Geri Dön

Eyyam-ı Bahur sıcakları nedir, hangi tarihlerde yaşanır? 2020 Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına girileceği duyuruldu. Son günlerde artan sıcak havaların etkisi ile birlikte vatandaşlar iyice bunalmıştı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına gireceği duyurulmuştu. Peki Eyyam-ı Bahur nedir, ne anlama gelir?

Eyyam-ı Bahur sıcakları nedir, hangi tarihlerde yaşanır? 2020 Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman?

Son günlerde artan hava sıcaklıklarının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına girecek olan ülkemizde hava sıcaklıkları 30 derecelerin üzerine çıkacak. Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli bir Türkçe sözcük olan Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki Eyyam-ı Bahur nedir, ne zaman yaşanır?

EYYAMI BAHUR NEDİR, NE ZAMAN YAŞANIR?

Eyyamıbahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.

Eski bir inanışa göre, bu sıcak günlerin Büyük Köpek Takımyıldızı'nda bulunan Sirius çift yıldızıyla bir bağlantısı vardı. Antik Yunan ve Antik Roma kültürlerinde de yaygın olan bu inanış nedeniyle bu günler Latince diēs caniculārēs olarak anılmaktaydı. Çağdaş Avrupa dillerinde bu terimden türeyen adlar hâlen kullanılmaktadır. (İngilizce: Dogdays, Almanca: Hundstage gibi...) Türkçede kullanılan eyyamıbahur terimi kullanılırlığını büyük ölçüde yitirmiş olup, bunun yerine cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılmaktadır.

Romalılar, eyyamıbahur günlerini diēs caniculārēs olarak adlandırır ve Sirius yıldızıyla sıcak havaları ilişkilendirirlerdi. Sirius'un içinde bulunduğu Büyük Köpek Takımyıldızı'ndan dolayı da Sirius'a da Köpek Yıldızı diyorlardı. Sirius'un görüldüğü tarihlerde kahverengi köpekler kurban ederek Sirius'u hoşnut etmeye çalışırlardı. Antik Roma kültüründe eyyamıbahur günleri 24 Temmuz-24 Ağustos günleri olarak kabul edilirdi. Bu tarihler Alman, Fransız ve İtayan kültürlerinde geçerlidir. Türk kültüründe bu tarih temmuz sonuyla ağustos ortaları arasında günler olarak kabul edilmektedir.

Eyyamıbahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemlerdir. Kişilerde aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınları başlayabilir. Enerji hattı kablolarının esnemesi, yol malzemelerinin erimesi ya da demiryollarında rayların genleşmesi gibi nedenlerle can ve mal kaybına neden olan kazalar yaşanabilir. 2000'li yıllarda, Avrupa'daki sıcak hava dalgalarına bağlı sağlık sorunlarından her yıl on binlerce kişi yaşamını yitirmiştir.

Foça Kalesi'nden düştü! İtfaiye ve polis ekipleri kurtardıİzmir'in Foça ilçesinde tarihi kalenin burcuna bayrak dikmek için tırmanan bir kişi 10 metrelik surların üzerinden düşüp düştüğü yerde mahsur kaldı. Başından ve bacaklarından yaralanan vatandaşı itfaiye ve polis ekipleri kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber