Geri Dön

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet yayınladı: 28 Şubat İstanbul, Ankara, İzmir Cuma namazı vakitleri

Cuma namazı kaçta kılınıyor? Yarın öğle vakti Cuma namazı için camilere gidecek olan vatandaşlar illerinde cuma namazı saatini merak ediyor. Peki, Cuma namazı saati kaçta kılınacak? İşte başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere il il 28 Şubat Cuma namazı vakitleri...

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet yayınladı: 28 Şubat İstanbul, Ankara, İzmir Cuma namazı vakitleri

Üç ayların manevi ikliminin başladığı bu mübarek günlerde Müslüman vatandaşlar cuma namazlarını kaçırmak istemiyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan müminler namaz vakitlerini merak edip Cuma namazı saat kaçta? sorusunu sıklıkla yöneltiyor. İşte il il cuma namazı saatleri...

CUMA NAMAZI SAATİ İSTANBUL

28 Şubat Cuma namazı saati İstanbul için 13.22

CUMA NAMAZI KAÇTA ANKARA?

28 Şubat Cuma namazı saati Ankara için 13.06

CUMA NAMAZI SAATİ İZMİR

28 Şubat Cuma namazı saati İzmir için 13.29

İL İL CUMA NAMAZI SAATİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

 

Sadece ismi okunan kısa süreliğine içeriye girebiliyor!Corona virüs önlemleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılan Tarihi Kapalıçarşı'da bazı esnaf ve çalışanlar kısa süreli işlerini halletmek için kontrolü olarak içeriye alınıyor. İçeriye girmek için Kapalıçarşı'nın Kılıççılar kapısı önünde bekleyen kalabalık, sosyal mesafe kuralına uymadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber