Geri Dön
GündemEşcinsellik kişisel özgürlük

Eşcinsellik kişisel özgürlük

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son günlerde tartışılan eşcinsellik konusu sorulunca, “Bunları kişisel özgürlüklere bırakmak lazım. Çocukların cinsel eğitimlerinin doğru gelişebilmesi için gerekeni yapmalıyız” diye cevap verdi

Eşcinsellik kişisel özgürlük

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın “hastalık” olarak nitelediği eşcinsellik tartışmasına Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı. Eşcinsel evliliklerin Türk toplumunun kabul edebileceği bir husus olmadığını söyleyen Akdağ, “Bunları kişisel özgürlüklere bırakmak lazım. Çocukların cinsel eğitimlerinin doğru gelişebilmesi için gerekenleri yapmalıyız” diye konuştu. Akdağ, en sağlıklı ilişkinin “tek eşli ve kadın erkek arasındaki ilişki” olduğunu vurguladı.
Sağlık muhabirleri ile basın toplantısında bir araya gelen Akdağ, Kavaf’ın “Eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence” sözleri anımsatılınca, “Şu bir gerçek, Türkiye’de eşcinsellik yaşayanlarca zor bir şeydir. Ayrımcılık sebebi olabilir” diye konuştu.
Türkiye’nin kültür ve ailevi yapısına işaret eden Akdağ, “Toplum hoşgörülü insaflı olmak zorunda. Eşcinsel ilişkiyi normal ilişkiden ayıran hususlar olduğu açıktır” dedi.

Sevigen’den sert tepki
Bu arada Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüeller (LGBTT) Hakları Platformu’nun, yayın organı KAOS GL’ye konuşan CHP’li Mehmet Sevigen, “Ortada bir hastalık varsa, o Sayın Bakan’ın kafasında olan hastalıktır” diye konuştu.
Öte yandan LGBTT, Devlet Bakanı Selma Kavaf’ı, aile temasının işleneceği 18. LGBTT Onur Haftası’na davet etti.

Bakan Kavaf ne demişti?
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, geçtiğimiz hafta Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, eşcinseller hakkında “Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum” demişti.