Geri Dön

DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! DGS ek tercihler ne zaman alınacak?

DGS tercih sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından 21-28 Ağustos tarihleri arasında alınan DGS tercih işlemlerini yapan 163.192 aday içerisinden 84.460 aday boş olan kontenjanlara yerleştirildi. 30.330 kontenjan ise DGS tercih sonuçlarına göre boş kaldı. Peki DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek tercihler ne zaman alınacak?

DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! DGS ek tercihler ne zaman alınacak?

DGS yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından 21-28 Ağustos tarihleri arasında alınan DGS tercih işlemlerinin ardından binlerce aday sonuçların açıklanacağı tarihi merak içerisinde beklemeye başlamıştı. ÖSYM resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada DGS tercih sonuçlarının 16:00'dan sonra sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden sorgulanabileceğini duyurdu.

DGS tercih sonuçları sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile sorgulanabilecek.

DGS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞEN ADAY SAYISI 84.460!

DGS yerleştirme sonuçlarına göre Örgün, İkinci öğretim, Uzaktan Eğitim, Açıköğretim kapsamında açılan kontenjan sayısı 114.763 olarak açıklandı. Tüm programlarda yerleşen aday sayısı 84.460 olarak açıklanırken boş kalan kontenjan sayısı ise 30.303 olarak açıklandı.

DGS EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2019-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (20,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak

 

Jandarmadan corona denetimiİstanbul'da jandarma ekipleri sorumluluk bölgelerindeki eğlence mekanlarında yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirlerine yönelik denetim yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber