Geri Dön

Cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? - 10 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı vakitleri

10 Temmuz cuma namazı ile ilgili heyecan dorukta. Koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafeli olarak kılınan cuma namazı, büyük bir heyecanla bekleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da 10 Temmuz Cuma namazı vakitlerini erişime açtı. İşte 10 Temmuz İstanbul, Ankara ve İzmir namaz vakitleri...

Cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? - 10 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı vakitleri

Cuma namazı yarın kılınacak. Cuma namazına katılacak vatandaşlar, namaz vakitlerini araştırmaya başladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer illerin cuma namazı vakitleri haberimizde...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ

Ankara'da Cuma namazı 12:59'da kılınacak.

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ

İstanbul'da Cuma namazı 13:15'da kılınacak.

İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ

İzmir'de Cuma namazı 13:22'de kılınacak.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Kaza yapan Yunus polisini, şemsiyeyle güneşten koruduÇorum’da seyir halindeki otomobilin aniden açılan kapısına çarpan motosikletli Yunus timinde görevli polis memuru, hafif yaralandı. Çevredeki bir kişi, yaralı halde yolda yatan polisi, güneşten korumak için, sağlık ekibi gelene kadar başında şemsiye tuttu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber