Geri Dön
GündemDaha çok kadın kazansın istiyoruz

Daha çok kadın kazansın istiyoruz

TBMM Komisyonunda sunum yapan Anadolu Bacıları Kadın Kooperatif Başkanı Kart, vergilerde zorlandıklarını belirterek "Bizler kooperatifiz ama bir şirket gibi vergi ödüyoruz, bu konuda destek bekliyoruz" dedi

Daha çok kadın kazansın istiyoruz

Namık Durukan - TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyonu bünyesinde ‘Kadın istihdamının arttırılması, kadın girişimciliğinin, kooperatifçiliğinin güçlendirilmesi ve mevcut sorunların tespiti’ne yönelik kurulan alt komisyonda Polatlı Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi Başkanı Nilüfer Kart sunum yaptı. Kooperatiflerini 2017'de kurduklarını belirten Kart, unutulmaya yüz tutan pancar pekmezi üreterek yola çıktıklarını söyledi. Kart, ürün marka ismini ise Selçuklu döneminin ilk kadın teşkilatlanmasından aldıklarını belirtti.

‘Adımızı dünyaya duyuracağız’

Kart, komuşmasında başarı hikâyelerini ise şöyle aktardı: "Hayatları farklı, hayalleri aynı olan kadınlar bir arada yürümeye başladık. 'Biz bunu başaracağız, yapacağız' dedik ve beş yıldır bu yolda devam ediyoruz. Adımızı Türkiye’ye duyurduğumuzu düşünüyorum, bundan sonrasında dünyaya duyuracağız."

‘Destek bekliyoruz’

Kooperatifleşme ve üretim aşamasında çok zorlandıklarını ancak bugün büyük market ve işletmelere ürün sattıkların belirten Kart, şöyle deam etti:
"Eskiden elimizde paketlerle küçük yerlere gidip de 'Bizim şu ürünümüz var, bu ürünümüz var' diye Ankara'da çok gezdiğimizi biliriz ama artık o aşamayı geçtik. Ürünlerimizi marketlere verebiliyoruz, büyükşehir belediyelerinin marketlerine veriyoruz, Big Chefs'e şu anda portakallı havuç reçelimizi veriyoruz ve o restoranın kahvaltı menüsünde yer alıyor bu ürünümüz. Ama daha para kazanabiliyormuyuz? Hayır, biz kendimiz kazanmıyoruz ama birçok kişiye para kazandırıyoruz, ekonomiye gerçekten faydamız var. Daha çok kadına kazandırmak istiyoruz, bu konularda da destek bekliyoruz."

‘Vergiler bizi zorluyor’

"Bizler ev hanımıydık, birden iş kadını olduk" diyen Kart, vergilerin kendilerini zorladığını söyledi. Kart, komisyon üyelerine, "Bizler kooperatifiz ama bir şirket gibi vergi ödüyoruz, bu konuda da destek bekliyoruz" diye seslendi.

 

Kamu işçilerinin ek ödeme tarihleri belli oldu
İstanbul'da yoğun kar yağışı! Meteoroloji yeni haritayı paylaştı
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Kerem çılgınlığı! İspanyol basını duyurdu, bonservis pazarlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler