Geri Dön

Corona'dan sonra KKKA kabusu! Ölü sayısı artıyor

Yeni tip koronavirüs salgını etkisini sürdürürken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları da artış gösteriyor. Sağlık Bakanlığı, KKKA vakalarının bu yıl 480’e ulaştığını, 15 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı

Corona'dan sonra KKKA kabusu! Ölü sayısı artıyor

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığında toplanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilim Kurulu toplantısında, Türkiye’deki mevcut durum ve Kurban Bayramı öncesinde alınacak tedbirler değerlendirildi. 10 Haziran itibarıyla, KKKA vaka sayısının geçen yıla göre artış göstererek 480’e ulaştığı, 15 kişinin ise hayatını kaybettiği kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe başkanlığındaki toplantıda, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının Türkiye’deki mevcut durumu ve kontrolüne yönelik alınan tedbirler değerlendirildi. Toplantıda, hem hayvan hareketliliğinin hem de insan ile hayvan temasının arttığı Kurban Bayramı öncesinde alınacak tedbirler ve stratejiler de belirlendi. Dünya genelinde 30’dan fazla ülkede görülen KKKA, Türkiye’de İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde daha yoğun görülüyor. Diğer ülkelerde hastalığa yakalananların ortalama dörtte biri hayatını kaybediyor. Bazı ülkelerde bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Türkiye’de ise uygulanan tedbirler, sürveyans sistemi ve etkin tedavi yaklaşımıyla ölüm oranı yüzde 4’lerde seyrediyor.

15 kişi öldü

Türkiye genelinde 10 Haziran itibarıyla, KKKA vaka sayısı geçen yıla göre artış göstererek 480’e ulaştı, 15 kişi ise hayatını kaybetti. KKKA Bilim Kurulu’nda, bu veriler ışığında alınacak tedbirler ve yürütülecek çalışmalar masaya yatırıldı. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığı, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı. Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgular. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor.

Nasıl korunuruz?

KKKA’dan korunmak için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmeli.

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise, hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven vb.) çıkarmalı.

Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemeli.

Traktöre çarpan otomobil takla attıBolu'da, traktöre arkadan çarparak takla atan otomobildeki 3 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber