Geri Dön
Gündem'Gazeteleri ‘dinliyor’ büyüteçle okuyordu'

'Gazeteleri ‘dinliyor’ büyüteçle okuyordu'

Milliyet’in usta ismi Kohen, “Camları sürekli buğulu bir gözlükle dolaşıyor gibiyim” diye tarif ettiği görme sorunu nedeniyle yerli ve yabancı gazeteleri bilgisayardan bir yazılım aracılığıyla dinliyor, büyük harflerle aldığı notlarını ise büyüteçle okuyordu.

'Gazeteleri ‘dinliyor’ büyüteçle okuyordu'

 

Sami Kohen, 2017 yılında geçirdiği sağlık sorunları nedeniyle uzun bir süre gazeteden uzak kalmış, sağlığına kavuştuktan sonra yeniden daktilosunun başına geçmişti. Kohen, 2018 yılında, Milliyet Ek Yayınlar Yönetmeni Filiz Aygündüz’e verdiği röportajda hastalık sürecini ve görme sorununa karşın gündemi nasıl takip ettiğini, yazılarını nasıl hazırladığını anlatmıştı. “Milliyet benim her zaman ikinci yuvam dediğim yerdi; hatta bazen acaba ikinci mi birinci mi diye düşündüğüm oldu” diyordu Kohen röportajında. O dönemde 90 yaşındaydı ancak gazetecilik tutkusunu şöyle anlatıyordu: “Ben geçirdiğim rahatsızlıklar dolayısıyla artık sadece köşemde yazı yazmakla yetiniyorum. Fakat inanın bana keşke bu rahatsızlıklarım olmasa da ben bugün uçağa atlayıp falan olayı yerinde izlesem...”

“Sarı nokta dedikleri o sinsi dejenerasyon yüzünden görme yetisinin çok zayıfladığını” söylüyordu Kohen. “Gazete okuyabiliyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı vermişti: “Gazete ya da kitap okuyamıyorum ama okutuyorum. Bir ara sabah gazetelerini eşime okutuyordum. Sadece başlıkları görebiliyorum. Ama geçen sene benim için mucizevi bir şey oldu. Amerika’da bulunan bir sistem var. Bu sistem bilgisayarda herhangi bir yazıyı okuyor. Okuyan bir robot. Her gün gözden geçirdiğim yerli ve yabancı gazeteler var. Hangi yazıyı, haberi okumak istiyorsam bir tıklıyorum oradan bir ses bana bunu okuyor. 14 dilde yayın yapıyor. Buna Türkçenin de dahil edilmesi benim için büyük olay oldu. Açıyorum bilgisayarı gazete açar gibi başlıyorum Milliyet, Hürriyet... Bu arada gazlı kalemle büyük harflerle kendime göre notlar alıyorum. Aldığım notları da bir büyütecim var büyüterek okuyabiliyorum.”

Daktiloyla özel bağ

Olivetti daktilosu, Kohen’in vazgeçilmeziydi: “Daktiloyu hâlâ kullanmamın sebebi birincisi göz dolayısıyla çok iyi görmediğim için daktilo ile benim aramda, beyin ve parmaklar arasında adeta otomatik bir irtibat var. Ben fazla görmeden de tak tak tak yazabiliyorum. Yazıyı yazıyorum, sayfayı çıkarıp büyütecin altına koyuyorum oradan yazdıklarımı okuyorum, düzeltme veya ek yapıyorum ve o şekilde gazeteye yolluyorum.”

'Pes' dedirtti! Aşıdan kaçmak için akla hayale gelmeyecek yöntem
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Bir TIR faciası daha! 4 kişiye mezar oldu
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
Türkiye dünyada ilk üçte! Şikayet ettiler
Bakan Soylu: ‘Lafa takla attırdılar, çatlasınlar patlasınlar'
'Yasak aşk' yaşadıkları iddia edildi! Herkese ilan ettiler
Tam 7 yıldır eve gitmiyorlar! Her yıl 8 ay kilometrelerce yol gidip...
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler