Geri Dön

Fıkra gibi 'zirai don' önlemi

Erzincan'ın Üzümlü  ilçesinde, zirai dona karşı tedbir almak isteyen sahibi Nusrettin Karatepe  tarafından fıskiye ile sulanan bir kayısı ağacı, havanın soğumasıyla suyun da  donması yüzünden tamamen buzla kaplandı. Karadeniz  fıkralarını aratmayan bu olayda donan ağacı gören vatandaşlar hem şaşkınlığını  gizleyemedi hem de ağacı fotoğraflamaya çalıştı

Fıkra gibi 'zirai don' önlemi

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde, bir kayısı ağacının tamamen donmasına neden olan hikayesi Karadeniz fıkralarını aratmadı. Üzümlü ilçesindeki kayısı üreticisi Nusrettin Karatepe, bir süre önce, havaların ısınması sebebiyle çiçek açan kendisine ait bir kayısı ağacını, gece saatlerinde beklenen zirai don olayından etkilenmemesi amacıyla fıskiye sistemiyle sulayıp dondan korumak istedi. Bu amaçla yanına fıskiye sistemi kurup ağacı sulamaya başlayan Karatepe, uzun süre bekledikten sonra suyu kapatıp evine giderek uyudu. Karatepe, sabah saatlerinde uyandığında ise beklemediği bir sonuçla karşılaştı.

Ağacının tamamen donduğunu fark eden Karatepe ve donan ağacı gören vatandaşlar, bahar mevsiminin yaşandığı şu günlerde buz tutmuş kayısı ağacı ile karşılaşınca şaşkınlık yaşadı. Karadeniz fıkralarını aratmayan bu olayda, gece hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi ve özellikle sabah saatlerinde havanın iyice soğumasının etkisiyle üzerindeki su tanecikleri donan ve buz tutan kayısı ağacını gören vatandaşlar, bu ilginç görüntüyü cep telefonları ve fotoğraf makineleri ile fotoğrafladı.

AĞAÇ BUZ OLDU, ÇİÇEKLER GİTTİ!

Vatandaşlardan Yavuz Karatepe, ağacın ve çiçeklerinin buzla kaplanmasının çok ilginç olduğunu belirterek, "Yoldan geçerken gördüm, ilginç bir şekil vardı ağaçta. Dikkatimi çekti ben de durdum baktım. Gece sıcaklık eksi derecelerdeydi. Ağacın yanında çeşme vardı o da donmuş. Ağaç buz haline dönmüş ve çiçekleri de komple gitmiş." dedi. Antalya'dan Erzincan'a gezmeye gelen Cemal Çağlayan ise "Antalya'da yaşıyorum. İlk defa böyle bir şey görüyorum. Babamı ziyarete gelmiştim buraya. Çok güzel bir manzara fakat sahibi kayısıyı ıslatayım derken tamamen dondurmuş. Fotoğrafını çektim sosyal medyada paylaşacağım." diye konuştu.

Malazgirt şehitliği olduğu değerlendirilen Ziyaret Tepe'de kazılar başladıMuş'un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yerlerin tespit edilmesi için kazı çalışmalarına başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber