Geri Dön
GündemDünyadan taziye mesajları yağdı

Dünyadan taziye mesajları yağdı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde meydana gelen, 11 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili dünyanın birçok ülkesi ve Türkiye’deki diplomatik misyonlar taziye mesajları yayımladı, geçmiş olsun açıklaması yaptı.

Dünyadan taziye mesajları yağdı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg kazanın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak taziyede bulundu ve NATO’nun Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Malta, Arnavutluk, Azerbaycan, İngiltere, Gürcistan, KKTC, Libya, İsveç ve Venezuela Dışişleri bakanları, sosyal medya hesapları üzerinden ya da Çavuşoğlu’nu arayarak ülkeleri adına taziye ve geçmiş olsun mesajları paylaştı.

‘Acınız acımızdır’


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da kazanın ardından taziye dileklerini iletti. Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur da kazadan duydukları üzüntüyü ifade etti.

Somali Adalet Bakanı Nur, twitter’dan yaptığı açıklamada helikopter kazasını üzüntüyle öğrendiğini belirterek “Kötü günlerimizde bizden desteğini esirgemeyen Türk milletinin acısı bizim de acımızdır” ifadesini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf yaptığı açıklamada, “Bitlis Tatvan yakınlarında askeri helikopterin düşmesi sonucu 11 Türk askerinin şehit olması haberi bizi derinden üzmüştür. Yüce Allah’tan şehitlere rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne taziye dileklerimizi iletiyor ve yaralılara acil şifa diliyoruz. Allah rahmet eylesin” dedi. Türkiye’deki büyükelçiler, yabancı devlet misyonları ve uluslararası örgüt temsilciliklerinden de kazayla ilgili açıklamalar
yapıldı.

‘Bizleri de üzdü’

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, twitter hesabından Türkçe paylaştığı taziye mesajında, 11 askerin şehit olduğu haberini büyük üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Müttefikimiz Türkiye’nin acısını paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyorum” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin acısını derinden paylaştıklarını vurguladı.

Yılların birikimi 2 dakikada gittiAydın'ın Köşk ilçesinde 29 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra bu yılın başında emekli olan Süleyman Çapar (55), bankadaki 163 bin liralık emekli ikramiyesinin 157 bin lirasını, telefon dolandırıcılarına kaptırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet