Geri Dön
GündemEn çok vaka Samsun’da

En çok vaka Samsun’da

Sağlık Bakanlığı’nın 13-19 Mart haftalık verilerine göre, 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı 70 ilde arttı, 11 ilde azaldı. Bakan Koca, ‘Bazı kayıplar zafer yakınken verilir’ dedi. Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan 100 binde vaka artışının en fazla görüldüğü illerin başında geldi

En çok vaka Samsun’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 13-19 Mart’a ait her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını önceki gün Twitter üzerinden paylaştı. Koca, “Virüsü yok sayamayız. Onun normal hayatımızı elimizden almasına da izin vermemeliyiz. Bunu tedbirlere uyarak başarabiliriz” dedi. Koca dün yaptığı açıklamada da “Hafta içi riski her yerde düşürelim. Bilimin zaferi yakın olmasına yakın ama bazı kayıplar da zafer çok yakınken verilir, buna fırsat tanımayın” uyarısı yaptı.

70 ilde artış

Her 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova; en az vaka görülen iller de Şırnak, Siirt, Hakkâri, Mardin ve Şanlıurfa olarak belirlendi. Son verilere göre, en yüksek vaka sayısı sıralamasında Samsun’da tespit edildi. Samsun’da her 100 bin kişiye düşen haftalık vaka sayısı 458.53’den 598.97’ye yükseldi. En düşük vaka sayısının görüldüğü il ise Şırnak oldu. Şırnak’ta 100 bin kişiye düşen haftalık vaka sayısı 8.18 oldu. Geçen hafta bu ildeki vaka sayısı 4.46 olmuştu. Türkiye’de 13-19 Mart haftasında 11 ilde vaka sayıları gerilerken, 70 ilde ise artış yaşandı. 100 binde Kovid-19 vakasının en fazla  arttığı iller ise Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan olarak sıralandı. Uşak ve Diyarbakır’da ise yeni vakalar hemen hemen aynı düzeylerde kaldı. En büyük düşüş Sinop’ta olurken, en büyük artış ise Kastamonu’da görüldü. 13-19 Mart haftasında 100 bin kişiye düşen nüfusa göre Samsun’da 508.97, Giresun’da 356.35, Sinop’ta 309.06, Balıkesir’de 288.16, Yalova’da 275.31 ile en yüksek haftalık vaka sayısına sahip iller oldu. Bu illerin toplam nüfusları 100 bine bölündükten sonra çıkan sayıyı bu ortalama değerlerle çarpılınca haftalık vaka sayılarına ulaşılıyor. Her 100 bin kişiye düşen haftalık ortalama vaka sayılarının en düşük olduğu iller Şırnak, Siirt, Hakkâri, Mardin, Şanlıurfa oldu.

Büyükşehirlerde artış

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Kovid-19 vaka sayısında artış sürüyor. İstanbul’da her 100 bin kişideki vaka sayısı 178.25’ten 251.12’ye, İzmir’de 78.57’den 111.41’e, Ankara’da 68.53’ten 107.99’a yükseldi. İstanbul’da vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 30 arttı. Ankara’da da 100 bin kişiye düşen vaka sayısı ilk kez 100’ün üzerine çıktı. Ankara’da yeni vakalar bir önceki haftaya göre yüzde 36.5 arttı.

‘ÖLÜMLER ARTIYOR’

Kovid-19 vaka sayısının artışta olduğu Türkiye genelinde alınan önlemlere rağmen bazı kentlerde kurallar yine hiçe sayıldı. Ercan Arslan’ın Eminönü Tahtakale’de 20 Mart Cumartesi günü çektiği bu kare toplumun maske taksa bile sosyal mesafeyi hiçe saydığını gözler önüne serdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek Twiter hesabından salgında gelinen noktayı özetledi. Prof. Dr. Tufan Tükek paylaşımında şunları dedi:

“3. kez aynı şeyleri yaşıyoruz. O kadar uyarıya rağmen yine senaryo aynı. Vaka sayısı artıyor. Hastaneler yine dolmaya başladı. Ölümler yine artıyor. Vatandaş olarak hiç ders çıkartmamışız. Ne kadar üzücü, aynı kötü anları yaşamak zorundayız.”

 

 

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet