Gündem Aydın'da sel felaketi! 3 kişi öldü

Aydın'da sel felaketi! 3 kişi öldü

05.11.2023 - 09:18 | Son Güncellenme:

Aydın'da gece saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle dereler taştı, yollar göle döndü. Sele kapılan 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken kayıp 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Kentte gece saatlerinde etkili olan sağanak Söke, Koçarlı, Karpuzlu ve Çine ilçelerinde sele neden oldu. Söke’ye bağlı kırsal Demirçay Mahallesi'nde 5 araç sel sularına kapıldı.

Haberin Devamı

İhbar üzerine selin etkili olduğu bölgelere AFAD, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi.

KAYIP 4 KİŞİDEN 2 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Aydın Valisi Yakup Canbolat, selde kaybolan 4 kişiden 2'sinin cansız bedenlerine ulaşıldığını açıkladı. Kayıp 2 kişi ise aranıyor. Ayrıca sel sonucu oluşan göçükte kalan 1 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.

Aydında sel felaketi 3 kişi öldü

NİŞAN DÖNÜŞÜ SEL SULARINA KAPILMIŞLAR

Sele kapılan otomobilde hayatını kaybeden 2 kişinin Hacer Alptekin ile Erhan Kavaklıçay (18) olduğu belirlendi. Aynı araçta bulunan Hacer Alptekin'in eşi Ali Alptekin (49) ile Güneyaka Mahallesi'nde kaybolan 1 kişi içinse arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Hacer ve Ali Alptekin çifti ile Erhan Kavaklıçay'ın Demirçay Mahallesi'ndeki bir akrabalarının nişanına gittikleri, dönüş yolunda sel sularına kapıldıkları öğrenildi.

Haberin Devamı
1/11

2/11

3/11

4/11

5/11

6/11

7/11

8/11

9/11

10/11

11/11

VALİ CANBOLAT DA BÖLGEDE

Aydın Valisi Yakup Canbolat da Demirçay Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Vali Canbolat, "Gece saat 02.30'tan sonra yoğun ve hızlı bir yağış aldık. Özellikle Söke, Koçarlı ve Karpuzlu'da etkileri hissedildi. Maalesef ki Söke'de Güneyyaka ve Demirçay bölgesinde ölüme de sebebiyet veren bir afetle karşı karşıya kaldık. Geceden itibaren AFAD İl Müdürlüğümüze, Sağlık İl Müdürlüğümüze, belediye itfaiyesine ve jandarmamıza ait ekipler, bölgeye intikal ettiler. Bölgede 2 vatandaşımız bir aracın içerisinde ölü olarak bulundu. Demirçay Mahallesi'nde bir araçta olan ve hala bulamadığımız ve araması devam eden bir vatandaşımız var. Güneyyaka'da da yine bir kaybımız var; o vatandaşımızı da arıyoruz. Yaklaşık 130 arama-kurtarma ekibi ile bölgede faaliyet gösteriyoruz. Aynı zamanda Güneyyaka'da yaşlı bir teyzemizi de yaralı olarak helikopterle 1 saat önce kadar hastaneye intikalini sağladık. Bölgede DSİ, Karayolları, Büyükşehir ve ilçe belediye ekipleriyle yolların tekrar faaliyet geçmesi, elektriklerin yapılması gibi aksayan hususların tekrar işler hale getirilmesi için yoğun bir şekilde çaba sarf ediyoruz" dedi.

Aydında sel felaketi 3 kişi öldü

1 KİŞİNİN DAHA CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Haberin Devamı

Dün gece akıntıya kapılarak kaybolan 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Cesedin Nurten S.'ye (70) ait olduğu tahmin edilirken, yapılacak tespitin ardından kimliği netlik kazanacak. Kayıp Ali Alptekin’i arama çalışmaları ise sürüyor.

Bu arada bölgede hasar tespit çalışmaları da başlatıldı. Akıntıya kapılarak zarar gören araçlar ise çekicilerle bulundukları yerden kaldırılmaya başlandı.

AFAD BAŞKANI MEMİŞ: KAYIP VATANDAŞA ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Bölgede incelemelerde bulunan AFET ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, kayıp kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Memiş, "Bir gün önce AFAD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ekiplerince bölge için sarı kodlu ikazda bulunulmuştu. Trakya ve Çanakkale için de turuncu kodlu fırtına uyarısı vardı. Sarı kodlu yağış uyarısında can kaybı beklemiyorduk. Sarı kodlu ikaz olmasına rağmen Valilik, AFAD, jandarma ekipleri, emniyet güçleri UMKE vasıtasıyla ikazlarımız vatandaşlarımıza ulaştırıldı. Buna rağmen bulunduğumuz yerde gece 02.30 sıralarında meydana gelen bölgesel aşırı yağış neticesinde 4 vatandaşımız için kayıp uyarısı yapıldı. 2 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirledik. 2 vatandaşımıza daha ulaşmaya çalışıyorduk. Az önce gelen bilgiye göre Güneyyaka Mahallesi'nde bir vatandaşımızın daha cansız bedenine ulaştık. Kayıp olan vatandaşımıza ulaşmak için çalışmalar devam ediyor" dedi.

Haberin Devamı

Vatandaşların ikazlara daha duyarlı olmalarının önemine dikkati çeken Memiş "Çalışmalarımıza kesintisiz olarak devam edeceğiz. Kayıp olan vatandaşımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Yapılan ikazlara vatandaşlarımız lütfen ciddiyetle riayet etsinler. Tedbirli olmakta fayda var. 'Bir şey olmaz' diyebiliyorlar. Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyor, tüm yöreye geçmiş olsun diyorum. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Zarar karşılanır, devlet güçlüdür. Yeter ki insana bir şey olmasın. Valiliğimiz bünyesinde gerekli çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

Yazarlar