Gündem ‘Avrupa’ya lojistik koridor kuruyoruz’

‘Avrupa’ya lojistik koridor kuruyoruz’

19.12.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Kalkınma Yolu Projesi’ne dikkat çekerek “Asya’dan Avrupa’ya yeni lojistik koridorları oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Avrupa’ya lojistik koridor kuruyoruz’

COŞKUN ERGÜL - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçesi üzerine sunum yaptı. Uraloğlu, konuşmasında, özetle şunları söyledi:

Haberin Devamı

YATIRIMLAR: Son 21 yılda 198 milyar dolar yatırımı hayata geçirdik. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında, yapılacak olan yatırımlarımızla Türkiye Yüzyılı vizyonumuza yakışacak ülkemiz altyapısını gelecek nesillerimize miras bırakacağız. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu ulaştırma ve altyapı yatırımlarını önümüzdeki 30 yıl için planladık. Toplam 197 milyar dolar tutarında ilave yatırım hedefliyoruz.

57 HAVALİMANI: Karayollarında 1714 km otoyol ağımızı 3 bin 722 km’ye, demiryollarında 10 bin 948 km olan ağımızı 13 bin 919 km’ye ulaştırdık. Havayollarında; 26 olan aktif havalimanı sayısını 57’ye, 55 milyon olan Havayolu Terminal kapasitesini 337 milyona, 60 olan yurtdışı uçuş noktasını 343’e, 150 olan uçak sayısını 658’e çıkardık.

Haberin Devamı

YOLCU SAYISI: Ülkemiz geçen yıl Avrupa ve dünya havalimanları toplam yolcu trafiği sıralamasında; Avrupa ülkeleri arasında 3. sıraya, dünyada ise 6. sıraya yükselmiştir. 2022 yılında 182 milyonun üzerine çıkan havayolu yolcu sayısının 2023 yılı sonunda 216 milyonu aşmasını bekliyoruz. 2022 yılı yolcu trafiği bazında ise 3 havalimanımız Avrupa’da ilk 20’de, dünyada ise ilk 50’de yer almıştır. İstanbul Havalimanımız Avrupa’da 1. dünyada 7. sıradadır.

TOGG: Yerli ve Milli elektrikli aracımız TOGG artık yollarımızda. Sadece son 6 ay içerisinde ülkemizdeki elektrikli araç sayısı yüzde 351 ve elektrikli araç şarj soketi sayısı yüzde 289 oranında arttı.

KALKINMA YOLU: Asya’dan Avrupa’ya yeni lojistik koridorları oluşturuyoruz. Kalkınma Yolu Projesi ile Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak’ın güneyinde inşa edilmekte olan FAV Limanına gelecek yüklerin, Türkiye’ye ve oradan Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla bin 200 km’lik çift yönlü otoyol ve demiryolu inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu koridorun ülkemizdeki demiryolu geçişi 2 bin 88 km olacaktır. Önemli bölümü halen işletmede olan güzergahın eksik bölümlerini hızla tamamlıyoruz.

661 MİLYAR TL: 2024 yılında hedeflerimizle uyumlu olarak, 661 milyar lira olan bütçe teklifimizin 348 milyar lirası yatırımlara ayrılmıştır.

Haberin Devamı

‘Avrupa’ya lojistik koridor kuruyoruz’

ORMAN YANGININA 11 DAKİKADA MÜDAHALE

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Genel Kurul’da, Bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada “2002 yılında 25.1 milyar dolar olan tarımsal hasılamızı, 2022 yılında 58.6 milyar dolara yükselttik.

Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bakımından Avrupa’da lideriz, dünyada ise ilk 10 içerisinde yer almaktayız. İhracatımızı 3.8 milyar dolardan 30 milyar dolara ulaştırdık” dedi. Yumaklı, “2002 yılında 20.8 milyon hektar olan orman alanımızı, 2022 yılında 23.2 milyon hektara ulaştırdık. Ağaçlandırmada Avrupa’da birinci, dünyada dördüncüyüz. Orman yangınlarıyla mücadelede İHA kullanan, Avrupa’da ilk, dünyada ikinci ülkeyiz. Yangına ilk müdahale süremizi, son 20 yılda 40 dakikadan 11 dakikaya düşürdük” diye konuştu.

‘Avrupa’ya lojistik koridor kuruyoruz’

'AİLE FONU KORUMA KALKANI OLACAK'

MEHTAP GÖKDEMİR - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlarken, Aile ve Gençlik Fonu’nun, demografik risklere karşı bir koruma kalkanı olmasını hedeflediklerini söyledi. Göktaş, ailenin ve çocukların korunması kapsamında yakın zamanda TV dizileri yapımcıları ile bir araya geleceklerini açıkladı.

Haberin Devamı

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin “kırmızı çizgileri” olduğunu vurgulayan Göktaş, şöyle devam etti:

“Sıfır tolerans ilkesiyle şiddetin her türüne karşı mücadelemizi kararlı şekilde yürütüyoruz. Güçlü hukuki altyapımızla, KADES ve elektronik kelepçe gibi uygulamalarımızla, 410 sosyal hizmet merkezimizde bulunan şiddetle mücadele irtibat noktalarıyla, kadın konukevlerimizle kadına yönelik şiddetle mücadelemizi etkili bir şekilde sürdürüyoruz.”