Geri Dön

Denizde risk var mı?

Denizde risk var mı?

Virüs nemli ortam seviyor’

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Saadet Karakulak: “Hollanda’nın kanalizasyon suyunda koronavirüs tespit edildi. Arıtma sistemlerimiz tam randımanla çalışıyor mu? Virüsün derin deşarj suları ile denize taşınması mümkün. Deniz ortamında virüsün yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz. Nemli ortamları seviyor ve plajlarda olma ihtimali yüksek. Yaz aylarını düşünürsek insan sağlığı bakımından tehlike olup olmadığına yönelik araştırmalar acilen başlatılmalıdır.”

‘Riskin düşük olduğu düşünülüyor’

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülşen Altuğ: “Koronavirüs hastalarla atık sulara ulaşıyor. Denize atıklar yoluyla ulaşan SARS ve MERS gibi koronavirüslerin neden olduğu salgınlardan elde edilen veriler, bu riskin düşük olduğunu düşündürmekte. Kullandığımız dezenfektanlar atık sularla denize ulaştı. Su ve sabuna ulaşılabileceksek dezenfektanı dikkatli kullanmak gerekir.”

'Maske tak' diye uyaran güvenlik görevlisine testereyle saldırdıKocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir kişi, kendisini maske takması konusunda uyaran güvenlik görevlisine otomobilinin bagajından aldığı testereyle saldırmaya çalıştı. O onları sosyal medya hesabından paylaşan hastane başhekimi Mustafa Güneş, "Sırf toplumun sağlığını koruma amacıyla yapılan bu uyarıya arabasından çıkardığı testere ile saldıran bu şahsı şiddetle lanetliyorum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber