Geri Dön
GündemCezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor 2021? Açık görüş kaç kişi, şartlar/tedbirler neler?

Cezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor 2021? Açık görüş kaç kişi, şartlar/tedbirler neler?

Açık görüşe kaç kişi girebilir? Uzun süredir koronavirüs nedeniyle açık görüşler gerçekleştirilemiyordu. Yapılan son Bilim Kurulu toplantısında açık görüşlerin yeniden başlamasına karar verildi. Öte yandan açık cezaevi izinlerinde son durum da merakla aranıyor. Peki, açık cezaevi izinleri uzatıldı mı?

Cezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor 2021? Açık görüş kaç kişi, şartlar/tedbirler neler?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri tarafından yayımlanan duyuruda açık görüşlerin 1 Aralık itibariyle başlayacağı belirtildi. Uyulması gereken şartlar da duyuruldu. Görüşe katılacaklar, 'açık görüşe en fazla kaç kişi gidebilir?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, açık görüş şartları ve ziyaretçi sayısı...

AÇIK GÖRÜŞLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açık görüşlerin 1 Aralık tarihi itibariyle başlayacağını duyurmuştu.

AÇIK GÖRÜŞE KAÇ KİŞİ GİREBİLİR?

COVID-19 Pandemi sürecinde, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik uyarınca yaptırılan açık ve kapalı görüşlerin belirlenen kurallar çerçevesinde 2 yakını ve çocukları ile 1 kez açık görüş, 2 kez kapalı görüş şeklinde yaptırılması, açık görüş hakkını kullanamayan ya da kullanmak istemeyen hükümlü ve tutuklulara 3 kez kapalı görüş yaptırılması kararı alınmıştı.

AÇIK GÖRÜŞ TEDBİRLERİ-ŞARTLARI

Bu kapsamda açık görüşler esnasında alınacak tedbirler belirlenmiştir. COVID-19 pandemi sürecinde hükümlü/tutuklular ve ziyaretçilerin salgından korunabilmesi için uyulması gereken maddeler şöyle:

Tüm ziyaretçilere HES kodu sorgulaması yapılacak olup; HES kodu riskli olanların görüşmesine izin verilmeyecektir. HES kodu sorgulamasında risksiz görünenler bakımından;

Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için aşı şemasını tamamlamış veya son 180 gün içerisinde geçirilmiş COVID-19 hastalığı olması, bu özelliklere sahip olmayan 12 yaş üzeri ziyaretçilerin son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenilecektir. 6-12 yaş arası ziyaretçilerin son 180 gün içerisinde geçirilmiş COVID-19 hastalığı yoksa son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenilecektir. 6 yaş altı çocuklarda aşı, PCR ve geçirilmiş hastalık zorunluluğu aranmayacaktır.

* Kurumlara girişlerde ateş ölçer ile ateş ölçümü yapılacak olup; ateşi 38 derece ve üzerinde olanların ziyaretine izin verilmeyecektir.
* Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi ve/veya temas öyküsü olan kişilere ziyaret izni verilmeyecektir.
* Ziyarete gelen kişilerin ağzı ve burnu kapayacak şekilde kuralına uygun maske takması, ziyaret boyunca maskelerini çıkarmamaları gerekmektedir.
* Görüşme sırasında hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçiler arasına maskenin uygun şekilde takılı olması şartıyla anlık tokalaşma, sarılmaya izin verilebilecek; * ancak kesinlikle maskenin çıkarılmasına müsaade edilmeyecektir.
* Ziyaret bitiminde de sosyal mesafe korunarak ziyaretçilerin kurumdan çıkışları sağlanacaktır.
* Pandemi dönemine ilişkin diğer kuralların da uygulanmasına devam olunacaktır.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI?

Açık cezaevi izinleri, 5. Yargı Paketi içerisinde yer alması beklenen hususlar arasında bulunuyordu. Yasayla, cezaevlerindeki COVID-19 nedeniyle infazlarını evlerinde geçirenlerle ilgili de yeni düzenlemeye gidildi. 30 Kasım’da sona erecek COVID-19 izinleri 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı. Yasa henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadı.

 

 

 

 

 

Bakan Dönmez açıkladı: Sanayide enerji kısıtlaması sona eriyor
Dünya anbean takip ediyor! 'Savaş' açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Galatasaray'da ayrılık! İşte yeni adresi...
Bayraktar TB2 manşette! Listeyi yayınladılar
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
G.Saray'dan ilk transfer! Anlaşma sağlandı
Ev sahibi ve kiracı herkesi ilgilendiriyor: %20 arttı, 1 ay vakit var
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta