Geri Dön

Bakanlık 3 günlük acı bilançoyu açıkladı

İçişleri Bakanlığı, bayram tatilinin ilk iki günü ve arefe günü olmak üzere 3 günde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin 23'e ulaştığını açıkladı.

Bakanlık 3 günlük acı bilançoyu açıkladı

İçişleri Bakanlığından, alınan tedbirlerle bayram tatilinin ilk 3 gününde önceki dönemlere oranla trafik kazalarında can kaybının yüzde 61 azaldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı'nda vatandas¸ların huzur ve gu¨ven ic¸erisinde seyahat etmelerini sagˆlamak, bas¸ta otobu¨s kazaları ve kaza kara noktalarında yas¸anan can kayıplarını o¨nlemek, karayolu trafik akıs¸ını sagˆlamak amacıyla alınan tedbirler ve sonuçları hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, 31 Mayıs-10 Haziran 2019 tarihleri arasında 11 gu¨n su¨reyle trafigˆin yogˆunlas¸acagˆı merkezler bas¸ta olmak u¨zere tu¨m u¨lke genelinde gu¨zergahlarda yaklas¸ık 185 bin trafik personeli, otobu¨slerde yolcu olarak denetim yapacak 760 personel, alınan tedbirleri go¨zden gec¸irmek ve yerinde denetlemek ic¸in go¨revlendirilen 66 polis bas¸mu¨fettis¸i/jandarma mu¨fettis¸i ile 24 saat esasına go¨re trafik tedbirleri alındığı belirtildi.

Ayrıca, c¸ocukların aileleri u¨zerinde yaptırım etkisi kullanılarak "Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim: Hatalı Su¨ru¨cu¨ye Kırmızı Du¨du¨k" ve "Dikkat Sizden Karne Bizden" kampanyaları ile farkındalık yaratılmaya c¸alıs¸ıldığı ve alınan tedbirlerin desteklendiği aktarıldı.

Açıklamada, "Bayram tatilinin ilk iki gu¨nu¨ ve arefe gu¨nu¨ olmak u¨zere 3 gu¨nlu¨k can kaybı 23'tu¨r. Son 10 yılda motorlu arac¸ sayısındaki yüzde 61 artıs¸ ve trafik yu¨ku¨ne ragˆmen, aynı do¨nemdeki bayram tatillerinde bir gu¨ne du¨s¸en can kaybı 20 du¨zeyinde iken bu bayramda alınan tedbirler sayesinde bu sayı yüzde 61 azalarak 8 du¨zeyine inmis¸tir. Tespit ettigˆimiz ve tedbir aldıgˆımız 18 ildeki 20 kaza kara noktasında s¸u ana kadar o¨lu¨mlu¨ trafik kazası meydana gelmemis¸tir." denildi.

O¨zellikle, bayram tatilinin son gu¨nleri olan 8-9 Haziran'da tatil do¨nu¨s¸u¨ nedeniyle karayolu gu¨zergahlarında as¸ırı yogˆunluk olacagˆının düşünüldüğü ifade edilen açıklamada, vatandaşların do¨nu¨s¸ ve seyahat planlamalarını, nerede dinleneceklerini, nerede mola vereceklerini trafik yogˆunlugˆunun artacagˆı bu tarihleri dikkate alarak yapmaları, kazaların varıs¸ yerine yakın mesafelerde meydana geldigˆi dikkate alınarak varıs¸ noktasına yaklas¸ıldıgˆında yorgun ve uykusuz arac¸ kullanmamaları ve kısa aralıklarla mola (2 saatte 10 dakika) vermeleri önerildi.

As¸ırı hızlı ve yorgun/dikkatsiz arac¸ kullanmama, takip mesafesini koruma, yol kenarlarında ve tesis giris¸lerinde yol u¨zerine park veya duraklama yapmama gibi kurallara titizlikle uyulması, araca binilen andan itibaren mutlaka emniyet kemerlerinin takılması, "Kırmızı Du¨du¨k" ve "Dikkat Sizden Karne Bizden" kampanyası c¸erc¸evesinde çocukların as¸ırı hız, emniyet kemeri, cep telefonu kullanmama ve yayaya yol verme konusundaki uyarılarının dikkate alınması tavsiyelerinde bulunuldu.

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber