Geri Dön
Gündemİl il cuma namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

İl il cuma namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

Cuma namazı için sabırsız bekleyiş başlarken yurdun 4 bir yanından camilere akın edilecek. Bu hayırlı ibadeti kaçırmak istemeyen ve dualarının kabul olmasını bekleyen mümiler sıklıkla cuma namazı saatlerini araştırıp 'Cuma namazı ne zaman, saat kaçta?' diye soruyor. İşte ayrıntılar...

İl il cuma namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri...

Yine bir mübarek cuma gününe uyandık... Müslüman alemi namaz öncesi cuma mesajlarını birbirlerine iletirken bir yandan da saatleri kontrol ediyor. Tam saatleri bilmeyen müminler sıklıkla 'Cuma namazı ne zaman, saat kaçta?' sorusuna cevap arıyor.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ

Ankara'da Cuma namazı 12:59'da kılınacak.

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ

İstanbul'da Cuma namazı 13:15'te kılınacak.

İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ

İzmir'de Cuma namazı 13:22'de kılınacak.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana'da silahlı kavgaAdana'da iki grup arasında yol ortasında çıkan silahlı kavgada Hüseyin C. boynundan ve karnından, Kazım D. ise bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner