Geri Dön
GündemBakanlık: Bağışların amaç dışı kullanıldığı iddiasına suç duyurusunda bulunulacak

Bakanlık: Bağışların amaç dışı kullanıldığı iddiasına suç duyurusunda bulunulacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin ailelerine yapılan bağışların amacı dışında kullanıldığı iddiasının asılsız olduğu belirtilerek, suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

Bakanlık: Bağışların amaç dışı kullanıldığı iddiasına suç duyurusunda bulunulacak

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz dayanışma kampanyası, 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısı mağdurları için düzenlenen bağış kampanyası ve Zeytin Dalı Harekatı bağış kampanyasının şartlı bağışlar kapsamına girdiği belirtildi. Şartlı bağışların amacı dışında kullanılamayacağı ve yalnızca bağış yapanın belirlediği alanda kullanılmasının mümkün olduğu belirtilerek, "Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'nın idari harcamaları diğer tüm vakıflar gibi vakfa gelen ve şartlı bağış kapsamına girmeyen kaynaklarla gerçekleştirilmektedir. Buradan hareketle vakfımız şartlı bağışlar kapsamına giren hak sahiplerine her ay 1500 TL nakdi destek sağlanmaktadır. Ocak 2022 itibarıyla toplam 94 milyon 566 bin TL ödeme yapılmıştır" denildi.

'VAKFI YIPRATMA AMACI TAŞIDIĞI ORTADA'

Ayrıca şehit yakınları ile gaziler ve onların ailelerine yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerin de vakıf tarafından düzenlendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

"Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken vakıf faaliyetlerinde kullanılmak üzere hizmet aracı ihtiyacı ortaya çıkmış ve bu ihtiyaç da şoförsüz araç kiralanması yöntemiyle giderilmiştir. Söz konusu bir adet araç yalnızca vakıf iş ve işlemlerinde 1 yıllık süreyle kullanılmak üzere kiralanmıştır. Bahse konu kıyafet harcamaları ise vakfın çalışan personeline sosyal haklar kapsamında yapılmıştır. Güvenlik görevlisi ve temizlik personelinin birden fazla görevi aynı anda üstlenmesi sebebiyle ortaya çıkan ihtiyaçlar bu sayede karşılanmıştır. Az kişiyle çok iş yapılmakta ve işin gerektirdiği şekliyle hem üniforma hem de takım elbise ihtiyacı hasıl olmaktadır. Söz konusu harcamalar vakfın ihtiyaçları için hayırseverlerin yaptığı bağışlardan karşılanmakta, şartlı bağışlarla ilgisi bulunmamaktadır. Bu konuda sorumluluğumuz sadece kamuoyuna değil bunun yanında bağışı yapan hayırseverlerimize de karşıdır. 'Bankamatik memuru' olduğu iddia edilen kişi ise büro görevlisi olarak vakıfta aktif görev yapmıştır. 2021 yılı içerisinde aylık aldığı maaş net 3 bin 568 lira 31 kuruştur. Söz konusu iddiaların, şehit yakını ve gazilerin lehine faaliyet gösteren Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfımızı yıpratma amacı taşıdığı ortadadır. Vakfımızın, gerçekler çarpıtılarak, kamuoyunu aldatmaya yönelik seviyesiz bir siyaset malzemesine dönüştürülmesi kesinlikle kabul edilemez. Ortaya atılan bu iddialar ile ilgili yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulacaktır."