Geri Dön
GündemDayakçı öğretmene 3 bin YTL ceza

Dayakçı öğretmene 3 bin YTL ceza

BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi'nde, öğrencilerini dövdüğü öne sürülen ilköğretim okulu öğretmeni, önce öğrenci başına 25'er gün hapis cezası aldı, hapis cezası günlüğü 20 YTL'den olmak üzere öğrenci başına 500 YTL adli para cezasına çevrildi. Dayakçı öğretmenin, 6 öğrencisi için toplam 3 bin YTL para cezası ödemesine hükmedildi.

Burhaniye'deki Mustafa Keskin İlköğretim Okulu'nda 17 Eylül 2007'de meydana gelen olayda, 16 öğrencinin bulunduğu 1-A sınıfından 10 öğrencinin velisi, okul ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurup, sınıf öğretmeni Nazmi Özenç'in çocuklarına şiddet uyguladığını ileri sürdü. Başvurudan bir hafta sonra, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin, şikayet dilekçelerini geri çektirmeye çalıştığını, olayın araştırılmadan üzerinin kapatılmak istendiğini savunan veliler, çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. "Dayakçı öğretmen görevden alınana kadar çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz" diyen veliler, öğretmen Özenç hakkında Burhaniye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'Öğrencilerine kötü muamelede bulunmak' iddiasıyla hakkında dava açılan öğretmen Nazmi Özenç'in Burhaniye Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanması sonuçlandı. Mahkeme, tutuksuz olarak yargılanan Öğretmen Özenç'in her bir öğrenci için TCK'nın 232/2 maddesi gereğince 'bir ay hapis cezası ile cezalandırılmasına' karar verdi. Sanığın sabıkasız oluşu nedeniyle TCK'nın 62/ 1 maddesi gereğince, 6'da 1 indirim uygulanarak ceza, 25 gün hapis cezasına indirildi. 25 günlük hapis kararını da adli para cezasına çeviren mahkeme, öğretmen Nazmi Özenç'in günlüğü 20 YTL'den hesap edilerek 500 YTL adlı para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Özenç, 6 öğrencisi için toplam 3 YTL para cezasına çarptırıldı.

CEZAYI AZ BULDULAR

Ancak, karar ne öğretmen Özenç'i ne de çocuklarının şiddete maruz kaldığını ileri süren velileri tatmin etti. Dayak yediği iddia edilen öğrencilerden Atakan Kösecioğlu'nun velisi Yıldız Kösecioğlu, mahkemece verilen cezanın kendilerini tatmin etmediğini, kararın yeniden ele alanması için Yargıtay'a başvuracaklarını söyledi. Öğretmen Özenç de suçsuz olduğunu öne sürüp, kararı temyiz edeceğini dile getirdi.

ÖĞRENCİYE KAFA ATTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Sınıfta gerekçesiz olarak dayak yediği ileri sürülen öğrencilerden Atakan Kösecioğlu, Yağmur Demirel, Sinem Çakır, Özdemir Kiraz, Cansu Erçetin ve Aleyna Yılmaz adlı öğrencilerin velileri, öğretmen Nazmi Özenç'in çocuklarını cetvelle sıra dayağından geçirdiğini, küçük bir kız çocuğuna kafa attığını, sınıfta tuvaleti gelen bir erkek çocuğuna da tuvalet izni vermeyerek altına kirletmesine neden olduğunu ileri sürmüştü. Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Şağban da, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, öğrenci velilerini, "Okulun yönetimine müdahale etmek istemekle" suçlamıştı.