Geri Dön

Kuran-ı Kerim'de çekirge istilası! Çekirge İstilası Kuran-ı Kerim'de hangi surede yer alıyor?

Kuran-ı Kerimde çekirge istilası Araf Suresinin 132. ve 133. ayetlerinde geçiyor. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan son dakika açıklamasında Doğu Afrika'da geçtiğimiz aylarda etkili olan Çekirge İstilası nedeniyle birçok çiftçi zor durumda kalmıştı. Yapılan son dakika açıklamasında Çekirge istilasının yeniden artabileceği açıklaması yapıldı. Peki Çekirge istilası Kuran-ı Kerim'de geçiyor mu?

Kuran-ı Kerim'de çekirge istilası! Çekirge İstilası Kuran-ı Kerim'de hangi surede yer alıyor?

Çekirge İstilası kuranda geçiyor mu sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada Doğu Afrika ülkelerinde çifçilerin hayatını kabusa çeviren çöl çekirgelerinin yeniden etkisini arttırabileceğini duyurdu. Hazırlanan raporda Çekirge İstilasının Irak sınırına kadar dayandığı iddia edilirken haberlerin duyulmasının ardından vatandaşlar Çekirge İstilası kuranda geçiyor mu sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Çekirge istilası Kuran-ı Kerim'de hangi surede geçiyor?

ÇEKİRGE İSTİLASI KURANDA GEÇİYOR MU?

Çekirge İstikalası Kuran-ı Kerimde Araf suresinin 132 ve 133. ayeti kerimelerinde geçiyor.

Daha önce (130. âyette), kuraklık sıkıntısından söz edilmişti. Anlaşıldığına göre bu bir ilk uyarıydı. Ne var ki Firavun ve çevresi, bundan ders alacakları yerde, inkâr ve inatlarını daha da pekiştirdiler; bu uğurda bütün sıkıntılara katlanmaya hazır olduklarını açıklayarak âdeta Allah’a karşı meydan okudular. Yüce Allah da onları 133. âyette özetle bildirilen felâketlere mâruz bıraktı.

Kur’ân-ı Kerîm’de Firavun ve Mısırlılar’ın inkârları, İsrâiloğulları’na karşı haksız tutumları ve onları serbest bırakmamaktaki ısrarları yüzünden başlarına türlü felâketler geldiği özetle anlatılmış; ibret alınması için bu kadarı yeterli görülmüştür. Tevrat’ta ise, Firavun’u İsrâiloğulları’nı serbest bırakmaya mecbur etmek için, daha çok Hârûn’un değneği vasıtasıyla gerçekleştirilen ve İsrâiloğulları’na isabet etmeyen çeşitli felâket mûcizelerinin gerçekleştirildiği bildirilmiştir. Mısırlılar’ın hayat damarları olan Nil sularının kana dönüştürülmesi, bütün ülkenin ve evlerin kurbağalarla dolup taşması, önce tatarcık, ardından at sineği (kımıl) istilası, hayvanların kırılması, insanların ve hayvanların vücutlarını çıban kaplaması, dolu felâketiyle dağdaki insanların ve önceki felâketlerden artakalan hayvanların kırılması, büyük bir çekirge sürüsünün yeri göğü kaplaması şeklinde sıralanan mûcizelerden hiçbiri Firavun’u yola getirmeye yetmemiş; o, her felâket vuku bulduğunda, Mûsâ’ya kendilerini bu felâketten kurtarması halinde İsrâiloğulları’nı serbest bırakacağına dair söz vermiş; fakat felâket geçince sözünden dönmüştür. Nihayet “Rab,... Mısır diyarında bütün ilk doğanları vurdu... Ve Mısır’da büyük feryat vardı; çünkü içinde ölü olmayan bir ev yoktu.” Artık bu son felâket üzerine Firavun, erkeklerinin sayısı 600.000’i bulan İsrâiloğulları’nın 400 yıldır kalmakta oldukları Mısır’dan çıkmalarına izin verdi

Kaynak: Diyanet

 

Ekiplerin, kurtarılan Hülya Özmet ile enkaz altındayken telefonla konuşmasıİzmir'de arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından Hülya Özmet, yaklaşık 17 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı.Ekiplerin, kurtarılan Hülya Özmet ile enkaz altındayken telefonla konuşması kameraya yansıdı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber