Geri Dön
GündemEski TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın zimmet davası'nda karar

Eski TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın zimmet davası'nda karar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun yönetiminde olan Uzan Grubu'nda el konulan lüks yatların satışı sürecinde haksız yere ödeme yaptıkları iddia edilen eski TMSF Tahsilat Dairesi Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı "zimmet" davasında karar çıktı. Eski TMSF Tahsilat Dairesi Başkan Yardımcısı Fethi Çalık ve Celal Levent Sadıkoğlu'nun arasında bulunduğu 6 sanığı "Zimmet" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıklar Fethi Çalık ve Serdal Can hakkında ayrıca "Özel belgede sahtecilik" suçundan zaman aşımı süresi dolduğundan davanın düşürülmesine karar verildi.

Eski TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın zimmet davası'nda karar

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Nazım Barış Çağçağ, İsmail Murat Çağatay, Deniz Bozkurt, Fethi Çalık, Serdal Can ve Beyti Kesim katıldı.

"TAMAMEN GÖREVİMİZİ İFA ETTİK"

Duruşmada, sanıklar esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmalarını yaptı. Sanık Fethi Çalık son savunmasında, "Oğuz Akyüz (eski Fon Denetçisi) benim yedi sülalemi inceledi, hiçbir eksiklik bulamadı. Oğuz Akyüz'ün düzenlemiş olduğu rapor tamamen komplodur. 17-25 Aralık'ta TMSF'de müdür olarak görev aldı. Daha sonra 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra FETÖ imamı olduğundan dolayı KHK ile görevden uzaklaştırıldı. Danıştay 1. Hukuk Dairesinde de bu raporlar dikkate alınmadan Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan rapor alınması şeklinde karar verildi. TMSF'nin 5 milyar dolar beklentisi vardı. Biz 20 milyar dolar tahsilat sağladık. Bizden sonra tahsilat da olmadı. Tamamen görevimizi ifa ettik. Usulsüz bir işlem yapmadık, beraatimi talep ederim" dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep ettiler.

6 SANIĞA ZİMMET CEZASI

Mahkeme heyeti, sanıklar Fethi Çalık, Deniz Bozkurt, Serdal Can, Celal Levent Sadıkoğlu, Yaşar Akgün ve Yusuf Adıgüzel'i "Zimmet" suçundan önce 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, suçun zincirleme biçimde işlendiğinin anlaşılması gerekçesiyle sanıkların cezasını 7 yıl 6 ay hapse çıkardı. Sanıkların duruşmalardaki tutum ve davranışlarını dikkate alan heyet, takdiri indirim uygulayarak sanıklar hakkında netice olarak 6 yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Heyet, sanıklar Fethi Çalık ve Serdal Can hakkında ayrıca "Özel belgede sahtecilik" suçundan zaman aşımı süresi dolduğundan davanın düşürülmesine de karar verdi.

 

7 SANIĞA BERAAT

Heyet sanıklar Nazım Barış Çağçağ, Beyti Kesim, Murat Saraçoğlu, Hasan Erşen, Ömer Faruk Topuz, Hakan Kemal İmir, İsmail Murat Çağatay hakkında "Zimmet", "Özel belgede sahtecilik ve banka zimmeti" suçlarından beraat kararı verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Fethi Çalık'ın suç tarihinde TMSF Başkan Yardımcısı ve Uzan Grubu Ortak Yönetim Kurulu Başkanı, Deniz Bozkurt'un ise yine Uzan Grubu Ortak Yönetimi'ne ait şirketlerin Genel Müdürü olduğu belirtiliyordu. İddianamede diğer sanık Celal Levent Sadıkoğlu'nun ise Levent Yatçılık Turizm ve Ticaret A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ifade ediliyordu. İddianamede, Fethi Çalık ve Deniz Bozkurt'un görevleri gereği gözetmekle yükümlü oldukları TMSF denetimindeki şirketlerin maddi kaynaklarını ihalesiz ve usulüne uygun teklif alınmaksızın yapılan işlemlerle, geçmişe dönük yönetim kurulu kararları ve sözleşmeler düzenlemek, abartılı ve gerçeği yansıtmayan faturalarla ödemeler yapmak, ödemelerin gizlenmesine yönelik faturalar düzenlenmesi şeklinde zimmetin açığa çıkmasını önleyici hileli davranışlarda bulundukları anlatılıyordu. Sanıkların diğer sanık Levent Sadıkoğlu ile hareket ederek kamu zararına yol açtıkları ve Sadıkoğlu lehine haksız kazanç sağladıkları öne sürülüyordu. Sanıklar Fethi Çalık, Deniz Bozkurt, Celal Levent Sadıkoğlu'nun, "zimmet" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyordu. Ayrıca dosyaları birleşen sanık Yusuf Adıgüzel ve Yaşar Akgün ile 4 sanık hakkında da benzer suçlardan hapis cezası talep ediliyordu. Farklı mahkemelerde bir kısım sanıklar hakkında görülen davaların, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosya ile birleştirilmesine karar verilmişti.

 

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet