Dünya BM: Sudan'ın El Faşir şehrinde 800 bin sivil 'acil tehlike' altında

BM: Sudan'ın El Faşir şehrinde 800 bin sivil 'acil tehlike' altında

20.04.2024 - 16:33 | Son Güncellenme:

Sudan'da bir yıl önce Sudan ordusu (SAF) ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında patlak veren savaş dünyanın en büyük iç ve dış göç krizlerinden birine yol açtı.

BM: Sudanın El Faşir şehrinde 800 bin sivil acil tehlike altında

Birleşmiş Milletler yetkilileri Güvenlik Konseyi'ni, Darfur bölgesinde etnik çatışmaları tetikleyebilecek şiddet olaylarının artması sebebiyle El Faşir şehrinde yaklaşık 800 bin kişinin 'aşırı ve acil tehlike' altında olduğu konusunda uyardı.

Haberin Devamı

Sudan'da bir yıl önce Sudan ordusu (SAF) ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında patlak veren savaş dünyanın en büyük iç ve dış göç krizlerinden birine yol açtı.

BM siyasi işler sorumlusu Rosemary DiCarlo, 15 üyeli Güvenlik Konseyi'ne, RSF ile SAF bağlantılı Ortak Koruma Güçleri arasındaki çatışmaların Kuzey Darfur'un başkenti El Fasher'e yaklaştığını söyledi. DiCarlo, pazartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in yaptığı uyarıyı yineleyerek, "El Faşir'deki çatışmalar Darfur'un her yerinde toplumlar arası kanlı çatışmalara yol açabilir" dedi.

BM, Sudan nüfusunun yarısı olan yaklaşık 25 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu ve yaklaşık 8 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. BM yardım operasyonları direktörü Edem Wosornu, "Şiddet, El Faşir'de yaşayan 800 bin ivil için aşırı ve acil bir tehlike oluşturuyor" dedi.

Haberin Devamı

Wosornu "Bu durum, 9 milyondan fazla insanın acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu Darfur'un diğer bölgelerinde daha fazla şiddeti tetikleme riski taşıyor" dedi.

İnsani yardım kuruluşları 'yaygın ölümleri ve geçim kaynaklarının tamamen çökmesini önlemek ve Sudan'da yıkıcı bir açlık krizini önlemek' için acil eyleme ihtiyaç olduğunu söylüyor. Pazartesi günü uluslararası bağışçılar Paris'te düzenlenen bir konferansta savaştan zarar gören Sudan için 2 milyar dolardan fazla bağış sözü verdi.