Geri Dön

Darbeci komutanların WhatsApp'taki yazışmalarında kan donduran ifadeler

Darbeci subayların WhatsApp'ta oluşturduğu gruptaki yazışmalarında Kaya, girişimi engellemeye çalışanlara müdahale için hava desteği isterken, Gazneli'nin de Boğaziçi Köprüsü'nde konuşlandırılan bazı er ve askeri öğrencileri silah ve mühimmatları almadıkları için azarladığı ileri sürüldü.

Darbeci komutanların WhatsApp'taki  yazışmalarında kan donduran  ifadeler

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aranan firari kurmay albaylar Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya, Konya'da yakalandı. Darbeci albayların gizlenmesine yardımcı olan Nebi Gazneli’nin kardeşi Ömer Gazneli de gözaltına alındı. Ömer Gazneli'nin evinde yapılan aramada, firari askerlerin tabancaları bahçede toprağa gömülü halde bulundu.

6 AĞUSTOS'TA KONYA'YA GİTMİŞLER

Yakalanan firari askerlerin 6 Ağustos'ta Konya'ya geldikleri, Ömer Gazneli tarafından başkasına ait kimlikle kiralanan evde kaldıkları, söz konusu tarihten bu yana dışarıya çıkmadıkları, ihtiyaçlarının Gazneli tarafından karşılandığı öğrenildi.

MISIR'A KAÇMAYI PLANLIYORLARMIŞ

Darbeci askerlerin, İstanbul'a gidip, oradan da deniz yolu ile Mısır'a kaçmaya çalıştıkları ancak polisin operasyonuyla son anda planlarının bozulduğu belirtildi.FETÖ'nün darbe girişiminde önemli rol oynadıkları belirlenen şüphelilerin darbe girişimi gecesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde (Boğaziçi Köprüsü) halka ateş açılması ve TRT’nin basılması emirlerini verdiği iddia edildi.

MÜSLÜM KAYA'NIN WHATSAPP'TAKİ MESAJLARI

Yakalanan askerlerden Müslüm Kaya'nın, FETÖ'ya mensup subayların 15 Temmuz'da WhatsApp'ta oluşturdukları grupta yaptığı yazışmalar deşifre edilmişti.

Darbe gecesi yaptığı yazışmalarda kan donduran ifadeler kullanan ve girişimi engellemeye çalışanlara müdahale için hava desteği isteyen Kaya'nın halktan ve polislerden mukavemet gösterenlere kanlı müdahale talimatları da bu yazışmalarda yer almıştı.

Müslüm Kaya'nın WhatsApp'taki yazışmalardan bazıları şöyle:
- Taksim'de durum kritik
- Taksim'deki takviye Beşiktaş lojmanına gitmiş uçaklar uçuyor
- Özel harekat gelmiş Taksim'e. Hava desteği?
- Polis AKOM’a operasyon yapacakmış. Hava desteği olamaz mı Taksim ve AKOM’da durum kritik
- Taksim TRT radyoyu polis zırhlı araçları sarmış hava desteği, sürekli gaz atıyorlar. Uçak Taksim'de alçak uçuş yapsın Taksim zorda. Taksim’de askeri almışlar, Taksim radyo gaz ve çok halk var, Taksim kötü
- Uçaklar yaramış Taksim’e. Şu an sakinmiş
- Uçaklar moral için önemli hava aydınlanınca hava desteği artırılabilir mi?
- TRT'den Taksim meydana kuvvet kaydırıyoruz
- Taksim'e zırhlı araç ihtiyacı var Osman
- Zırhlı birlik takviye lazım
- TRT radyoda çatışma. Karşılık veriliyor. Zırhlı birlik takviye lazım
- Taksim'e takviye ihtiyacı var zırhlı araç gönderebilirler mi?
- Taksim'e takviye bir kol gönderiyoruz
- Yayınları kesmemiz lazım
- Arıcılar camisini susturuyoruz
- Taksim'e halk ateş desteği?

''SİLAH VE MÜHİMMATLARIMIZI ALMADIĞIMIZ İÇİN BİZİ AZARLADI''

Yakalanan firari askerlerden Nebi Gazneli'nin ise 15 Temmuz darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü'nde konuşlandırılan erler ve askeri öğrencilere baskıları basına yansımıştı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca ifadeleri alınan Hava Harp Okulu öğrencileri ile Kuleli Askeri Lisesi Lisesi'nde görevli erler, yaşadıklarını anlatmıştı.Bir er Nebi Gazneli'nin silah ve mühimmatlarımızı almadığımız için bizi azarladı, uzmanımızı itekledi." demişti.

Tartıştığı kız arkadaşını sokak ortasında bıçakladıAydın'ın Nazilli ilçesinde, Ümit D. (25), tartıştığı kız arkadaşı Rüya Yılmaz'ı (23) sokak ortasında bacağından bıçaklayarak yaraladı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Ümit D.'nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ben gururluyum, yapmayın etmeyin memleketten gidin dedim bıçakladım" ifadelerine yer verdiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet