Geri Dön

Collective Çukurcuma’nın işleri Berlin’de

Collective Çukurcuma sanat inisiyatifi kürasyonu ile, 30 farklı sanatçının işlerinin sergileneceği ‘Bilgelik Evi / House of Wisdom’ adlı grup sergisi 4 Haziran’a dek Berlin‘de bulunan Dzialdov adlı bir proje mekânında yer alacak.

Collective Çukurcuma’nın işleri Berlin’de

Sergi, 8. yüzyılın başlarında Bağdat şehrinde farklı coğrafyalardan toplanmış, çeşitli dillerde felsefe, sanat, bilim ve tarih alanlarında yazılmış binlerce kitabın bulunduğu bir kütüphane olarak kurulmuş olan ve her gün çatısı altında Arapça, Farsça, Latince, Grekçe ve İbraniceden dönemin en önemli felsefe ve bilim kitaplarının çevrilmiş olduğu ‘Bilgelik Evi’ne atıfta bulunuyor. Sergide çalışmaları yer alacak sanatçılar arasında Mohamed Abdelkarim, Burak Arıkan, Mahmood Bakhshi, Yael Bartana, Mehtap Baydu, Kürşat Bayhan, Ekin Bernay, Burçak Bingöl, Nicky Broekhuysen, Hera Büyüktaşçıyan, İstanbul Queer Art Collective, Cansu Çakar, Ramesch Daha, Işıl Eğrikavuk, Didem Erk bulunuyor.

Yaralı işçi facianın sebeplerini anlattı: Muska patladıGelen bir son dakika haberine göre; Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki faciaya ilişkin yaralı bir işçinin anlattıkları ihmalleri göz önüne serdi. 'Bunun olacağını biliyorduk.' diyen yaralı işçi, "Hatta ben o akşam bile, cenaze okumasında arkadaşlardan helallik alıp gittim. Resmen bile bile gittim. Yaptığımız malzeme yeni bir malzeme idi. Patlayan madde havai fişek değildi. 'Muska' denen bir oyuncaktı, yeni bir üründü. Onun malzemeleri patladı." diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber