Geri Dön
GündemBitlis Belediyesine kayyum olarak Bitlis Valisi Çınar, atandı

Bitlis Belediyesine kayyum olarak Bitlis Valisi Çınar, atandı

Bitlis Valisi Ahmet Çınar, İçişleri Bakanlığı tarafından Bitlis Belediye Başkanvekilliğine atandı.

Bitlis Belediyesine kayyum olarak Bitlis Valisi Çınar, atandı

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında DBP'li Bitlis Belediye Eş Başkanları Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran gözaltına alınarak 2 gün önce çıkarıldığı mahkemece 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklandı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı Bitlis Valisi Ahmet Çınar'ı Belediye Başkan Vekilliğine görevlendirdi.

Konuyla ilgili Bitlis Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:"5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesinin ikinci fıkrası, 'Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatının veya meclis üyeliği sona ermesi hallerinde 46'ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır. Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılmaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.' Yukarıda açıklanan nedenlerle makamınızca uygun görüldüğü takdirde 26.11.2016 tarihli Bakanlık oluruyla görevden uzaklaştırılan Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan'ın yerine, Bitlis Valisi Ahmet Çınar'ın Bitlis Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmesini 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 45/2 ve 46'ncı maddeleri uyarınca tensiplerine arz ederiz."

Eski eşi tarafından öldürülen Ülkü Ocakları yöneticisi Hayriye, toprağa verildiAntalya’nın Döşemealtı ilçesinde eski eşi Mehmet Ayata tarafından tabancayla vurularak öldürülen Hayriye Alkutay (30), gözyaşları arasında toprağa verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler