Geri Dön
GündemFETÖ içindeki kavga gizli kasaların yolsuzluk ve karanlık servetlerini ifşa ediyor

FETÖ içindeki kavga gizli kasaların yolsuzluk ve karanlık servetlerini ifşa ediyor

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin, "örgüt içi yolsuzluk ve kişisel servet edinme" kavgası devam ederken, elebaşı Fetullah Gülen'in gizli kasası Mustafa Özcan ile gizli ortağı Ali Çelik'in İngiltere'de kurdukları şirketin milyonlarca sterlinlik mal varlığı  mensuplar arasında tartışma konusu oldu.

FETÖ içindeki kavga gizli kasaların yolsuzluk ve karanlık servetlerini ifşa ediyor

AA muhabirinin açık kaynaklardan yaptığı araştırmada, resmi olarak  yüzde 100'ü iş adamı Ali Çelik'in üzerine kayıtlı ve 2015 yılından bu yana  faaliyette olan "Gold Mark Investments Limited" isimli inşaat şirketinin 4 milyon  269 bin sterlin (yaklaşık 46 milyon TL) varlık değerine sahip olduğu tespit  edildi.

Aynı belgelerde, Çelik'in yönettiği şirketin 2020'deki cirosunun 17,4  milyon sterlinden (yaklaşık 189 milyon TL) fazla olduğu ve son 3 yılda yüzde 279  büyüme grafiği ile öne çıktığı görüldü. Diğer yandan sektördeki benzer  şirketlerin ortalama büyümesinin ise sadece yüzde 4,1 olduğu kaydedildi.

FETÖ FİRARİSİ GAZETECİ DÖNMEZ, ÖZCAN VE ÇELİK İLİŞKİSİNİ GÖZLER  ÖNÜNE SERDİ

FETÖ firarisi eski Zaman gazetesi çalışanı Ahmet Dönmez, Özcan'ın,  yapı içinde kendi altında oluşturduğu bir sistemle örgüt paralarını istediği gibi  yönlendirdiğini söyledi.

Dönmez'in, FETÖ'nün iki numarası Özcan'ın iş adamı Çelik'i Bank Asya  yönetimine getirmesinin ardından bankanın kaynaklarını usulsüz şekilde  kullandığını dillendirmesi, örgüt içindeki yolsuzluk kavgalarını alevlendirdi.

Dönmez'in iddiasına göre, 1957 Erzurum doğumlu Çelik, uzun yıllar  İstanbul'da beyaz eşya ticareti yaptı ve 1990'ların başında Kartal vaizi olarak  görev yapan Özcan aracılığıyla örgüte katıldı. Sonrasında Çelik, ticari  kariyerinde hızlı bir büyüme yaşadı.

Çelik, örgüt üyelerinin ve kurumlarının kendisini tercih etmesiyle  yıllarca üst üste en çok satış yapan beyaz eşya bayisi seçildi.

Dönmez, Çelik hakkında şunları kaydetti:

"Ali Çelik, beyaz eşya bayiliğinden Türkiye'nin en büyük bankalarından  birinin gizli genel müdürü olmaya doğru yükselen çizgisini tamamen Mustafa  Özcan'a borçlu. Özcan, onu dev bir işadamına dönüştürdü. Yani büyük oranda  Özcan'ın var ettiği bir isim. Bank Asya dışında, Kaynak Holding, Coşkun Koleji,  Samanyolu Televizyonu ve bir çok inşaat şirketinin yönetim kuruluna girdi.  Türkiye'de nasıl ki bir NATO müteahhidi vardır; Ali Çelik için de cemaat  müteahhidi denebilir."

Dönmez, Özcan'ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olduğu Sema  Hastanesi'nde Çelik'in de bir diğer kurucu ortak ve yönetim kurulu başkan  yardımcısı olarak yer aldığını hatırlattı.

MUSTAFA ÖZCAN VE ALİ ÇELİK SUÇLAMALARI REDDETTİ

İngiltere'de ikamet eden ve TMSF'ye devri öncesinde Bank Asya'dan 17  milyar lira hortumlamakla suçlanan Çelik ile onun yaptığı tüm işlerde "gizli  karar alıcı" olduğu iddia edilen Özcan ise tüm suçlamaları reddetti.

Özcan, hakkındaki iddiaları haberleştiren Dönmez'e avukatı  aracılığıyla cevap verirken, Çelik'in Bank Asya yönetim kurulu üyesi olmasında  yönlendirme veya katkısı olmadığını savundu.

Twitter'da konuyla ilgili yorum yapan örgüt üyeleri, yurt dışına para  kaçırmadığı iddiasında bulunan Çelik'e, İngiltere'de kurduğu şirketin sermayesini  nereden bulduğunu sordu.

Dönmez'in, "Bazıları arabasını, bileziğini, küpesini satıp veya başka  bankalardan kredi çekip Bank Asya'ya yatırırken içeriden birilerine usulsüz  olarak nasıl milyonlar dağıtıldı?" paylaşımı Twitter'da örgüt üyeleri tarafından  yoğun ilgi gördü.

Sosyal medyada, "Bank Asya'ya el konulursa yurtdışındaki tüm okullar,  üniversiteler, dernekler, teminat mektupları Bank Asya kanalıyla olduğundan  kapanır." diyerek örgüt üyelerinin para yatırmaya yönlendirildiği, neticede  teminat mektupları meselesinin de yalan olduğunun anlaşıldığı şeklinde  paylaşımlarda bulunuldu.

FETÖ/PDY çatı davasında da firari sanık olarak yargılanan Çelik  hakkında Türkiye'nin yaptığı iade talebini, Londra'da Westminster İlk Derece  Mahkemesi, Kasım 2018'de reddetmişti.

TARTIŞMALARA FETÖ FİRARİLERİNDEN TUNCAY OPÇİN DE KATILDI

FETÖ içindeki "cemaat parası ile servet edinme" tartışmalarını gündeme  getiren Dönmez ile ona karşı eleştiride bulunan eski Zaman gazetesi genel yayın  yönetmeni Ekrem Dumanlı arasındaki söz düellosuna bir başka FETÖ firarisi Tuncay  Opçin, Twitter üzerinden dahil odu.

Opçin, "Boşandığın kadının topuğuna bakılmaz. İçinde bulunduğun grupla  felsefi anlamda kopuş yaşamışsın. Çeker gidersin. Hem ayrılıyorsun hem kapı  önünde olay çıkartıyorsun. Hizmet’in sistem değil, bazı gönüllülerinin karakter  sorunu var. Bugün Ekrem Dumanlı’yı, Zaman’ı eleştiren bazı isimleri görünce gülüp  geçiyorum." yorumunda bulundu.

MUSTAFA ÖZCAN'IN "PARALEL CEMAATİ"

Mustafa Özcan’la ilgili yazı dizisinde, onun örgüt içinde kendi  denetiminde kurduğu kadro için "Paralel Cemaat" tanımını kullanan Dönmez, FETÖ elebaşı Gülen'in Özcan'dan vazgeçememesini, "Zira Gülen’den sonra Cemaat’in  mahrem tarafına rengini en çok veren kişi Mustafa Özcan." cümlesi ile ifade etti.

90'ların başında Özcan'ın "Hava Kuvvetleri İmamlığı" yaptığını,  "Hususi Hizmetlerin" temellerini atan, ketum, gizemli bir kişilik olduğunu  vurgulayan Dönmez, Gülen'den sonra onun yerini alması en muhtemel kişilik  hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Mustafa Özcan, güce ve yönetmeye tutku derecesinde zaafı var. Buna  bağlı olarak bilgiye ve bilhassa kozmik bilgiye şehvetle bağlı. Kontrol  takıntılı. Her şey ve herkes onun kontrolünde olsun ister. İş bitirici. Gülen bir  şey söylediği zaman sorgulamadan, herhangi bir tereddüt geçirmeden, gözünü  kırpmadan yapar. Çoğu insanın korkacağı veya ayak direyeceği işlere o gönüllü  olarak talip olur. Acımasız olması gerektiği yerlerde acımasız olur. Tabiri  caizse pis işler ondan sorulur."

GÜLEN'DEN SONRA İKİNCİ SIRADA

FETÖ çatı iddianamesi kayıtlarında Özcan'ın, Gülen'in "ilk  talebelerinden" ve ondan sonra gelen ikinci isim olduğu, mütevelli heyeti içinde  yer aldığı ifade edilmişti.

Özcan'ın, her türlü tayin, terfi ve yönlendirmenin yapıldığı örgütün  tayin heyetinde bulunduğu belirtilerek, şu tespite yer verilmişti:

"Gülen'in operasyon ekibi içerisinde yer aldığı, son olarak Türkiye imamı-örgütün ikinci adamı olarak faaliyet gösterdiği, örgütün elindeki ekonomik  kaynakların yönetiminden sorumlu olduğu, toplanan paranın harcanması,  değerlendirilmesi, nemalandırılması, kullanılacağı yerlerin belirlenmesi işlerini  idare ettiği, Gülen'den sonra örgütte en etkili en üst yönetici olduğu  anlaşılmaktadır."

Türkiye'nin farklı illerinde soruşturma açılan firari Özcan hakkında,  "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" başta  olmak üzere birçok suçtan yakalama kararı bulunuyor.

Özcan, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde 10 milyon  lira ödülle kırmızı kategoride yer alıyor. 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ramazan Bayram mesajıCumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı. Salgından olumsuz etkilenenlerin sıkıntılarının giderileceğini açıkladı. Bayram sonrası kontrollü normalleşmenin başlayacağını açıklayan Erdoğan, "Güzel günler bizi bekliyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet