Geri Dön

Elit Ne Demek? Elit Olmak Ne Anlama Gelir?

Elit kelimesi daha çok toplumun sosyetik kısmı için kullanılır. Elit konuşma dilinde etkin mevkilerde bulunan itibarlı kesim için söylenmektedir. Kelime ve terim anlamı olarak ise her açıdan kültürlü kişi ya da kişilere denilir. Elit ne demek? TDK’ya göre kısaca kelime anlamı nedir? Gibi sorularının cevabını sizler için derledik.

Elit Ne Demek? Elit Olmak Ne Anlama Gelir?

Elit birey için değil, toplumun belirli bir kısmı için kullanılır. Bu kesimin bazı itibarlı özellikleri vardır.

Elit Ne Demek? 

Toplumun eğitim, askeriye, din, siyaset ve sanat alanlarında denetimi elinde tutan topluluğa elit kesim denilir. Elit TDK sözlük anlamları:

- Seçkin

- Grup ya da topluluklar içerisindeki yönlendirici gücü elinde tutan kişi ya da kişilerdir. Bu kişilere üstün özellikler atfedilir.

Elit Olmak Ne Anlama Gelir?

Elit olmak toplumlarda korkulan ve nefret edilen bir kelimedir. Ancak toplumların yaşaması ve gelişmesi için elitlere ihtiyacı vardır. Elit yaratılıştan kabiliyetli, çalıştığı alanda en iyiyi ortaya koymaya çalışan kişidir. Elit olmak iyi, doğru ve güzel yönde yaşamaktır. Vasıflı ve nitelikli olan hatta bu vasıfları sürekli daha iyiye gitmesi adına çalışan insanlar elit olabilir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile video konferans aracılığıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye-Fransa iş birliğinin çok ciddi bir potansiyeli olduğuna inandığını dile getirdi. Erdoğan, "Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Doğu ve Afrika'ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz" sözlerine yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet