GündemBu hikayede kadınlar asi, güçlü ve cesur

Bu hikayede kadınlar asi, güçlü ve cesur

06.03.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye’nin ilk bireysel NFT sergisi Animal Babes, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde başlıyor.

Bu hikayede kadınlar asi, güçlü ve cesur

AHENK BAYAZIT - Animal Babes, 8 Mart’ta Hazal Özkan Art Galeri’de ve aynı zamanda kalao.io’da ziyaretçilere açılıyor. 50 eserin yer aldığı sergi, 16 Mart’a kadar sanatseverleri ağırlayacak. Sergide yer alacak eserlerin satışından elde edilecek gelirin yüzde 20’si Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) Üstün Başarı Sanat Bursları'nda kız öğrencilere bağışlanacak.

Haberin Devamı

Masallara tepki

Tasarımcı, ressam, iç mimar Eda Zamanpur tarafından her detayı elle çizilmiş olan koleksiyon, teknoloji ve gelenekselliği harmanlıyor. Sanatçı Eda Zamanpur, çizimlerine 2016 yılında 'masallarda yer alan ve insanlara yanlış kodlar yükleyen mesajlara' tepki olarak başladı. Animal Babes karakterleri, masallarda kadınları pasifize eden ve edilgenleştiren pembe rüyalara tepki gösteriyor. Bu koleksiyonda 'öpünce prense dönüşen kurbağanın zamanla kadın karakterden bitmek tükenmek bilmeyen isteklerine' itiraz ediliyor. Zamanpur, koleksiyonunda ilhamını kendinden alan, kendi kararlarını veren, böylece kendi gerçeğini yaratan kadınları kutluyor. Koleksiyon; kendinden emin, özgüvenli, asi, güçlü, cesur, anaç, korkusuz şekilde ayakta durmayı başaran kadınları simgeleyen 50 eserden oluşuyor.

Haberin Devamı

‘Sanatta teknolojiyi kullanma zamanı’

Eda Zamanpur, “Hızla dijitalleşen dünyada her alanda olduğu gibi sanatta da teknolojiyi kullanmanın zamanı geldi. Bu anlamda Türkiye’deki ilk bireysel NFT sergisini hayata geçirmekten dolayı ekibimle beraber çok heyecanlıyız. Sergideki eserlerin tamamı satışa çıkacak” dedi. Zamanpur, elde edilecek gelirin yüzde 20’sinin TEV’in Üstün Başarı Sanat Bursu’na bağışlanacağını söyledi.