Geri Dön
GündemÜçüncü cemre bugün mü toprağa düşecek? 2021 Cemre düşme tarihleri...

Üçüncü cemre bugün mü toprağa düşecek? 2021 Cemre düşme tarihleri...

Üçüncü cemre ne zaman toprağa düşecek sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. İlk cemre havaya ikinci cemre ise suya düştü. Üçüncü ve son cemre ise toprağa düşecek. Baharın müjdeleyicisi olan Cemre düşme tarihleri vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Son cemrenin toprağa düşmesi ile toprak ana yeniden canlanacak ve doğa tüm nimetlerini yeniden sunmaya başlayacak. Peki 2021 Cemre düşme tarihleri nelerdir?

Üçüncü cemre bugün mü toprağa düşecek? 2021 Cemre düşme tarihleri...

Cemre ne zaman düşecek sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Baharın gelişi, toprak ananın yeniden canlanışı anlamlarına gelen Cemre düşmesi üç aşamada gerçekleşiyor. Cemrelerin ilki havaya, ikincisi suya ve son olarak toprağa düşüyor. Havaya ve suya düşen cemrenin ardından vatandaşlar üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek sorusuna yanıt arıyor. İşte 2021 Cemre düşme tarihleri...

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cemre'nin 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşmesinin ardından ikinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düştü. Üçüncü cemre 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşecek

CEMRE NEDİR, CEMRE DÜŞMESİ NE DEMEK?

Cemre anlamı sözlüklerde kor yani ateş olarak geçmektedir. Arapça kökenli bir kelimedir. Halk arasında havaların ısınmaya başlaması olarak bilinir. Böylece halk arasında Hıdırellez kutlanmaya başlar.Cemre sıcaklıkların yükselişi olarak bilinir. Kış mevsiminin bittiğini, baharın geldiğini belirtir. Çok eskiye dayanan cemre 7 gün aralıklar ile gerçekleşir.

İlk olarak havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer. Cemrenin her düşüşünde havalar ısınmaya başlar ve insanlar bu ısınan havayı hisseder.Her cemrenin düşüşü ile havalar ısınmaya başlar. Cemreler arasındaki sıcaklıklarda düşüş görülür. Bu da cemrenin havanın aşağıdan değil, yukarıya doğru ısındığını gösterir.

Cemre kelime karşılığı kor halinde yanan ateş anlamına gelmektedir. İslam dinindeki anlamı ise Müslümanların hac esnasında Mina vadisinde attıkları taşların yığını demektir. Türk Edebiyatında divan şairleri cemre geldiği zaman önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir.Cemre meteorolojik bir olaydır. Takvimlerde bahardan önce 7 gün ara ile havaya, suya ve toprağa düşer. Cemre sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

 

Temizlik işçisine kaldırım taşıyla saldırdılar; olay anı kameraya yansıdıSultangazi'de 3 temizlik işçisi darp edildi. İşçilerden birinin kaldırım taşları ile darp edilmesi güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet