Geri Dön

DGS sonuçları tarihi belli oldu! 2018 DGS puan hesaplama nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için geri sayım başladı. Sınava giren binlerce aday merakla ÖSYM tarafından duyurulacak. 2018 DGS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları ne zaman açıklanacak ve DGS puan hesaplama nasıl yapılır?

DGS sonuçları tarihi belli oldu! 2018 DGS puan hesaplama nasıl yapılır?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan DGS için gözler ÖSYM'de. Sabırsızlıkla beklenen DGS sonuçları için geri sayım başladı. Peki 2018 Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(dGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Karantinada olması gereken kişi pansiyondan çıkarken yakalandıErzincan'da yeni tip corona virüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan ve karantinada kalması gereken kişi konakladığı pansiyondan çıkarken yakalandı.