Geri Dön

Esnek çalışma sistemi nedir? Esnek çalışma saatleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 22.00'de corona virüsü ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Özel sektörde de esnek çalışma sistemine geçilecektir." dedi. Bu açıklama sonrası Esnek çalışma sistemi nedir? sorusu gündem oldu.

Esnek çalışma sistemi nedir? Esnek çalışma saatleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 22.00'de kamera karşısına geçerek corona virüsü ile ilgili yeni tedbirleri tek tek açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında Özel sektörde de esnek çalışma sistemine geçileceğini belirtti. Peki, Esnek çalışma sistemi nedir?

ESNEK ÇALIŞMA NEDİR?

Esnek çalışma modelleri, çalışanların mesai saatleri baz alınarak hazırlanmış bir sistemdir. Esnek çalışma saatlerine sahip olan şirketlerin mesailerine başlama saatleri ve mesailerini sonlandırma saatleri diğer şirketlere göre farklıdır.

Serbest çalışma saatlerini uygulayan şirketlerin bazıları "compressed week" dedikleri sistem ile devam ederken, bazıları da mesai saatlerinin başlama ve sonlanma saatlerini 1 saat ileri ya da geri alarak (istihdam edilen kişinin toplam mesai saatini tamamlama şartıyla) devam etmektedir.
İlk duyuşta kulağa "fazla mesai" gibi gelse de, kurallarıyla uygulanan şirketlerde bu uygulama, çalışanları da yöneticileri de oldukça mutlu ediyor.
Esnek çalışma modellerini şu şekilde sıralayabiliriz: Esnek çalışma zamanları, evden çalışma (home-office), daha kısa süren haftalar içerisinde daha uzun çalışılan günler (compressed workweeks: shorter weeks, longer days) gibi.

 

 

 

 

 

43 ilin geçiş güzergahındaki yollar bu bayramda boş kaldıHer yıl Ramazan Bayramı dolayısıyla günlük 100 bin aracın geçtiği 43 ilin geçiş güzergahı olarak nitelendirilen Kırıkkale’de kısıtlama dolayısıyla geçiş sayısı 3 bine kadar düştü. Boş kalan yollar drone ile havadan görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber