Geri Dön

Emina Sandal kimdir?

Emina Sandal, Sırbistan'ın tarihi Sancak Bölgesi'nde doğdu. Hakkında çıkan son iddiaların ardından Emina Sandal yine magazin gündemine oturdu. İşte Emine Sandal hakkında merak edilen soruların yanıtları...

Emina Sandal kimdir?

Emina Sandal kimdir? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Mustafa Sandal'ın eşi, basketbolcu Mirsad Türkcan'ın kız kardeşi olan Emina Sandal hakkında merak edilen bilgileri sizler için derledik. İşte Emina Sandal'a dair detaylar...

EMİNA SANDAL KİMDİR?

Emina Jahovic Sandal, (d. 15 Ocak 1982, Novi Pazar), Sırbistan'ın tarihi Sancak Bölgesi'nde doğan Sırp şarkıcı, dansçı besteci ve oyuncu. Ayrıca Türk "Fabrika" markası ve Makedon "Kara" markası için katalog modelliği yapmıştır.

Basketbol oyuncusu Mirsad Türkcan'ın kız kardeşi, İki ülke ayrılmadan önce yapılan son yarışmanın kraliçesi, Sırbistan ve Karadağ Güzeli profesyonel manken Dina Dzankovic'in görümcesi, şarkıcı Mustafa Sandal'ın eşidir. Ülkesinde Emina Jahovic (Emina Yahoviç), Türkiye'de ise Emina Sandal ve Emina Türkcan olarak tanınır. Fakat Türkcan (Turkdzan) soyadını resmî olarak hiçbir zaman almamıştır. Bu soyad, sadece ağabeyinin -Türkiye millî basketbol takımı'na girmeden önce- Türk vatandaşlığına geçtikten sonra aldığı soyaddır Boşnak kökenli bir Müslüman'dır. Bir kez Bosna-Hersek ve bir kez de Sırbistan için Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katılan Emina Jahovic, İstanbul'da yaşamaktadır. Ülkesinin ve diğer Balkan ülkelerinin müzik dünyasında halk tarafından ve otoritelerce yaygın olarak (Diva/Müziğin Prensesi) lakapları ile anılmaktadır. Ana dili Sırpça olmak üzere, Boşnakça, Türkçe ve İngilizce bilmektedir ve Hırvatça, Karadağca gibi diğer Balkan dillerini de anlayabilmektedir.

Yaşam öyküsü

Üç çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin günümüz Sırbistan sınırları içerisinde kalan şehri Novi Pazar'da dünyaya gelmiştir. Ağabeyi Mirsad Türkcan, birçok önemli Amerikalı, Rus, Fransız, İtalyan ve Türk basketbol takımlarında oynamış, Türk vatandaşı olarak NBA'de forma giymiş ilk basketbolcu unvanına sahip başarılı bir basketbolcu, üvey kız kardeşi Anastasia S.Jahovic ve Esma Musovic, ablası Sabina psikolog, annesi Doktor Seniya Hanım pediyatrist, babası Doktor Nusret Bey ise kardiyologdur.

On bir yaşındayken babasını kaybetmiştir. Çok küçük yaşta hep mimar olmak istemiş fakat daha sonra en iyi yaptığı işin şarkı söylemek olduğunu fark ederek bu istekten vazgeçmiştir, bunu birçok röportajında dile getirmiştir. Bunun yerine ülkesinde başkent Belgrad'ta BK Üniversitesi'de (Univerzitet Braca Karic) Yapımcılık, İşletme (Yönetim) bölümlerini bitirmiştir. İlköğretim ve lise hayatını ise Novi Pazar şehrinde geçirmiştir. Yedi yaşında başladığı müzik hayatında Emina Sandal ülkesinin en iyi müzik okullarına gitti, bunlardan bir tanesi, adını ünlü Sırp müzik dehasından alan, Stevan Stojanovic Mokranjac Müzik Okulu idi. Bu ünlü okula yedi yaşında klasik gitar eğitimi ile başladı, okul korosuna alındı, müzik yeteneği henüz o yaşta tüm öğretmenleri tarafından fark edildi. Kendisi aynı zamanda başarılı bir dansçı idi, okul döneminde çok fazla folklor topluluğunda yer aldı ve birkaç dans okuluna gitti. 13 Ocak 2008 tarihinde Mustafa Sandal ile Hôtel Les Ottomans, Kuruçeşme'de dünya evine giren şarkıcının; 8 Ağustos 2008 (08.08.2008) tarihinde Yaman adında (Balkan ülkelerinde Jaman olarak bilinen) bir oğlu olmuştur. Sayısız başarıya imza atmış ünlü şarkıcı Emina Jahovic, Goran Bregovic bestesi olan Ti Kvariigro ile 2010 Eurovision Şarkı Yarışması için Sırbistan adına halk ve jüri tarafından seçilen üç adaydan birisi olmuştur.

Türkiye'ye yerleştikten sonra aldığı çok sayıda dizi teklifini kabul etmemesine rağmen, son olarak; 2010 yılının Eylül ayında Show TV'de yayınlanmaya başlayan ve ardından FOX TV'de devam eden Lale Devri isimli dizide Tolgahan Sayışman ile başrolde Lale ismiyle 2011 yılının Ocak ayına kadar oynamıştır. Türkçe'yi aldığı dersler sonucunda çok güzel ve akıcı bir şekilde öğrenmiş ancak aksan ve diksiyon yönüyle tam olarak bir Türk gibi konuşamadığından dolayı dizide kendisine dublaj yapılmıştır. Lale devri dizisi için çok yoğun çalıştıktan sonra, 2011 yılının ocak ayında diziden ayrılan Emina Sandal'ın yerine başrol oyuncusu olarak Serenay Sarıkaya geçmiştir ve yine başrol kadrosuna Selen Soyder eklenmiştir.

Emina Sandal kimdir

Müzik Kariyeri

2000 yılında Karadağ'da "Zlatna stava" (Altın Yol) isimli gençlik festivalini "Samo ti, moja muziko" (Sadece sen, müziğim) şarkısıyla kazandı. 2002 yılında "U, la-la." isimli şarkı ile Bosna-Hersek'i Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etmek için aday gösterildi. Çıkış albümü ile aynı adlı "Tacka" (Nokta) şarkısı, ünlü Boşnak şarkıcı ve bestekâr Dino Merlin tarafından bestelendi. Bu albüm kendisini Bosna-Hersek ve diğer Eski Yugoslavya devletlerinde büyük bir üne ulaştırdı. "Osmi dan" (Sekizinci Gün), "Kad si sa njom" (Onunla beraber iken) ve "Odbojka" (Voleybol) da o dönem içerisinde Emina'nın geniş bir hayran kitlesine ulaşmasını sağlayan şarkılar arasındaydı. Ayrıca yine 2002 yılında "Osmi dan" (Sekizinci Gün) şarkısı, Radio Fest BIH tarafından "Gümüş Hit" ödülüne layık görüldü. Bunun ardından 2003 yılında Saraybosna'da "Oskar popularnosti" adlı ülkenin en prestijli ödül töreninde "Altın Star, Yılın Yıldızı" ödülünü elde etti. Yine aynı yıl içerisinde Karadağ'a bağlı Herceg Novi'de 1994'ten beri her yıl yazın yapılan ve oldukça önemli bir müzik yarışması olan "Suncane Skale" isimli festivalde yarıştı ve "Uzalud se budim" (Sebepsiz Yere Uyandım) adlı şarkıyla üçüncülüğü elde etti. Bu derece onu Balkanların en ünlü artistlerinden biri hâline getirdi. 2004 yılında ise tekrar aynı yarışmaya "Voljela te il' ne voljela" (Seni Sevdim ya da Sevmedim) adlı şarkıyla katıldı.

2005'te ikinci albümü olan "Radije ranije" (Oldukça Erken)'yi Sırbistan'ın en büyük müzik prodüksiyon şirketi Preduzece za izdavacko-propagandno delatnost City Records d.o.o. Beograd (Belgrad Yayın & Promosyonal Faaliyetler Limited Şirketi ya da kısaca City Records) ile çıkardı. Albümde "Radije ranije" (Oldukça Erken)'in yanında "Tvoja greška" (Senin Hatan) ve Avrupa listelerinde uzun süre birincilik tahtına layık görülen ve âdeta bir marş hâline gelen hit şarkı "Da l' ona zna" (O biliyor mu...) da yer aldı. Aynı yıl içerisinde (2005) o dönemki adıyla Budvanski Festival ya da Festival Budva olarak bilinen, yeni adı ile Pjesma Mediterana (Akdeniz'in Şarkısı) isimli Budva'da düzenlenen müzik yarışmasında "Nije više tvoja stvar" (O Artık Senin Değil!) adlı şarkıyla yarıştı ve En İyi Şarkı Sözü Yazarı & Bestekâr ödülünü bir kez daha almış oldu. 2008 yılının yaz aylarında da Emina; prodüksiyonu ve kaydı tamamen Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinde -bugüne değin müzik camiasının en büyük isimleriyle çalışmış- Bojan Dugic aracılığıyla yapılan "Exhale" (Nefes Ver!) isimli İngilizce albümünü çıkardı. Aynı yıl içerisinde Sırbistan'da genç kitle tarafından oldukça sevilen başarılı şarkıcı Saša Kovacevic ile düet yaptığı "Još ti se nadam" (Hâlâ Umudum Var) isimli teklisini (single) çıkardı. Şarkının klibi Türkiye'nin çeşitli mekânlarında çekildi ve Sırp müzik tarihinde çekilen en pahalı video klip olarak adını altın harflerle yazdırdı. 2009 yılında Emina, Bulgaristan'ın en ünlü ulusal kanallarından Balkanika TV'nin düzenlemiş olduğu Balkan Müzik Ödülleri'nde Bosna-Hersek adına Balkanların En İyi Şarkısı ödülünü "Med" (Bal) adlı Dino Merlin ile yaptığı düet ile kazandı, aynı yarışmada Türkiye adına Balkanların En İyi Şarkısı ödülünü alan isim ise "Fast Life" (Hızlı Yaşam) adlı şarkısı ile Hadise idi. Romanya adına ise Emina'ya rakip olarak Inna seçilmişti.

Bunların yanı sıra 2010 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sırbistan'ı temsil etmek için ikinci kez aday gösterilen Emina'nın Sırp rakipleri arasında Milan Stankovic ve Oliver Katic vardı. Ayrıca Emina, kariyerinin başında iken katılıp kazandığı müzik yarışmasından sonra en ünlü Boşnak şarkıcılardan biri olan Hari Varešanovic tarafından yirmi bir adet Bosna-Hersek'te ve on adet Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çok büyük bir konser turnesine davet edildi ve orada konserler vererek kariyerini daha da güçlendirdi. Balkan müzik dünyasında "Müziğin Prensesi" olarak bilinen Emina, Sırp müziğinin kraliçesi lakablı Nataša Bekvalac ile birlikte 8 Mart 2011 tarihli Dünya Kadınlar Günü'nde "Gospodine" (Ev Kadınları) adlı kadınlara ithaf ettikleri şarkıyı çıkarmışlardır ve şarkının ilk tanıtımını Sırbistan'ın en ünlü talk showu olan Ami G Show'da gerçekleştirerek büyük beğeni toplamışlardır. Yine 2011 yılında Türkçe şarkılar içerikli bir proje albümü çıkarma hazırlığı yapan Emina Sandal, her ne kadar Lale Devri adlı dizinin kadrosundan ayrılmış olsa da, dizi Emina fanatikleri tarafından oldukça tutulmuş ve yoğun istek üzerine içinde yer aldığı bölümler ve devamı RTV Pink (Radio Televizija Pink) adlı popüler Sırp kanalında "Polje Lala" (Lâle Çağı) adı ile Sırpça dublaj ile yerel saat ile 18:30'da yayınlanmaktadır ve kısa bir süre içinde raitingi en yüksek olan televizyon dizileri arasına girmeyi başarmıştır.

Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya gibi Eski Yugoslavya'dan ayrılmış devletler ile Arnavutluk ve Kosova'nın en tanınmış şarkıcılarından olan Sandal, Türkiye'de ise evliliği, oyunculuğu ve fotomodelliği ile tanınmıştır. Dünyaca ünlü isimlerle de düet yapmıştır. Albümleri milyonlar satmış, yüzlerce uluslararası konser vermiştir. Ancak Türkiye'de evlenip yerleşme kararı aldıktan sonra kariyerine bir süre ara vermiş, ardından sadece ülkesinde işine devam etmeye başlayıp Türkiye'de kariyer yapmamaya karar vermiştir. Bu yüzdendir ki; Balkanların en ünlü şarkıcıları arasındaki Emina Jahovic Sandal, Türkiye'de yanlış bir şekilde; sadece Mustafa Sandal'ın eşi olarak tanınmaktadır. Balkan medyası sürekli kendisini takip etmektedir ve çok sayıda dünyaca ünlü derginin Balkan edisyonlarının kapağını süslemiştir. Balkan gazetelerine, dergilerine daimi olarak yayımlanan haberleri ve verdiği röpörtajlar ile Türkiye'nin tanıtımında önemli bir elçi olmuştur.

Kendisi yaklaşık 1.80 cm boyundadır ve düzgün fiziğinden dolayı sürekli modellik teklifi almaktadır. Katalog mankenliğinde ve foto-modellikle oldukça başarılı olan Sandal, dünyaca ünlü İspanyol asıllı aktris Penélope Cruz'la olan yüz hatları benzerliği çok sayıda ülkede bilinmektedir ve bu yüzden Sırp Penélope olarak da yabancı hayranları tarafından hitap edinilmiştir. Ayrıca Sırp ünlülerin çoğu sanatçının yakın arkadaşıdır. Bu kişiler arasında İstanbul'da gerçekleştirilen 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Sırp şarkıcı ve besteci Zeljko Joksimovic gibi birçok önemli kişi vardır. Balkanların güçlü sesi ve 2008 Eurovision Şarkı Yarışması (altıncısı) Sırbistan temsilcisi Jelena Tomaševic de, Emina Jahovic'in çok yakın arkadaşıdır ve kendisini ziyaret için 2010 yılında İstanbul'a gelmiştir, şehrin güzelliğinden oldukça etkilendiğini belirtmiştir.2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Karadağ'ı temsil eden Moj Svijet adlı şarkıyı Sergej Cetkovic ile beraber yazmıştır.Şarkı Karadağ'ın Eurovision tarihinde finale yükselen ilk ve tek şarkısıdır.Jahovic, Vogue dergisinin Türkiye edisyonunun "Bugün Ne Giydim?" köşesinde, 2010 yılının aralık ayı boyunca yer almıştır. Emina Jahovic'in menajeri Ninoslav Prodanovic'tir.

Emina Sandal kimdir

Diskografi
Albümler

Tacka (2002)
Osmi Dan (2002) (City Records)
01. Osmi Dan
02. Mama
03. Kad si sa njom
04. Odbojka
05. U la la
06. Tacka
07. Soba 23
08. Brises tragove
09. U la la (remix)
10. Sad nastavi

Radije ranije (2005) (City Records)
01. Radije, ranije
02. Dal' ona zna
03. Crno i bjelo
04. Tvoja greska
05. Ziveo...
06. Pola ostrog noza
07. Skini ruke s mog vrata
08. Molim te
09. Ona nije ja
10. Bez problema
11. Molim te (remix)
12. Voljela te il ne voljela
13. Uzalud se budim

Exhale - Maxi CD (2008) (CDM Multimedia Records)
01. Exhale (Nefes ver)
02. Exhale (Dance Remix) (Nefes ver)
03. Exhale (Elvir Gazic Remix) (Nefes ver)
04. Exhale (Levent Gündüz Be Funky Mix)
05. Push it (Cory Gunz ile düet) (Onu zorla)
06. Push it (Remix) (Onu zorla)
Pile moje (2009)

Vila (21 Mayıs 2009) (PGP RTS)
01. Pile moje (Benim canım)
02. Dan za danom (Günden güne)
03. Ne zabarovi (Unutma)
04. Vila (Peri)
05. Med (Tatlım)
06. Aj (Ay,-ah!)
07. Nastavljamo dalje (Haydi hareket edelim)
08. Zauvek (Sonsuza dek)
09. Još ti se nadam (Ben hâlâ senin umudunla yaşıyorum)
10. Zver (Canavar)
11. Vila 2 (Peri 2)

Tekliler

Tacka (Nokta) (2002)
Osmi Dan (Sekizinci gün) (2002)
U, la-la (Bosna-Hersek Eurovision Şarkısı) (2002)
Uzalud se budim(2003)
Tvoja greška (Senin hatan) (2005)
Radije, ranije (Oldukça, daha erken) (2005)
Da l' ona zna (2006)
Nije vise tvoja stvar (Daha çok senin) (2006)
Pola ostrog noza (Yarı keskin bıçak) (2006)
Cool Zena (Havalı kadın) (2007)
Exhale (Nefes ver) (2008)
Još ti se nadam (Ben hâlâ senin umudunla yaşıyorum) — Saša Kovacevic ile düet (2008)
Pile moje (Benim canım) (2009)
Med (Tatlım) — Dino Merlin ile düet (2009)
Ti kvariigro (Sırbistan Eurovision Şarkısı) (2010)
Gospodine (Ev Kadınları) — Nataša Bekvalac ile düet (8 Mart 2011 Dünya Kadınlar Günü)
Kimse Yok Mu? - Emina Sandal'ın ilk Türkçe şarkısı (22 Kasım 2012)
Yakışmaz - Emina Sandal

Karantina kararı uygulanmaya başlamadan önce köyden kaçtılarTrabzon'un Akçaabat ilçesi Adacık Mahallesi, artan koronavirüs vakaları nedeniyle dün saat 21.00’den itibaren karantinaya alındı. Ancak 3 saat önce duyurulan kararı öğrenenler, apar topar mahalleden kaçtı. Jandarma ekipleri mahallenin tüm giriş ve çıkış noktalarını kapatarak önlem aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet