi. Kararı değerlendiren derneğin kurucusu Tolga İnci, her ne kadar derneğin kuruluş tarihin 16 Nisan 2014 olsa da fikrin 2011 yılından beri aklında olduğunu belirtti. İnci, dernek olma sürecini ise şöyle anlattı:
“Fazıl Say’a 2011’de Twitter’da yazdıklarından dolayı dini değerleri aşağılamaktan dava açıldı. Hiçbir dernek ya da yetkiliden açıklama gelmeyince, ‘Bize hep haksızlık yapılacak, biz de susacak mıyız’ diye düşündüm. İlk adımı atarak önce 2012’de ‘Evrensel Hümanizm Derneği’ni kurma çalışmalarını başlattım. Fakat üyeler arasında siyasi anlaşmazlıklar çıkınca, dernek resmileşmeden dağıldı. Bu deneyiminden yola çıkarak bu defa ‘Siyaset yasak’ sloganıyla Ateizm Derneği için ilk adımları attım. 11 kurucu üyeyle başvuru yaptık ve resmen dernek olduk.”

‘Din düşmanı değiliz’
“Kapımız herkese açık” diyen İnci şöyle devam etti: “Laik, seküler düşünceye sahip dindar biri de üyemiz olabilir. Çünkü bu ülkede dindar olup din baskısından rahatsız olanlar da var. Din düşmanı değiliz. Ateizmi yaymak gibi bir derdimiz de yok. Mücadelemiz dini ideolojik baskıya karşı.”

'Dolu' mesai! Hasar alan araçların sahipleri oto sanayilerine akın ettiİstanbul'da dün etkili olan dolu yağışı araçlara hasar verdi. Araç sahipleri tamir için oto sanayi sitelerine akın etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber