Geri Dön
GündemÇin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanı! Eskişehir'de kuruluyor: Zafer Şahin nadir toprağın detayları aktardı

Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanı! Eskişehir'de kuruluyor: Zafer Şahin nadir toprağın detayları aktardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası enerjide atılacak yeni adımlarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Zafer Şahin, Eskişehir'deki kurulacak üretim tesisini CNN TÜRK'te değerlendirdi.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki maden zenginlikleri konusunda atılan adımların kararlılıkla ve hız kazanarak devam edeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye kimi ülkeler gibi kendine yetecek ve büyük gelir elde etmesini sağlayacak enerji kaynaklarına ne yazık ki sahip değildir. Bir yandan elimizdeki sınırlı kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalışırken, diğer yandan da yerli ve yenilenebilir enerji sistemlerine ciddi yatırımlar yapıyoruz. Karadeniz Gazı 540 milyar metreküplük rezerv miktarının ve 100 milyonlarca dolarlık ekonomik değerinin ötesinde ülkemiz için bir umut ve moral kaynağı olmuştur. Yeni kaynaklar bulmak için sahip olduğumuz 4 sondaj ve 2 sismik arama gemisi ile hem Karadeniz’deki hem de Akdeniz’deki faaliyetlerimizi kesintisiz bir şekilde sürdürmekte kararlıyız. Yerin altında ve üstünde ne varsa azlığına çokluğuna bakmadan, milletimizin emrine vermek istiyoruz. Bu gayretlerimiz neticesinde son 5 yılda ülkemizin yurtiçi petrol üretimini günlük 37 bin varilden 60 bin varile yükseltmeyi başardık. Bu çerçevede son dönemde Adana’da petrol arama çalışması yaptığımız 2 kuyuda, yüksek kaliteli petrol bulduk. Birisi 425 metre diğeri 358 metre derinlikte elde ettiğimiz petrolün rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Aynı sahada 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.”

“Ülkemizin önemli nadir element sahalarından Eskişehir Beylikova dünyanın Çin’den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır ve burada ilk etapta yıllık bin 200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi kuruyoruz”

Son dönemlerde özellikle Covid-19 salgını döneminde nadir elementlerde yaşanan üretim ve tedarik sıkıntıları sonrasında ülkede bu alanda atılacak adımlara hız vermeye başladıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Küresel maden üretiminin düştüğü salgın döneminde, yıllık 6 milyar dolarlık maden ihracatı ile krizden pozitif yönde ayrışan ülkeler arasında yer aldık. Bu olumlu tablo karşısında hedef yükselterek, madenlerimizin katma değerli uç ürünler olarak ihracı konusuna odaklandık. Yüksek teknolojili ürünlerin temel bileşenleri olan nadir elementlerin üretimini de ilk öncelik olarak belirledik. Halihazırda dünyadaki nadir elementlerin üretimi ve bunların nihai ürüne dönüştürülmesi çalışmalarının yüzde 95’i Çin’de gerçekleştirilmektedir. Son dönemdeki gelişmeler sebebi ile bu ürünlerin üretimi ve tedarikinde sorunlar çıkmış, fiyatlarında da fahiş artışlar yaşanmıştır. Teknoloji bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne dönüştürülmesi hususunda yeni bir adım atıyoruz. Geçmişte türlü engellemeler ile ülkemizin dışında tutulduğu bu alana artık güçlü bir şekilde girmenin vaktinin geldiğine inanıyoruz. Ülkemizin önemli nadir element sahalarından Eskişehir Beylikova dünyanın Çin’den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır. Burada ilk etapta yıllık bin 200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi kuruyoruz. Deneme üretimi sonuçlarının ardından endüstriyel tesis yatırımına hemen başlıyoruz. Amacımız bu tesis tam kapasiteye ulaştığında yıllık 570 bin ton cevher işleyerek, 10 bin ton nadir toprak oksitleri, 72 bin ton barit, 70 bin ton florit ve 250 ton toryum üretimi gerçekleştirmektir.”

ZAFER ŞAHİN DEĞERLENDİRDİ

CNN TÜRK'te Eskişehir'deki element sahasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin, "Bugün sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarında bir müjde var. Tek müjde asgari ücret müjdesi değil. Eskişehir Beylikova'da Türkiye çok önemli bir keşif yaptı. Sadece şunu söyleyeyim doğal gaz keşfi kadar hatta belki de zaman içerisinde ondan daha önemli bir keşfe imza attık. Nadir toprak elementi... Çin'den sonra Türkiye'de de ciddi bir rezerv var. Türkiye çok ciddi sağlam bir rezerv buldu. Bunun stratejik anlamda, parasal anlamda Türkiye'ye artılar sağlanacağı biliniyor. 3 yıl önce Çin, Trump'ı sana nadir toprak vermeyeceğim diye tehdit etti. Nadir toprak elementi olmazsa uçağı yapamıyorsun. Bu bir devrim niteliğinde buluş" ifadelerini kullandı.