Geri Dön
GündemEn yalnız grup gençler! İnternete sarıldılar

En yalnız grup gençler! İnternete sarıldılar

Yalnızlık araştırmasına göre, Türkiye'de gençler kendini daha yalnız hissediyor. Pandemiyle daha da yalnızlaşan 18-20 yaş arası gençler, sanal dünyaya yöneliyor.

En yalnız grup gençler! İnternete sarıldılar

Koronavirüs pandemisi hayatımıza aniden girdi. Yaşam düzenimizi olumsuz etkiledi ve bireysel, sosyal yaşantılar, aile içi ilişkiler, çalışma ve eğitim faaliyetlerinde zorunlu değişiklik oldu. Salgınla anksiyete, panik ve endişe gibi ruh sağlığı sorunlarının arttığı da araştırmalarla ortaya kondu. Karantina ve sosyal izolasyon, sosyal bağların zayıflaması yalnızlaşmayı derinleştirdi. Üsküdar Üniversitesi'nin düzenlediği 3. Uluslararası Yalnızlık Sempozyumu'nda sonuçları paylaşılan "Türkiye'de dijitalleşme ve Yalnızlık Araştırması"da pandemide yalnızlığın arttığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, pandemi döneminde kendini daha yalnız hissedenlerin oranı yüzde 37.4 oldu. Üsküdar Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı ve Avrasya Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Nihan Kalkandeler'in 7140 kişiyle gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre kadınlar erkeklere göre kendilerini "her zaman" ve "sık sık" yalnız hissediyor. Araştırmaya katılanlar yalnızlığı genelde "karanlık, tükenmişlik, kimsesizlik, ölüm, son" gibi olumsuz ifadelerle tanımlıyor. 18-20 yaş arası gençler kendilerini en yalnız hisseden yaş grupta yer alıyor. Katılımcıların yüzde 5.8'inin kendini "her zaman", yarısından fazlası da "çok sık" ve "ara sıra" kendini yalnız hissettiğini söylüyor.

İnternete sarıldılar

Araştırmaya katılanlara "Yalnızlık sizi nasıl hissettirir?" sorusu yöneltildi. Bu soruyu yanıtlayanların yüzde 31.5'i daha ziyade negatif bir duygu olarak tanımlıyor. Katılımcılar yalnızlıklarını en çok mutsuzluk, depresyon, farkındalık, hüzün gibi kelimelerle ifade ediyor. İnternet kullanım düzeyinin yüksek olduğunun ortaya konduğu araştırmaya göre, Kovid-10 pandemisinde bunun daha da arttı. İnternet kullanım süresinde ciddi artış olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 59.1 olarak belirlendi. Araştırmada kendilerini daha sık yalnız hissedenlerin daha çok internet kullandıkları saptandı. Nitekim kendilerini “Hiçbir zaman yalnız hissetmediklerini” belirten katılımcıların “internet kullanma oranı günlük 2.9 saat olurken, “her zaman yalnız hissediyorum” diyenlerin internet kullanma oranı 3.7 saat olduğu belirlendi.