Geri Dön

Deprem mi oldu, nerede kaç şiddetinde? 14 Şubat son depremler haritası - Kandilli ve AFAD açıklıyor

Son depremler listesi... Kandilli Rasathanesi 14 Şubat meydana gelen son depremleri listeliyor. Birkaç gündür üst üste depremler yaşayan Manisa'da bu akşam ardı ardına 3 deprem meydana geldi ve İzmir ile çevre illerde de hissedildi. Peki, bugün başka deprem oldu mu? Son zamanlarda Marmara ve Ege Bölgesinde yaşanan depremleri vatandaşları oldukça merak ediyor. Peki, en son deprem nerede oldu? İşte son depremler haritası...

Deprem mi oldu, nerede kaç şiddetinde? 14 Şubat son depremler haritası - Kandilli ve AFAD açıklıyor

Gün itibariyle merkez üssü Manisa'nın Akhisar ilçesi olan deprem haberi sonrası vatandaşlar bugün meydana gelen son dakika depremleriyle ilgili aramalara başladı. İşte 13 Şubat Perşembe günü yurt genelinde meydana gelen son dakika depremleri ile ilgili tüm bilgiler ve tüm Türkiye'nin merakla araştırdığı 3.8 şiddetindeki Manisa sarsıntısının ayrıntıları...

MANİSA BİR KEZ DAHA 3.9 ŞİDDETİNDE DEPREMLER SARSILDI!


Manisa'nın Akhisar ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre saat 13.43'te gerçekleşen depremin derinliği 9.56 kilometre olarak ölçüldü. Deprem İzmir, Aydın ve çevre illerde de hissedildi.

ELAZIĞ'DA KORKUTAN 3.8 ŞİDDETİNDE DEPREM! (12 ŞUBAT ÇARŞAMBA)

AFAD'ın geçtiği son dakika verilerine göre Elazığ'da merkez üssü Sivrice olan 3.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Saat 12.35'te meydana gelen depremin derinliğinin 10 kilometre olduğu bildirildi. 

Kandilli Rasathanesi'nin ve Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin (EMSC) geçtiği bilgilere göre ise depremin büyüklüğü 3.9 olarak ölçüldü. 

Bugün yaşanan deprem, Elazığ'da 24 Ocak Cuma akşam saatlerinde meydana gelen 6.8'lik depremle aynı noktada gerçekleşti. 

 SON DEPREMLER NERELERDE OLDU?

Deprem mi oldu, nerede kaç şiddetinde 14 Şubat son depremler haritası - Kandilli ve AFAD açıklıyor

DEPREM NERELERDE OLUŞUR?

Deprem herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oluşabilir. Genel olarak depremlerin kabuğu oluşturan levhaların sınırlarında oluştuğu söylenebilir. Dünyanın çeşitli yerlerinde benzer nitelikte depremlerin tekrarlandığı gözlenmiştir ve bu kesiler hep levha sınırlarıdır. Depremlerin yoğun olarak gözlendiği bölgeler yeryüzünde üç ana kuşak oluşturur.

1. Kuşak (Pasifik Deprem Kuşağı): Şili'den kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD'nin batı kıyıları ve Alaska'nın güneyinden Aleutian Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelanda'yı içine alan en büyük deprem kuşağıdır. Yeryüzündeki büyük depremleri %81'i bu kuşak üzeride gerçekleşir.

2. Kuşak (Alpine): Endonezyadan (Java-Sumatra) başlayıp Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlantik okyanusuna ulaşan kuşaktır. Yeryüzündeki büyük depremlerin %17'si bu kuşakta oluşur.

3. Kuşak (Atlantik): Bu kuşak Atlantik Okyanusu ortasında yer alan levha sınırı (Atlantik Okyanus Sırtı) boyunca uzanır.

 

Kanarya Adaları’nda kum fırtınası gökyüzünü turuncuya bürüdüİspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda etkili olan kum fırtınası gökyüzünü turuncuya bürüdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber