Gündem ‘Bir bakış baktın kalbimi yaktın’ mı?

‘Bir bakış baktın kalbimi yaktın’ mı?

07.01.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Araştırmalara göre, ilk bakışta görünüş önem taşısa da hoş sohbet olmak ve zekice davranmak, insanların kalbini daha fazla fethediyor. “Güzellik geçici” deniliyor.

‘Bir bakış baktın kalbimi yaktın’ mı

Ne diyor şarkı; “Bir bakış baktın, kalbimi yaktın / Aşkın kemendini boynuma taktın...” 

Haberin Devamı

Ama artık devir değişti. Doğru aşkı bulabilmek için en önemli unsurun görünüş olduğu fikri, günümüzde geçerli değil. Fiziksel çekim imrenilen bir unsur olsa da asıl mesele karakter. Bunu bilim söylüyor. ABD’deki Florida Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Greg Webster, görünüş etkili olsa da hoş sohbet olmanın, zekice konuşmanın, uyumlu davranmanın karşımızdaki kişileri daha fazla etkilediğini söyledi. “Aşk için hangi özellikler önde geliyor?” sorusunun sorulduğu anketlerde görünüş ve seksilik orta sıralarda yer aldı. 

‘İçin güzel olsun’ 

Buna karşın, “Sevgilimin kafa dengi ve zeki olmasını isterim” diyenler çoğunlukta. Arkadaşlık uygulaması So Syncd’in kurucusu Jess Alderson’a göre de aşka giden yolda kişilik ön planda.  

Haberin Devamı

Yeni bir ankette katılımcıların yüzde 90’ı ilk sıraya kişiliği koydu. Finansal güvence ve güzel bir eve sahip olma gibi maddi başarılara çekici nitelikler arasında çok az önem verilmesi de şaşırttı. Bir ilişkinin yürümesinde de duyarlı olmak önemli görülüyor. Uzmanlar, hem kadınlar hem erkekler açısından ciddi bir ilişkiyi başlatabilmek için fiziksel çekiciliğin kişilikle güçlendirilmesi gerektiğini savunuyor.