Geri Dön

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ek tercihler başladı mı? ÖSYM tercih ekranı

Dikey geçiş Sınavı (DGS) için ek tercihler başladı mı? 21-28 Ağustos 2019 tarihlerinde alınan ilk aşamadaki DGS tercihlerinin sonuçları geçtiğimiz ay açıklandı. Açıkta kalan DGS adayları ise DGS ek tercihinde bulunmak için sabırsızlanıyor. Peki ÖSYM tarafından alınacak olan DGS ek tercih işlemleri başladı mı? DGS ek tercih işlemi nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ek tercihler başladı mı? ÖSYM tercih ekranı

DGS sınavı 30 Haziran 2019 tarihinde uygulandı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS sınavının kapsamı, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulandı. Testte 120 soru yer aldı. Sınavda uygulanan test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlandı.

DGS EK TERCİH NASIL YAPILIR?

Dikey Geçiş Sınavı ek tercih işlemleri ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden alınacaktır.

DGS EK TERCİHLER BAŞLADI MI?

DGS ek tercih işlemleri henüz başlamadı. DGS ek tercih işlemleri başladığında haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar,
 2019-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. 2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (20,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

 

Kuzuları ölen çocuk ''Anne kuzum öldü' diyerek gözyaşlarına boğulduAdıyaman'ın Gölbaşı'da otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan keçi sürüsünün arasına daldı. Kazada otomobildeki 1 kişi yaralandı, 22 keçi ise öldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber