Gündem Erdoğan'dan liste mesajı: Bakalım yarın listelerinden kimler çıkacak?

Erdoğan'dan liste mesajı: Bakalım yarın listelerinden kimler çıkacak?

09.04.2023 - 16:39 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik Toplu Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altılı Masa'nın milletvekili aday süreci ile ilgili, "Altılı Masa dediler, Yedili Masa dediler hala anlaşamadılar. Şimdi bakalım yarın listelerinden kimler çıkacak?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbleyi bilmeyenler tabii ki seccadeye ayakkabıyla basar. Bunlara asıl kıblenin neresi olduğunu 14 Mayıs'ta siz bildireceksiniz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik'te tamamlanmış 168 projenin toplu açılış törenine katıldı. Törene ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de katıldı.

Haberin Devamı

"Kıbleyi bilmeyenler tabii ki seccadeye ayakkabıyla basar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizlerin vasıtasıyla buradan tüm Pendik'e tüm dostlarımıza sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. Başı rahmet, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı şerifinizi kutluyorum. Şu anda enkazları kaldırıyoruz. En yakın zamanda da konutları bitirerek hak edenlere teslim etmenin gayreti içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Afetle mücadele eden vatandaşlarımızla birlikte, Filistinli kardeşlerimize de dua ediyoruz. Bir damla suya, kuru ekmeğe muhtaç bir şekilde Ramazan'ı geçerin Yemenli kardeşlerimize dua ediyoruz. Kıbleyi bilmeyenler tabii ki seccadeye ayakkabıyla basar. Bunlara asıl kıblenin neresi olduğunu 14 Mayıs'ta siz bildireceksiniz. Bizim derdimiz var derdimiz. Biz dertliyiz. Fakat istismarla bu yollarda dolaşanlar, istismarla sağa sola savrulanlar bilmezler ki 14 Mayıs'ta gereken dersi benim milletim onlara verecektir. Balkanlar'dan Kafkas'lara kalbi bizimle çarpan gönül dostlarımıza dua ediyoruz" dedi.

Haberin Devamı

"Pendik bize sahip çıkan, bizi daima bağrına basan bir ilçemiz"

Erdoğan, "Biz tüm ilçeleriyle İstanbul'u başka seviyoruz. Pendik bize sahip çıkan, bizi daima bağrına basan bir ilçemiz. Pendik aynı zamanda milli iradenin kalesi olan da bir ilçemiz. Şu an toplandığımız meydanın bizim için çok ayrı bir anlamı ve önemi var. Diyorum ya; 'Ah şu meydanların bir dili olsa da konuşsa.' İşte bu meydan mücadelemizin de muhabbetimizin de bizzat şahidi olan bir meydan. Sordum emniyete, 'Bugünkü bu törende katılım ne?' Aldığım cevap şu; '50 bin.' 'Yürüyoruz, yürüyecek bu millet arkadan' diyorlar. Amacımız mahalle sakinlerine selam vermek, kucaklaşmaktı. Fakat ziyaretimiz ilçedeki diğer vatandaşların da yoğun ilgisiyle bir anda kıraathanenin önü miting alanına döndü. O gün kardeşlerimizin gösterdiği sevgiyi hiçbir zaman unutmadık. Bakımsızlığın, hizmetsizliğin pençesinde kıvranan o eski Pendik'i de asla unutamadım. İstanbul'u ve Pendik'i bir daha eski günlerine döndürmemek için canla başla çalıştık. Yaptığımız yatırımlarla ilçemizin çevresini değiştirdik. O gün kaderine terk edilmiş mahallelerimiz, bugün kültürel ve sosyal imkanlarıyla göz dolduruyor. Bugün değişik bir Pendik var" dedi.

Haberin Devamı

Erdoğan, "Bugün de hizmet ve eser siyasetimize yeni halkalar ekliyoruz. Pendik, yeni nesil yaşam merkezinden gençlik kamplarına, kentsel dönüşüm projelerinden spor tesislerine, çarşılara, konaklara pazarlara kadar toplam 168 ayrı yatırımı resmen bugün sizlerin hizmetine sunuyoruz. Açılışını yaptığımız, güncel rakamla, bu yatırımların bedeli 4 milyar TL. Bu eserlerin Pendik'e hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

"Depremden en fazla zarar gören 7 ilimize görevlendirdiğimiz toplam 250 belediyemiz cansiperane şekilde çalışıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Orta ve Dumlupınar Mahalleleri kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede bin 116 hak sahibi vatandaşla anlaştık, rızasını aldık. Projemizin ihalesini önümüzdeki hafta yapacağız. 6 Şubat'tan beri Pendik Belediyemiz deprem bölgesinde hizmet verdi. Belediyemiz 200 tırdan fazla yardım malzemesini bölgeye sevk etti. Depremden en fazla zarar gören 7 ilimize görevlendirdiğimiz toplam 250 belediyemiz cansiperane şekilde çalışıyor. Harap olanın, hasar görenin çökenin yerine çok daha iyisini yapıyoruz. Yaralarımızı süratle sarıyoruz. Bu zor günleri de atlatacak 85 milyon hedeflerimize ilerlemeyi sürdüreceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak on yıllardır sizlere hizmet ediyoruz. Bugüne kadar ne yaptıysak sizler için yaptık. Pendik ile birlikte 85 milyonun huzuru için yaptık. Sizin onay vermediğiniz bizi size mahcup edecek hiçbir adım atmadık. Gizlimiz saklımız yok. Bu kardeşiniz size neyi anlatsın. Bay bay Kemal'in ne olduğunu biliyorsunuz. Bu kardeşiniz İstanbul'a Belediye Başkanı olduğu zaman çöp, çukur muydu? Bu İstanbul'u biz bu hale getirmedik mi? Bu Bay bay Kemal aday oldu biliyorsunuz. Kağıthane'yi sorduklarında Kağıttepe dedi. Şimdi ne yaptılar, 6'lı masa dediler, 7'li masa dediler hala anlaşamadılar. Şimdi bakalım yarın listelerinde kimler çıkacak. Biz milletimizden aldığımız güçle eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda tarımda, dış politikada dünyaya mesajımızı verdik mi? Tam BM'nin karşısına Türkevi'ni diktik mi? Bu iş lafla olmuyor. Türk'e burası yakışır dedik, tam BM'nin karşısına diktik. Göreve geldik, eğitimde ne haldeydik biliyorsunuz. 81 vilayetin tamamında üniversitelerimiz var." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

"Bu modern ülkenin ayak sesleridir. Şimdi 28 bin km ulaşımda yollarımız var." ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

Haberin Devamı

"Modern Türkiye'nin durumudur. 26 tane havalimanı vardı. Şimdi 57 tane havalimanımız var. Türkiye'nin neresine gidersen git uçakla gidiyorsun, uçaktan inip yarım saat 45 dakikada evine gidiyorsun. Sağlık hizmetlerinde şehir hastanelerimizi yaptık mı? Covid'de Çam Sakura Hastanemizi yaptık. Covid'de süratle 2 tane daha şehir hastanesi yapacağız. Atatürk Havalimanı'nda 3 ayda Murat Dilmener Şehir Hastanesi'ni yaptık .Bir de Anadolu yakasında Sancaktepe'ye aynı projeyi yaptık. 3 tane şehir hastanesine şu anda İstanbul sahip oldu. Ama yetmez dedik. Göztepe ve Pendik'e de yaptık. Dedik ki benim vatandaşım sağlıkta sıkıntı yaşamasın. Ulaşımda attığımız adımlar, çeyrek asrı geçen bu süreçte şehrimize kazandırdıklarımız, ülkemize kazandırdıklarımız ortada. Elbette yapamadıklarımız da oldu. Ama emeklerimize, çabalarımıza İstanbul şahittir. Ülkemiz için verdiğimiz samimi mücadeleye 85 milyonun tamamı şahittir. Bizim tek gündemimiz var, ülkemize yeni eserler kazandırmak. Bizim amacımız dün ve bugün İstanbul'u yeni yatırımlarla buluşturmaktır. Dün Çam Sakura'ya raylı sistemi yaptık. Daha da yapacağız. Buraya da havalimanına kadar raylı sistemi yaptık. Savunma sanayisi güçlü, her alanda parmakla gösterilen bir Türkiye inşa etmek için gayret gösteriyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TEKNOFEST mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi TEKNOFEST yakında büyük gösteriye hazırlanıyor. TEKNOFEST gençliğinin, 14 Mayıs'ta destan yazacağınıza inanıyorum. Ekonomik durumu ne olursa olsun her bir vatandaşımızın dünyadaki en iyi ekonomik imkanlara sahip olması gerektiğine inanıyoruz. MMU ve HÜRJET'i hangardan çıkardık. Deprem bölgesindeki şehirlerimizi ziyaret ederek oradaki vatandaşlarımızla hemhal olduk" diye konuştu.

"Togg'u yollara uğurladık"

Erdoğan konuşmasının devamında, "Bu hafta 60 yıllık hayalimiz olan yerli ve milli elektrikli aracımız Togg'u yollara uğurladık. Yıllardır eksikliğini çektiğimiz bir sanayi hamlesini daha gerçeğe dönüştürdük. 1 sene içerisinde 20 bin Togg'u kura ile belirlenen hak sahiplerine teslim edeceğiz. Togg şimdi yollarda. Aliyev kardeşime de bir Togg teslim ettik. Şimdi bir tane de kardeşim Özbekistan başbakanına gönderiyoruz. Cumhur İttifakı ile 7'li kumar masası arasındaki vizyon ve gündem farkını görüyorsunuz. Bizim tek gündemimiz var. Ülkemize yeni eserler kazandırmak" dedi.

Törende konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Bugün resmi açılışını yaptığımız eserler, millete hizmetkar olma davamızın eserleridir, bu eserler, bu davaya gönül veren milletimizin eseridir. 6 Şubat 2023, sabah 9 itibarıyla Pendik Belediyesi olarak deprem bölgesine intikal ettik. Bize verilen görevleri ifa ettik. Sorumlu olduğumuz bölgede bir Pendik Belediyesi kurduk. Şehirlerimiz ihya oluncaya kadar, Pendik gibi deprem bölgesinin belediyesi olarak çalışmaya devam edeceğiz. En önemli deprem tedbiri olan kentsel dönüşüm çalışmalarına, talimatlarınız istikametinde Pendik’te devam ediyoruz. Orta Mahalle ve Dumlupınar Mahallesi’nde 142 bin metrekare alanda yapım ihalesi aşamasına geldik. Batı Mahallemizde 508 bin metrekare alanda 475 yapının 163’ünü deprem güvenli olarak yeniden yaptık. Ertuğrulgazi Mahallemizde 2.350.000 m2 alanda, 4 bin 500 gecekondunun dönüşüm projesini tamamladık, planlarımız onaylandı, imar uygulamasına devam ediyoruz. Merkez Çarşı Kentsel Dönüşüm Projemiz çerçevesinde 260 bin metrekare alan için plan çalışmalarımızı tamamladık. 12 bin 682 gecekondunun 11 bin 150’sinin tapu sorununu çözdük. 2 bin 975 gecekonduya daire, 8 bin 175 gecekonduya tapu tahsisini gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız eserler gibi, kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere yüzlerce projemizi inşallah milletimize, Pendik'imize kazandırmak azmindeyiz. 14 Mayıs’ı takvimden bir gün, seçimlerden bir seçim olarak görmüyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın, şahlanış çağının miladı, başlangıcı olarak kabul ediyoruz. Liderliğinizde açılacak bu yüzyıl ve bu yeni çağ için Pendik olarak teyakkuzdayız. Yatırımla, hizmetle, eserle, meydanda sokaklarda, gönüllerde seferimiz devam ediyor. Pendik, 14 Mayıs’ta Allah’ın izniyle bir kez daha hizmet ve eser siyasetinin yanında duracak. Bir olacak, birlikte olacak, sizinle olacak. Türkiye’den yana, zatı alinizle Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte saf tutacak" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece son birkaç haftada milletimizin gurur hanesine yazılacak pek çok eseri, reformu, yatırımı ülkemize kazandırdık. “Durmak yok, yola devam” diyerek insanımız için çalışmaya devam edeceğiz." paylaşımında bulundu.

Erdoğandan liste mesajı: Bakalım yarın listelerinden kimler çıkacak

BAKAN KURUM: AFETİN ÜZERİNDEN 63 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN 85 BİN KONUTU BAŞLAYAN BAŞKA BİR ÜLKE BULAMAZSINIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Dünyanın neresine giderseniz gidin afetin üzerinden 63 gün geçmesine rağmen 11 ilimizde bugün itibarıyla 85 bin konutu başlayan başka bir ülke bulamazsınız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Pendik Toplu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Kurum, “Eser siyaseti yaptık ve yıllardır da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu anlayış ile çalışıyoruz. Kıymetli kardeşlerim şu an bedenimiz burada da olsa kalbimiz Hatay'da, ruhumuz Kahramanmaraş'ta, fikrimiz Malatya'da. Dünyanın neresine giderseniz gidin afetin üzerinden 63 gün geçmesine rağmen 11 ilimizde bugün itibarıyla 85 bin konutu başlayan başka bir ülke bulamazsınız. Başka bir lider göremezsiniz. Bu büyük Türkiye'nin gücüdür ve Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğidir” diye konuştu.

“Toplamda 650 bin konutumuzu tamamlayarak güvenli konutlarımızı bitireceğiz”

Açıklamalarına devam eden Kurum, “Mayıs sonu itibarıyla 319 bin konutun ince sürecini başlayacağız. 1 yıl içerisinde afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. Toplamda 650 bin konutumuzu tamamlayarak güvenli konutlarımızı bitireceğiz. Önümüzdeki yıl Ramazan ayında bayramda onların misafirleri olacağız. Eser ve hizmet siyasetinin öncüsü Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte güzel Pendik'imizde 168 eserimizin açılışını yapıyoruz. Açılışını yapacağımız tüm eserlerimiz Pendikli kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum. Millet bahçelerinden yeşil alanların artırılmasına kadar sizlere daha iyi bir gelecek sunabilmek adına yapıyoruz. Bizim aynamız hep eser oldu. Hep milletimize hizmet etmek oldu ve bu anlayışla çalıştık. Pendik'te millet bahçemizi bitirdik, sizlere teslim ettik” şeklinde konuştu.

“14 Mayıs’ı büyük bir coşku ile Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizde kutlayacağız”

Bakan Kurum, “Şimdi de inşallah nisan ayının sonunda Sultan Fatih'in şehrinde Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizi Türkiye'mize kazandıracağız ve orada büyük bir coşku ile 14 Mayıs'ı kutlayacağız. Yeni yüzyılı kutlayacağız. Kıymetli kardeşlerim, Yaya Kemal İstanbul için 'Sadece bir semtini bile sevmek ömre bedeldir' diyor. Biz de İstanbul'un her mahallesini seviyoruz. Çok seviyoruz. Bu cefakar milletimiz için seviyoruz. Sizler için seviyoruz, sizlere hizmet etmek bizim için onurların en büyüğüdür. Bu anlayışla 21 yıldır yüz yılda yapılacak işleri yapıyoruz. Eser üretiyoruz, eser siyaseti yapıyoruz. Birileri gibi çıkıp hiçbir şekilde taş üstüne taş koymadan, maalesef bir çivileri yok. Biz kentsel dönüşüm diyoruz, belediyeleri deprem dönüşümleri ile ilgili 10 bin konut her yıl yapacağız demelerine rağmen bir çivi dahi çakmadılar. Şimdi seçime girdik. Seçimde İstanbul'un hiçbir sorunu yok mu? Ankara'nın hiç ihtiyacı yok mu? Nerede buraların belediye başkanları? Maalesef bulamıyorsunuz. Diyorlar ki bu işlerin teminatı kimdir, onlara diyoruz ki bu işlerin teminatı da garantisi de liderimiz Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi.