Geri Dön

Bedelli askerlik yaşı nasıl hesaplanır? Bedelli askerlik için uygun muyum?

Bedelli askerlik, hükümet tarafından askerlik görevini yerine getirmeyenlere sunulmuş bir izin hakkı olarak karşımıza çıkıyor. Belli ücretler karşılığında askerlikten muaf olan kişiler parayı yatırdıktan sonra askerlik yapmadan teskeresini alabiliyor.

Bedelli askerlik yaşı nasıl hesaplanır? Bedelli askerlik için uygun muyum?

Büyük tartışmalara neden olan bedelli askerlik, kimi kesimler tarafından çok fazla olumlu yorumlansa da kimi kesimler tarafından da büyük eleştirilere maruz kalmış ve kalacak gibi gözüküyor. Bu tartışmalardan sıyrılarak bedelli askerlik hakkında detaylara ulaşılabilir ve bedelli askerliğe uygun olup olunmadığı birkaç dakika içerisinde belirlenebilir.

Bedelli askerliğe uygun kişiler

Bedelli askerlik yapmak için yaş şartının sağlanması gerekiyor. Yaş şartını 1 ay dahi kaçıran olursa bu haktan yararlanamıyor. Yapılan açıklamada 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 28 yaşından gün almış bireylerin bu haktan yararlanabileceği belirtiliyor. Bu haktan yararlanmak için verilen hesaplara 18 000 TL yatırılması gerekiyor. Bu işlemlerin ardından askerlik şubesine gidilerek gerekli evraklar tamamlanıyor. Askerlik bu sayede 18000 TL ile tamamlanmış oluyor. Eğer iş vb. durumlar ile askerliği sürekli erteleyen ve 28 yaşına kadar askerlikten muaf olan biri iseniz bu haktan yararlanabilir ve teskereyi alabilirsiniz.

‘’28 yaşından gün almış’’ tabirinin anlamı nedir?

Bunun özeti tam olarak 28 yaşında olmak demektir. Örnek verilerek anlatılırsa eğer 28 yaşından gün alınmış ise 27 yaşına ait ay, yıl ve gün tamamen tüketilmiştir. Bu kişi artık 28 yaşından gün almış sayılacaktır. Bu hesaplamayı yapan birtakım siteler bulunuyor. Bu siteler ile doğru sonuca hızlı bir şekilde ulaşılabilir

Bedelli yaşı hesaplamak için bu adımları izleyin

Sırasıyla şu adımlar izlenerek bedelli yaşı hesaplanabilir:

-İlk olarak http://kac-yasindayim.com/ adresini ziyaret ediniz.

-Sonrasında ise gün, ay, yıl olarak verilen doğum tarihi bilgilerini doldurunuz.

-Alt kısımda doğum gününüz çıkacaktır. Bu şimdilik bir işe yaramayacaktır.

-Yaşım kaç butonuna tıklayınız. Alt kutucukta bedelli için gerekli bilgiler yani yaşınız, gün ve ay olarak kaç yaşındasınız gibi detaylar çıkacaktır.

Bedelli yapan ünlüler kimler?

Bu yolla askerliğini tamamlayan birçok ünlü isim bulunuyor. Yaş sınırına gelmiş ünlülerin de parasını vererek askerlikten muaf olması birçok kişi tarafından tartışma konusu yapıldı ve yapılacak gibi de duruyor. İlerleyen günlerde yeni bedelli duyurusu yapılır mı? Bu ise birçok insan tarafından merakla bekleniyor.

Akın akın geliyorlar, cadde doldu taştıBulgaristan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini esnetmesinin ardından Bulgar vatandaşların alışveriş turizmi için ilk tercihleri Edirne oldu. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin hemen hemen noktasında Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber