Geri Dön

Cemre nedir? 2018 yılında Cemre ne zaman düşecek?

Cemre nedir? 2018 yılında Cemre ne zaman düşecek? Sorularının yanıtları gündemde sıkça araştırılıyor. Her yıl Şubat ve Mart aylarında görülen Cemre olayına ilişkin tüm merak edilenleri haberimizde derledik. İşte 2018 yılında Cemre'nin düşeceği tarihler...

Cemre nedir? 2018 yılında Cemre ne zaman düşecek?

Cemre nedir? sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Bahar mevsiminin habericisi olarak görülen ilk cemre havaya düştü. Peki ikinci cemre ne zaman düşecek? İşte cemre hakkında merak edilen soruların yanıtları...

CEMRE NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye' denilmektedir.

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

İKİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre", "Ateş", "kor" anlamına geliyor. Baharın müjdecisi olan cemrenin ilki 20 Şubat'ta havaya düştü. İkinci cemre 27 Şubat'ta suya düşecek. Üçüncü cemre ise 6 Mart'ta toprağa düşecek.

'CEMRE DÜŞMESİ' NEDİR?

Toplumların hava olaylarına ve bunların tekrarına dayanarak oluşturduğu halk takviminin bir parçası olan "cemre düşmesi", soğuk havalardan bahara geçişe işaret ediyor.

D-100 Karayolu'nda facianın eşiğinden dönüldüMaltepe D-100 Karayolu'nda kamyonet, bir otomobilin çarpması sonucu devrildi. Olayda bir kişi hafif yaralanırken kaza nedeniyle yoğun trafik oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber