Gündem Bakan Güler: Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400'ün ne yapacağını görecekler

Bakan Güler: Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400'ün ne yapacağını görecekler

11.12.2023 - 11:53 | Son Güncellenme:

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, katıldığı televizyon programında S-400 tartışmalarıyla ilgili net mesajlar verdi. Bakan Güler, milli muharip uçak KAAN'ın uçuş tarihini de açıkladı.

Bakan Güler: Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400ün ne yapacağını görecekler

Terörle mücadele operasyonlarına ilişkin de bilgi veren Güler, Batılı ülkelere eleştirilerde bulundu.

Haberin Devamı

NTV televizyonunda açıklamalarda bulunan Bakan Güler, Suriye'nin kuzeyinin terörden arındırılması için düzenlenen operasyonların sonuçlarını da anlattı, Şam yönetimine de bir çağrıda bulundu.

Sınır güvenliğine yönelik eleştirilere de yanıt veren Güler, "Tedbirler cumhuriyet tarihinin en ileri seviyesinde." dedi. Bakan Güler, S-400 savunma sistemi konusunda dikkat çeken bir mesaj verdi.

Eurofighter savaş uçağı alım süreci hakkında da bilgi veren Güler, milli muharip uçak KAAN'ın uçuş tarihini de açıkladı.

Savaş uçağının tedarikine onay vermeyen Almanya'yı eleştiren Milli Savunma Bakanı, "NATO üyesiyiz ama bir başka üye bu uçakları almamıza karşı çıkıyor. Bir müttefikin 'Size uçak vermiyorum.' demesinin açıklaması olamaz." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

İSRAİL'İN SALDIRILARI

Bakan Güler'in açıklamalarından satır başları şöyle;

Sivillere hastanelere okullara camilere dönük saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü.

Dünya kamuoyundan yükselen tepkilerden İsrail de etkileniyor. İsrail'e iç kamuoyundan da ciddi tepkiler geliyor.

GAZZE'DE İNSANİ DRAMLAR

İnsani yardım konusunda maalesef dünya sınıfta kaldı. Bugüne kadar 12 uçakla 223 ton yardım malzemesi gönderdik. Ayrıca 2 sivil gemiyle de 262 ton yardım bölgeye ulaştırıldı. İki sahra hastanesinin kurulması için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Türk gazeteciler yoğun çatışma ortamında yaşananları bize ve tüm dünyaya iletti.

TERÖRLE MÜCADELE

Akıllarını başlarına alsınlar gelip teslim olsunlar. Bazı dost ülkeler teröristlere her türlü desteği veriyor.

(Batı'ya tepki) Terör örgütüne helikopter kullanmayı bile öğretiyorlar. Terör örgütünü kendi topraklarımızdan halkımızdan sınırlarımızdan uzak tutma mecburiyetimiz var. Terör örgütü üyeleri artık sadece mağaralarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Özellikle son 2 ayda Irak'ın kuzeyindeki örgüt üyeleri arasında teslim olanların sayısı artıyor. Bu yıl içinde 119 terörist teslim oldu bu sayının artacağına inanıyorum.

MİT'İN SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI

Haberin Devamı

Örgüt üst düzey yöneticileri dışarıda dolaşamıyor. Bir gece yattığı yerde hiçbiri ikinci gece yatamıyor. Bütün kurumlarımız arasında mükemmel bir istihbarat işbirliği ve koordinasyon var.

Bakan Güler: Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400ün ne yapacağını görecekler

SURİYE'DE SON DURUM

Suriye'de de çok şehit verdik ama bunun bir karşılığı oldu. Bugün sınır bölgesindeki vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor. Bizim Suriye'nin de başka bir ülkenin de toprağında gözümüz yok. Rejimin yeni anayasayı kabul etmesi, seçimleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunların ardından biz de kendi ülkemize döneceğiz.

SINIR GÜVENLİĞİ

Sınır güvenlik tedbirlerimiz cumhuriyeti tarihinin en ileri seviyesinde. Sınır güvenlik önlemlerine inanmayanları sınıra davet ediyoruz. Önemli bir şahsiyeti aradım. İstediğiniz karakolda kalın dedim. Ankara'da İstanbul'da oturup sınırlarla ilgili ahkam kesemezsiniz.

EUROFIGHTER ALIMI

Eurofighter bizim için iyi bir alternatif bu nedenle almak istiyoruz. NATO üyesiyiz ama bir başka NATO üyesi bu uçakları almamıza karşı çıkıyor.

Bir müttefikin "Ben size uçak vermiyorum." demesinin açıklaması olamaz. Diğer müttefiklerimizin Almanya'yı belli bir noktaya getirebileceklerine inanıyoruz.

Haberin Devamı

KAAN'IN İLK UÇUŞ TARİHİ BELLİ OLDU

27 Aralık'ta KAAN'ın uçuşunu hep birlikte izleyeceğiz.

S-400 TARTIŞMALARI

S-400 bir savunma sistemi. Bize birisi taarruz etti de biz bunu kullanmadık mı? Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse, S-400 ya da diğer savunma sistemlerinin ne yapacağı çok iyi görecekler.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDA YENİ DÖNEM

Tatbikatları ve askeri faaliyetleri karşılıklı saygı çerçevesinde yürüteceğiz. Savunma Bakanı Dendias Türkiye'ye gelmek istiyor. Şubat-Mart gibi hem deprem bölgesinde birlikte incelemelerde bulunacağız.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİK SÜRECİ

Geç kalınmış bir karar ancak yine de Danimarka'yı kutluyorum. Örnek bir karar aldılar. Umarım bölgedeki diğer ülkeler de benzer kararları alırlar. İsveçli dostlarımız ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar. Ama asıl verdikleri sözleri henüz yerlerine getiremediler. Her ülkenin parlamentosu var. Ama unutulmasın ki Türkiye'nin de bir parlamentosu var.