Geri Dön
GündemÇağın hastalığı ‘dijital obezite’

Çağın hastalığı ‘dijital obezite’

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), çağın yeni hastalığı olarak görülen dijital obezite tehlikesine dikkat çeken istatistikler yayınladı.

Çağın hastalığı ‘dijital obezite’

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ -  Sağlığı bozabilecek derecede anormal veya aşırı bildirim alımı olarak tanımlanan dijital obezitenin nedenleri, sağlığı nasıl etkilediği ve çözüm yollarıyla ilgili SODİGEM’in tespitleri şöyle:

Dünya genelinde kullanıcılar, günlük ortalama 6 saat 43 dakikayı; Türkiye’de ise ortalama 7 saat 29 dakikayı internette geçirmekte. 

Küresel ortalamalara göre bir kişi 2 saat 24 dakikasını sosyal medyada harcamakta.

Vücuda yakabileceğinden fazla kalori yüklemesi obeziteye neden olduğu gibi zihne kullanabileceğinden fazla miktarda bilgi ve bildirim yüklemesi de dijital obeziteye neden olmakta.

Dijital obezite bireylerin sağlını etkileyerek kas, iskelet ağrıları, uyku bozuklukları, göz hastalıkları gibi fiziksel; küçük bir rahatsızlıkta kendisini ciddi anksiyeteli ve depresif duygular içinde bulan kişiler için kullanılan siberhondrik, bir odaya kapanıp hiç dışarı çıkmayanlar için tanımlanan hikikomori, telefonsuz kalma korkusu gibi psikolojik hastalıklara yol açabilmekte.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Denizli, sağlıkçılara ithafen yapılan heykelleri tartışıyorDenizli'de Merkezefendi Belediyesi'nin Covid-19 sürecinde yoğun bir çalışma dönemi geçiren sağlık çalışanlarına ithafen inşa ettiği tematik sağlık parkında yer alan heykellerin estetik ve mimari yapısı tartışmalara neden oldu. Heykelleri eleştiren Merkezefendi Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Yavuz Aki, çocuklarımız bu heykelleri görüp korkabilir derken, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun ise Sadece saygı amaçlı yapıldı. Bura da kötü bir niyet yok dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler