Geri Dön
GündemBayram namazı saat kaçta 2020? Bursa için Ramazan Bayramı namaz saati belli oldu

Bayram namazı saat kaçta 2020? Bursa için Ramazan Bayramı namaz saati belli oldu

Bayram namazı saat kaçta 2020? araması yoğun ilgi görüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı il il bayram namazı vakitlerini yayımladı. Yaşadığı şehrin bayram namazı saatini öğrenmek isteyenler arayışa geçti. Bursa'da yaşayanlar ise Bursa'da bayram namazı saat kaçta araştırıyor. İşte Bursa bayram namazı vakti haberimizde...

Bayram namazı saat kaçta 2020? Bursa için Ramazan Bayramı namaz saati belli oldu

Ramazan Bayramı için hazırlıklara başlayan vatandaşlar, il il namaz vakitlerini araştırmaya başladı. Ramazan Bayramı'nın ilk sabahında kılınacak olan bayram namazı saati kaçta? Bu yıl corona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının olacağı 81 ilde bayram namazı evlerde kılınacak. İşte Bursa'da yaşayan vatandaşlar için Bursa bayram namazı saatini haberimize ekledik. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Bayram namazı vakti 2020...

BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

BURSA'DA BAYRAM NAMAZI SAATİ 2020

Bursa'da bayram namazı 06:15'de kılınacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI KILINACAK MI?

İslam’da farz olan oruç ve hac ibadetlerinin tamamlanmasıyla Ramazan ve Kurban olmak üzere iki dinî bayram kabul edilmiş ve her ikisi için de bayram namazları meşru kılınmıştır. Hz. Peygamber (s.a.s.) ve ashabının (r.a.) tatbikatına göre kendine özgü ilave tekbirleriyle birlikte ikişer rekât olan bayram namazları daima geniş alanlarda ve cemaatle kılınmış, ardından da bayram hutbesi irad edilmiş ve bu hususta bir icma oluşmuştur.

Öte taraftan fıkıh mezhepleri, bayram namazının hükmü ve bu ibadetin tek başına kılınıp kılınmayacağı konusunda farklı görüşler serdetmiştir. Kendilerine cuma namazı farz olan kimselere bayram namazı kılmak Hanefîler’e göre vâcip, Şâfiîler’e göre sünnettir.

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

Şafiî mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir. Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler. Bayram namazlarını sünnet olarak gören Şafiilere göre yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir.

Netice itibariyle Bayram namazları oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir.

Ancak salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle bu namazın camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların yukarıda açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri mümkündür. Nitekim bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır.

 

Milliyet'te Haftanın Özeti (16 Nisan 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada bu haftanın öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet