Gündem Ceylan derisinden harita şaşırtıyor

Ceylan derisinden harita şaşırtıyor

08.02.2015 - 02:30 | Son Güncellenme:

Piri Reis’in 502 yıl önce çizdiği dünya haritasının yeni bir sırrı ortaya çıktı. Haritada Güney Amerika ile Antarktika’nın birleşik çizilmesi o yıllarda yaşanan küçük buzul çağının kanıtı görülüyor

Ceylan derisinden harita şaşırtıyor

Gelibolu’da doğan ve asıl adı Muhiddin Piri olan büyük Türk denizcisi Piri Reis’in 1513’te tamamladığı dünya haritasının sadece bir parçası günümüze ulaşsa da çözülemeyen sırları şaşırtmaya devam ediyor. Piri Reis’in 1517’de Mısır fethini tamamlayan Yavuz Sultan Selim’e sunduğu 16 parçalık haritanın Güney Amerika ve Antarktika’nın bulunduğu bölüm üzerinde çalışan uzmanlar bilgilerini paylaştı. Günümüze ulaşan ceylan derisi üzerindeki işaretlerden ve matematiksel hesaplanmalardan faydalanarak haritayı tamamlayan Metin Soylu, çalışmalarını kitaplaştırdı. Saraçoğlu yayınlarından çıkan “Piri Reis haritasının şifresi” adlı kitapta bilgilerini paylaşan uzmanlardan en ilgi çekeni Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ali Dal oldu.

Buzul çağının kanıtı
Doç. Dr. Dal, yerkürede zaman zaman görülen buzul çağlarından birinin haritada anlatıldığını vurgulayarak, “2 yıldır harita üzerinde Şili ile Güney Kutbu’nun neden birleşik yapıldığını araştırıyordum. Piri Reis’in hatalı olduğunu ya da yer kalmadığı için birleşik çizdiği sanılıyordu. Şu anda iki kıta arasındaki büyük mesafenin bir doğa olayını anlattığını gördüm. Piri Reis doğru çizdi çünkü o yıllarda iki kıta birleşikti. Sonrasında yaşanan küçük buzul çağı ile kıtalar ayrıldı. Yani bu harita yerkürede bir buzul çağının yaşandığının dünyadaki tek görsel delilidir” dedi.
İnönü Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bayri ise haritadaki şiirlerde ayın dünya etrafındaki hareketinin anlatıldığını söyledi.

Newton’un öncülü
Prof. Dr. Bayrı, Piri Reis’ingel-git olayının ayın dünya etrafındaki hareketinden kaynaklandığını söylediğini iddia etti. Bayrı, “Böylece bu sırrın kaynağı ay olup, gücü yettiğince hizmet eder, sığ onu izler. Ay büyürken sular çoğalır, ay küçülürken de sular azalır’ dizeleri kütlesel çekim gücünü kastediyor. Yani Piri Reis, Isaac Newton‘un 1687’de açıkladığı kütlesel çekim kuvvetini varlığını 174 yıl önce sezdi” dedi.

Haberin Devamı

Adalarının isimlerini bildi
Deniz Harp Tarihi Araştırmacısı Deniz Albay Erdoğan Şimşek, Turks ve Caicos adalarını Piri Reis’in işaretledi görüşünde: “Turks ve Caicos, yani Türkler ve Kayıklar diye çizmiş. 3 tane Osmanlı kayığı çizerek bu adaları Türklerin bulduğunu anlatmak istedi. Bana göre bunlar Kemal Reis’in 7 gemiden oluşan filosundan Amerika’ya ulaşan 3 Osmanlı gemisi.”

Amerika’nın keşfini Müslümana kaptırmadı
“Piri Reis Haritası’nın şifresi” kitabının yazarı Metin Soylu, “Kitabımda Amerika’nın keşfine ilişkin somut bir belge var. 1492’de Amerika’yı ilk gören Rodrigo de Triana’dır. Pri Reis’ın haritasının 5 numaralı notunda Rodrigo de Triana’nın varlığının şifreleri var. Kristof Kolomb kendi el yazılarında ise ‘Keşfin şerefini bir Müslüman’a kaptırmamak için açıklamadım’ yazar. Tüm bu bilgileri ve bilim insanlarının haritayla ilgili yeni keşiflerini dile getirerek Piri Reis’i hatırlatmak istedim” dedi.

Yazarlar