Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyaman'dan helallik istiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyaman'dan helallik istiyorum

27.02.2023 - 14:00 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Adıyaman'da konteyner kentte depremzedeleri ziyaret etti. İncelemeler sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirterek, depremzedelere çağrıda bulundu.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Adıyaman'da yüzlerce ev yıkıldı binlerce ev hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, öğleden sonra uçakla Adıyaman'a geldi. Havaalanından helikopter ile kent merkezine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, burada konteyner kentte incelemelerde bulunup, depremzedeler ile görüştü.

Haberin Devamı

Erdoğan ve Bahçeli, daha sonra Adıyaman AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yaptı.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMALAR

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Depremin 22. günündeyiz. Ülkemizin 6 Şubat sabahı 04.17'de yaşamış olduğu o büyük felaketten bu yana gerçekten 10 bin artçı deprem yaşadık.  Depremden birkaç gün sonra 10 Şubat Cuma günü Adıyaman'a gelmiş, çadır kentimizdeki depremzede vatandaşlarımızla yaşadığımız felaketin acısını paylaşmaya çalışmıştık. O günden bugüne Adıyaman çok değişti.

HELALLİK İSTİYORUZ

Dünyada eşi benzeri görülmedik şekilde üst üste yaşadığımız güçlü depremlerin ve artçıların yol açtığı yıkımların en çok etkilediği şehirlerimizden biri de Adıyaman'dır. Maalesef ilk birkaç gün Adıyaman'da istediğimiz etkinlikte çalışma gerçekleştiremedik. Hava ve yol koşulları nedeniyle ilk günden gelemedik. Bu yüzden sizden helallik istiyoruz.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorum


KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Her şeyin fakındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İlk günlerdeki sıkıntıların aşılması ile birlikte Adıyamanlı kardeşlerimizi yıkıntıların altından kurtarma ve yardım faaliyetlerini hızlandırdık.

ÇALIŞMALARI DÜZENE SOKTUK

Bakanlarımızın, kamu personelimizin yardım çalışmalarını düzene soktuk, yaralar hızla sarılacak. Deprem bölgelerinde 44 bin 374 vatandaşımız vefat etti, 115 binden fazla kişi kurtarıldı. Adıyaman'da da çoğunluğu merkezde olmak üzere 6 bin 13 vatandaşımız hayatını kaybetti.

HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI GÖSTERDİK

Depremin ardından 62 bin 500 Adıyamanlı vatandaşımız yarısı İstanbul'a olmak üzere hava ve kara yolu ile diğer şehirlerimize tahliye edildi. Kendi imkanları ile başka yerlere gidenlere de her türlü kolaylığı gösterdik. Şehrimizde arama kurtarma ve yardım çalışmalarında jandarması, polisi, askeri, sağlıkçısı, gönüllüleri, DSİ ve orman ekipleri ile 23 binin üzerinde personelimiz görev yaptı. Yürütülen çalışmalar için şehrimizde bin 500'ün üzerinde iş makinası görevlendirildi.

YANIMIZDA OLAN HİÇ KİMSEYİ UNUTMAYACAĞIZ

Depremin ilk anından bugüne kadar kamu personeli, sivil toplum kuruluşu mensubu, gönüllüsü ve yabancı arama kurtarma ekipleri ile insanımızın yanında yer alarak canla başla çalışan herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bizlere gönderdikleri ayni ve nakdi yardımın ötesinde gönüllerini açan duaları ile destek olan kara gün dostlarımızın devlet başkanından ferdine kadar tamamına teşekkür ediyorum. Yaşadığımız zor günlerde samimiyetle yanımızda olan hiç kimseyi unutmayacak, onları hep kalbimizin ve hafızamızın en mutena yerlerinde muhafaza edeceğiz.

Haberin Devamı

ENKAZ KALDIRMA İŞLERİ HIZLANDI

Depremin bölgesinin tamamında 185 bin 345 binadaki 553 bin 415 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu görüldü. Adıyaman'da ise 24 bin 497 binadaki 64 bin 349 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle birlikte enkaz kaldırma işleri hızlandı. Aynı şekilde zarar tespit işlemleri de tamamlanmak üzeredir. İlk günlerden itibaren kurulmaya başlanan çadır kentlerdeki yaklaşık 4 bin 600 çadırda 14 bine yakın vatandaşımız hayatını sürdürüyor. Ayrıca 44 binden fazla vatandaşımıza da kendi evlerine yakın yerlerde kalabilmeleri için çadır dağıttık. Yurtlarımızda ve Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarımızda yaklaşık 4 bin kişi barınıyor. Konteyner ve prefabrik yapılardan oluşan geçici barınma merkezlerinin kurulumuna da başladık.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorum


KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Adıyaman'da 16 bine yakın konteyner kurmayı planlıyoruz. İlk konteyner yerleşimlerinin faaliyete geçmeye başladığını görüyoruz. İnşallah kısa sürede isteyen vatandaşlarımızı nispeten daha iyi şartlara sahip konteyner ve prefabrik alanlara kavuşturacağız. Konteyner veya kira yardımı talep eden 70 bin Adıyamanlı kardeşimizden hiç birinin mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Kira yardımlarının alt tutarını 2 bin liradan 3 bin liraya çıkardık. Ayrıca hiç bir ayrım yapmaksızın herkese 15 bin lira taşınma yardımında bulunuyoruz. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin lira veriyoruz.

ATA YURDUNUZU KALICI OLARAK TERK ETMEYİN

Tüm şehirlerimizi en kısa sürede afetlerde hazırlıklı hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız.  Deprem bölgesinde yaşayan diğer yerlere giden tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Şehrinize sahip çıkın, ata yurdunuzu asla kalıcı olarak terk etmeyin. Yıkılan her konutun daha iyisini, güzelini, güvenlisini, yenisini yapıp vereceğiz. Evlerinizin yenisini yapıp sizlere teslim edeceğiz. Her işletmeyi yeniden ayağa kaldıracağız. Daha canlı bir gelecek kurmakta kararlıyız. Bunun için sizlerden bir yıllık bir süre istiyorum. Bugüne kadar vaadlerimizi nasıl yerine getirdiysek, yapılamaz denilen hizmetleri nasıl ülkemize kazandırdıysak depremin yaralarını da saracağımızın sözünü veriyorum. Her alanda ülkemiz için canla başla mücadele verdiğimizi hiç kimse inkar edemez.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorum


DALKAVUKLARA KULAK ASMAYIN

Dalkavuklara asla kulak asmayın. Bir taraftan AFAD'a, Kızılay'a saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın. Sizlerle olan kim, sizlerle yol yürüyen kim? Milletçe dirayet gösterdikçe hiçbir felaket, tuzak, saldırı bizi yıkamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorumTÜTÜNDE ÖTV DÜZENLEMESİ

Sarmalık kıyılmış tütünden üreten kooparatiflerimiz için hızlı bir düzenleme yapmayı kararlaştırdık. Yüzde 55 olan ÖTV oranını yarıya indiriyoruz. Böylece üreticilerimiz şirketlere göre daha avantajlı şekilde ürünlerini pazarlama imkanı bulabilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorum


BAHÇELİ: CUMHURBAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ

MHP lideri Bahçeli de, "Bugünkü Türkiye yalnız bir Türkiye değildir. Her türlü acıyı da yaşayarak bugünlere ulaşmış bir Türkiye'dir. Kısa bir süre içerisinde yerleşme düzeni ve diğer konular halledilmek üzeredir. 21 gün içerisinde iç ve dış ülkeler dahil olmak üzere milletimiz ellerinden gelen gayreti göstermiştir. 
Sayın Cumhurbaşkanımızın her türlü yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve arkadaşları ülkeyi bu felaketten kurtaracaktır. Buna inanıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adıyamandan helallik istiyorum

ERDOĞAN'DAN KONTEYNER KENTTE AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesindeki konteyner kentte de açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Hemen kolları sıvadık, yeni konutların inşası için çalışmalara başladık. 50 bin konut ve köy evi yapacağız. Bir yıl içinde yapılan yerleri yeniden ayağa kaldırmayı hedefliyoruz. 

Türkiye bizim dönemimizde yaşadığı tüm felaketlerin izlerini kısa sürede silmeyi başarmış ülkedir. Bütün felaketlerin altından kalkmayı başardık.

Dünyada bu kadar geniş alanda, çok nüfusun etkilendiği büyük felakete maruz kalıp da bizim kadar hızlı toparlanabilecek bir başka ülke olmamıştır.

Aç açıkta, mağdur kimseyi bırakmayacağız. Depremzedelere her türlü yardımı sağlayacağız. Hep yanınızda yer alacağız. Bu büyüklükte bir afette kimi gecikmeler yaşanabiliyor. Ama tüm gücümüzle bunları tamamlamanın içindeyiz. Bir yıl içinde sizleri yeni evlerine kavuşturacağız.

 

Yazarlar